Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12/17/22 | @ Deubrook Area | W 53-44 | 50 | 15-4 |
Entringer Classic |
Colman-Egan Area School | ||
12/29/22 | vs Arlington | L 35-57 | 39 | 16-4 | Castlewood Schools | |||
1/5/23 | vs Sisseton | L 40-57 | 41 | 17-2 |
Double Header |
Castlewood Schools | ||
1/6/23 | @ Flandreau | W 37-31 | 52 | 16-4 |
JV game at 6:15 pm with varsity to follow |
Flandreau High School | ||
1/7/23 | vs Deuel | W 54-35 | 43 | 4-16 |
4:00 JV GBB/ 5:00 JV Boys/ Varsity Girls/ Varsity Boys |
Castlewood Schools | ||
1/10/23 | @ Clark/Willow Lake | W 44-37 | 46 | 7-12 |
Double-Header |
Willow Lake | ||
1/12/23 | @ Great Plains Lutheran | W 59-24 | 49 | 10-10 |
4:00 GJV, 5:15 BJV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V |
Castlewood Schools | ||
1/14/23 | vs Hanson | L 42-48 | 41 | 15-5 |
Hanson Classic |
Corn Palace | ||
1/17/23 | @ Dell Rapids St. Mary | L 50-52 | 39 | 15-5 |
Doubleheader: JVG @ 3:30, JVB @ 4:45, VGB @ 6:00, VBB @ 7:30 |
St. Mary High School | ||
1/20/23 | @ Oldham-Ramona/Rutland | W 67-23 | 44 | 7-13 |
Double-header (schedule starting at 4:00 PM: JV GBB, JV BBB, V GBB, V BBB) |
Oldham-Ramona School | ||
1/21/23 | vs Pipestone Area, MN | W 51-49 | 49 | 17-7 |
DVC Border Bash |
Deubrook Area High School | ||
1/24/23 | @ Colman-Egan | W 36-24 | 47 | 11-9 | Castlewood Schools | |||
1/27/23 | vs Iroquois/Lake Preston | W 56-34 | 44 | 6-14 |
JV Girls 4:00/ JV Boys 5:00 pm/ Varsity Girls/ Varsity Boys |
Castlewood Schools | ||
1/30/23 | @ De Smet | W 53-44 | 44 | 9-11 | De Smet High School | |||
1/31/23 | vs Waubay/Summit | W 63-31 | 46 | 9-10 |
Double Header |
Castlewood Schools | ||
2/2/23 | @ Hamlin | L 23-57 | 41 | 19-0 | Hamlin School | |||
2/7/23 | @ Florence/Henry | L 32-43 | 41 | 16-2 |
4:00 Girls JV, 5:15 Boys JV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V |
Florence School District 14-1 | ||
2/10/23 | vs Elkton-Lake Benton | W 55-40 | 49 | 12-8 | Castlewood Schools | |||
2/14/23 | @ Sioux Valley | L 49-51 | 38 | 13-7 |
DH |
Cossack Center | ||
2/16/23 | @ Estelline/Hendricks | W 51-27 | 46 | 8-11 | Estelline High School | |||
2/21/23 | vs De Smet | W 64-39 | 9-11 |
Class B - Region 2 Quarterfinal |
Arlington High School | |||
2/25/23 | vs Arlington | W 52-48 | 16-4 |
Class B - Region 2 Semifinal |
Huron Arena | |||
3/2/23 | vs Timber Lake | W 74-46 | 14-5 |
Class B - SoDak 16 |
Redfield Jr-Sr High School | |||
3/9/23 | vs Ethan | L 53-55 | 17-2 |
Class B - State Quarterfinal |
Huron Arena | |||
3/10/23 | vs Howard | W 51-47 | 16-4 |
Class B - State Consolation Semifinal |
Huron Arena | |||
3/11/23 | vs Jones County | W 48-43 | 15-4 |
Class B - State Consolation Championship |
Huron Arena |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |