Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12/10/22 | @ Marty | W 89-55 | 47 | 12-7 | Marty Indian School | |||
12/14/22 | vs McLaughlin | W 65-37 | 49 | 10-8 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
12/15/22 | vs Pine Ridge | W 58-47 | 52 | 16-3 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
12/16/22 | vs Rapid City Christian | L 66-73 | 41 | 19-1 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
12/17/22 | vs Lakota Tech | W 81-33 | 49 | 11-9 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
12/28/22 | vs Aberdeen Christian | L 48-62 | 39 | 18-2 |
Hoop City Classic |
Corn Palace | ||
12/30/22 | vs Howard | W 75-56 | 47 | 14-6 |
Huron Holiday Classic |
Huron Arena | ||
1/7/23 | vs Parkston | W 75-49 | 49 | 11-9 |
Sacred Hoops Classic |
Corn Palace | ||
1/14/23 | vs Castlewood | W 64-61 | 50 | 15-5 |
DVC Classic (Main Gym) |
Colman-Egan Area School | ||
1/17/23 | vs Cheyenne-Eagle Butte | W 114-46 | 43 | 2-18 | Cheyenne - Eagle Butte School | |||
1/20/23 | vs Flandreau Indian | W 112-42 | 44 | 6-14 |
GBB & BBB Doubleheader |
Lower Brule High School | ||
1/21/23 | vs De Smet | L 53-61 | 39 | 17-3 |
Hanson Classic |
Corn Palace | ||
1/26/23 | vs Takini | W 113-43 | 41 | 1-15 |
Dakota Oyate Challlenge |
Huron Arena | ||
1/27/23 | vs Marty | W 78-58 | 47 | 12-7 |
Dakota Oyate Challenge |
Huron Arena | ||
1/28/23 | vs Crazy Horse | W 70-49 | 50 | 15-4 |
Dakota Oyate Challenge |
Huron Arena | ||
1/31/23 | vs Crow Creek | W 78-42 | 46 | 9-11 |
GBB & BBB Doubleheader |
Lower Brule High School | ||
2/2/23 | @ Wessington Springs | W 68-62 | 47 | 14-6 |
DH - Boys JV @ 5:15 pm |
Wessington Springs Elementary | ||
2/11/23 | vs White River | W 62-54 | 50 | 16-4 |
DWU/Culver's Classic |
Corn Palace | ||
2/13/23 | vs Little Wound | W 87-47 | 46 | 9-11 |
GBB & BBB Doubleheader |
Lower Brule High School | ||
2/18/23 | vs Wolsey-Wessington | W 59-52 | 50 | 15-5 |
Warner Classic |
Warner High School | ||
2/28/23 | vs Potter County | W 84-61 | 3-17 |
Class B - Region 6 Quarterfinal |
Lower Brule High School | |||
3/3/23 | vs Herreid/Selby Area | W 74-41 | 12-8 |
Class B - Region 6 Semifinal |
Lower Brule High School | |||
3/7/23 | vs Irene-Wakonda | W 72-50 | 9-11 |
Class B - SoDak 16 |
Corn Palace | |||
3/16/23 | vs Castlewood | W 67-55 | 15-5 |
Class B - State Quarterfinal |
Barnett Center | |||
3/17/23 | vs White River | W 57-49 | 16-4 |
Class B - State Semifinal |
Barnett Center | |||
3/18/23 | vs De Smet | L 48-62 | 17-3 |
Class B - State Championship |
Barnett Center |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |