Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8/23/22 | vs Jones County | L 0-3 (15-25, 20-25, 23-25) | 39 | 28-1 | Sully Buttes High School | |||
8/27/22 | vs McIntosh | W 2-1 (18-25, 25-17, 25-9) | 44 | 11-18 |
YTC Tournament |
Edmunds Central High School Edmunds Central High School | ||
8/27/22 | vs Herreid/Selby Area | L 0-2 (15-25, 24-26) | 36 | 19-8 |
YTC Tournament |
Edmunds Central High School Edmunds Central High School | ||
8/27/22 | vs Leola/Frederick Area | W 2-1 (25-9, 16-25, 25-21) | 47 | 14-14 |
YTC Tournament |
Edmunds Central High School Edmunds Central High School | ||
8/30/22 | @ Faulkton Area | L 2-3 (25-22, 20-25, 17-25, 25-17, 13-15) | 36 | 18-11 |
6:30 jv |
Faulkton School District 24-2 | ||
9/1/22 | @ Miller | L 0-3 (19-25, 10-25, 10-25) | 41 | 29-2 |
JV - 6:15pm; C - 5:00pm; 8th Grade - 5:00pm; 7th Grade - 4:15pm |
Miller Armory | ||
9/6/22 | @ Ipswich | L 1-3 (26-24, 15-25, 16-25, 20-25) | 36 | 15-13 |
Homecoming Match |
Ipswich Public School District | ||
9/10/22 | @ Kadoka Area | W 2-0 (25-23, 29-27) | 47 | 14-14 | Philip Schools | |||
9/10/22 | @ Jones County | L 0-2 (18-25, 20-25) | 39 | 28-1 | Philip Schools | |||
9/10/22 | @ Bennett County | W 2-0 (25-19, 25-17) | 43 | 3-23 | Philip Schools | |||
9/10/22 | @ Harding County | W 2-0 (25-8, 25-15) | 41 | 6-23 |
Philip Tournament |
Philip Schools | ||
9/15/22 | vs Lyman | W 3-0 (25-11, 25-23, 25-22) | 44 | 8-16 |
JV Starts at 6:30, Varsity to follow |
Sully Buttes High School | ||
9/20/22 | @ North Central | W 3-2 (25-18, 22-25, 25-17, 25-27, 15-7) | 46 | 6-18 |
JV 6:30 PM; Varsity 7:45 PM |
Edmunds Central High School Edmunds Central High School | ||
9/22/22 | vs Sunshine Bible Academy | W 3-0 (25-12, 25-10, 25-14) | 41 | 2-23 |
C/JH Game 5:15, JV and Varsity to follow (Homecoming Match) |
Sully Buttes High School | ||
9/24/22 | @ Wolsey-Wessington | L 1-2 (18-25, 26-28, 7-25) | 39 | 25-4 | Wolsey-Wessington School District | |||
9/24/22 | vs Faulkton Area | L 0-2 (16-25, 22-25) | 36 | 18-11 |
CSDC Tournament |
Wolsey-Wessington School District | ||
9/24/22 | vs Highmore-Harrold | W 2-1 (25-23, 23-25, 25-21) | 44 | 9-18 |
CSDC Tourney |
Wolsey-Wessington School District | ||
9/27/22 | @ Potter County | W 3-2 (25-20, 14-25, 18-25, 25-23, 15-13) | 44 | 12-18 |
JV @ 6:30pm, followed by V |
Gettysburg North Gym | ||
9/29/22 | vs Philip | L 0-3 (21-25, 15-25, 19-25) | 36 | 18-11 |
C game at 5:30 CST, JV and Varsity to follow |
Sully Buttes High School | ||
10/3/22 | vs Timber Lake | L 0-3 (21-25, 15-25, 15-25) | 36 | 20-8 | Sully Buttes High School | |||
10/4/22 | @ Highmore-Harrold | L 1-3 (13-25, 26-28, 25-19, 22-25) | 33 | 9-18 | Hyde County Memorial Auditorium | |||
10/11/22 | vs Stanley County | W 3-1 (24-26, 25-23, 25-20, 25-11) | 49 | 13-12 |
5:15 C game, JV and Varsity to Follow |
Sully Buttes High School | ||
10/13/22 | @ Mobridge-Pollock | L 0-3 (13-25, 13-25, 20-25) | 41 | 24-6 |
6:00 C game, JV and Varsity to Follow |
Mobridge High School | ||
10/15/22 | vs Britton-Hecla | W 2-1 (25-17, 18-25, 25-22) | 44 | 8-18 |
Miller Volleyball Tournament |
Miller Armory | ||
10/15/22 | @ Takini | W 2-0 (25-6, 25-13) | 41 | 5-17 | Miller Armory | |||
10/15/22 | vs Miller | L 0-2 (19-25, 17-25) | 41 | 29-2 |
Miller Invitational VB Tournament |
Miller Armory | ||
10/15/22 | @ Sioux Falls Lutheran | L 1-2 (25-18, 15-25, 17-25) | 39 | 21-7 | Miller Armory | |||
10/18/22 | @ Herreid/Selby Area | L 1-3 (25-22, 12-25, 23-25, 23-25) | 36 | 19-8 | Sully Buttes High School | |||
10/21/22 | @ Hitchcock-Tulare | L 1-3 (23-25, 27-29, 29-27, 18-25) | 33 | 13-16 |
JV 6:30 Start |
Tulare | ||
11/1/22 | @ Potter County | L 1-3 (25-22, 20-25, 18-25, 14-25) | 12-18 |
Class B - Region 6 Quarterfinal |
Gettysburg North Gym |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |