|
Calamus-Wheatland
vs.
Clinton
|
12:00 AM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
7-6
|
Cal-Wheat Tournament
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Don Bosco
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
9-5
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
North Linn
|
9:00 AM CT
|
North Scott High School
|
7-3
|
Tournament.
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Carlisle
|
9:00 AM CT
|
Webster City High School
|
24-4
|
Tournament
|
|
|
|
Midland
vs.
Clinton
|
9:30 AM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
8-6
|
Calamus-Wheatland Softball Invitational
|
|
|
|
Clinton
vs.
Bellevue
|
10:00 AM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
6-1
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Carroll
|
10:00 AM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Lewis Central
|
10:00 AM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
9-3
|
Woodward Tournament
|
|
|
|
Washington
vs.
Bondurant-Farrar
|
10:15 AM CT
|
Southwestern Community College
|
1-0
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Western Dubuque
|
10:45 AM CT
|
North Scott High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Clear Creek Amana
|
11:00 AM CT
|
Fairfield High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Benton
|
11:00 AM CT
|
Muscatine Kent-Stein Park
|
9-0
|
Diamond #5 1st Base dugout
|
|
|
|
Webster City
vs.
Martensdale-St Marys
|
11:00 AM CT
|
Webster City High School
|
6-2
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Newton
|
11:30 AM CT
|
East Marshall High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
GTRA
|
11:30 AM CT
|
Emmetsburg High School
|
10-5
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Central DeWitt
|
11:45 AM CT
|
BCLUW Softball Field
|
11-7
|
BCLUW Tournament
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Carroll
|
11:45 AM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
10-5
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Mason City
|
11:45 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
11-0
|
Tournament
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Denison-Schleswig
|
12:00 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Clayton Ridge
|
12:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
14-0
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Wilton
|
12:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
10-6
|
Fairfield Invitational
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Center Point-Urbana
|
12:30 PM CT
|
Jesup High School
|
4-1
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Spencer
|
1:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Keokuk
|
1:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
9-0
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Benton
|
1:00 PM CT
|
Muscatine Kent-Stein Park
|
10-0
|
Diamond 4 1st base dugout
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Carlisle
|
1:00 PM CT
|
Webster City High School
|
6-0
|
TBA
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Bondurant-Farrar
|
1:15 PM CT
|
Creston High School
|
10-0
|
John Stephens Softball Classic
|
|
|
|
Westwood
vs.
Mason City
|
1:30 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
14-0
|
Tournament
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Remsen St. Mary's
|
1:45 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
12-2
|
Woodbury Central Tournament
|
|
|
|
Wilton
vs.
Clear Creek Amana
|
2:00 PM CT
|
Fairfield High School
|
7-2
|
Fairfield Tournament
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Perry
|
2:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
10-6
|
WG Tournament
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Edgewood-Colesburg
|
2:15 PM CT
|
Jesup High School
|
9-4
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Van Buren County
|
2:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
6-3
|
Fairfield Invitational
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Atlantic
|
3:00 PM CT
|
Creston High School
|
4-0
|
Creston Tournament
|
|
|
|
Webster City
vs.
West Marshall
|
3:00 PM CT
|
Webster City High School
|
7-4
|
Webster City Tournament
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Ames
|
3:15 PM CT
|
BCLUW Softball Field
|
3-2
|
Dave Lee Classic Day 2
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Gilbert
|
3:15 PM CT
|
BCLUW Softball Field
|
11-1
|
Dave Lee Classic
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Mason City
|
3:15 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
8-6
|
Tournament
|
|
|
|
Creston
vs.
Murray
|
3:30 PM CT
|
Southwestern Community College
|
15-1
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Dubuque Hempstead
|
4:00 PM CT
|
Jesup High School
|
3-2
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
West Burlington
|
4:00 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Louisa-Muscatine
|
4:00 PM CT
|
North Scott High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Perry
|
4:00 PM CT
|
Phil Creese Softball Complex
|
5-3
|
WG Tournament
|
|
|
|
Solon
vs.
Pella
|
4:00 PM CT
|
Solon High School
|
19-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Keokuk
|
5:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
2-1
|
Mark Fiala "Cabin" Classic
|
|
|
|
Washington
vs.
Central Decatur
|
5:15 PM CT
|
Creston High School
|
13-3
|
Creston Tournament - SWCC Field
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Akron-Westfield
|
5:15 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
14-0
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
West Burlington
|
5:30 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
15-0
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Dallas Center-Grimes
|
6:30 PM CT
|
Creston High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Dallas Center-Grimes
|
8:15 PM CT
|
Creston High School
|
11-5
|
John Stephens Classic
|
|
|