|
East Sac County
vs.
Collins-Maxwell
|
12:00 AM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Cedar Rapids Washington
|
9:00 AM CT
|
Jefferson Softball Field
|
12-4
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Jefferson Softball Field |
|
Mark Fiala "The Cabin" Classic
|
|
|
|
Cascade
vs.
Independence
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
7-5
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
South Winneshiek
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
9-5
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Jesup
vs.
North Fayette Valley
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
14-2
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Cherokee Washington
|
9:00 AM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
11-10
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Des Moines East
|
9:00 AM CT
|
Valley High School
|
20-6
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Hinton
|
9:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
3-0
|
|
|
|
|
|
9:30 AM CT
|
Le Mars Community High School |
|
LeMars SB Tournament
|
|
|
|
|
10:00 AM CT
|
Creston High School |
|
John Stephens Classic - Creston
|
|
|
|
Creston
vs.
Winterset
|
10:00 AM CT
|
Creston High School
|
7-1
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
North Linn
vs.
Bettendorf
|
10:00 AM CT
|
North Scott Athletic Complex North Scott Softball Field
|
8-7
|
DJ Classic
|
|
|
|
|
10:00 AM CT
|
North Scott High School Softball Field |
|
DJ Classic
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Wapsie Valley
|
10:45 AM
|
|
13-10
|
Jesup Tournament, Game 1
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Cedar Rapids Washington
|
10:45 AM CT
|
Jefferson Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Crestwood
|
10:45 AM CT
|
Jesup High School
|
5-4
|
Jesup Softball Invitational
|
|
|
|
Decorah
vs.
Center Point-Urbana
|
10:45 AM CT
|
Jesup High School
|
6-3
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Woodbine
|
10:45 AM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
5-3
|
Lawton Tournament
|
|
|
|
Spencer
vs.
Valley
|
11:00 AM CT
|
Valley High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Western Christian
|
11:15 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Winterset
|
11:45 AM CT
|
Creston High School
|
5-3
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Bettendorf
|
11:50 AM CT
|
North Scott Athletic Complex North Scott Softball Field
|
4-3
|
DJ Classic
|
|
|
|
|
12:00 PM CT
|
Fairfield Middle School |
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
West Burlington-Notre Dame
|
12:00 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
4-2
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Cherokee Washington
|
12:15 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
21-3
|
Lawton Tournament
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Davenport Central
|
12:30 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
15-3
|
|
|
|
|
Washington
vs.
West Delaware
|
12:30 PM CT
|
Jesup High School
|
16-7
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
North Fayette Valley
|
12:30 PM CT
|
Jesup High School
|
8-4
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
LeMars
vs.
Western Christian
|
1:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
8-3
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Maquoketa
|
1:00 PM CT
|
Muscatine High School
|
10-1
|
|
|
|
|
|
1:00 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field |
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Roland-Story
|
1:00 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
5-1
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Waukee
|
1:00 PM CT
|
Valley High School
|
10-7
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
North Polk
|
1:00 PM CT
|
Xavier High School Bob Erusha Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Ankeny
|
1:30 PM CT
|
Creston High School
|
9-3
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
North Scott
vs.
North Linn
|
1:40 PM CT
|
North Scott Athletic Complex North Scott Softball Field
|
9-1
|
DJ Classic
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Grinnell
|
1:45 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
10-0
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Davenport North
|
2:15 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
10-5
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Jesup
|
2:15 PM CT
|
Jesup High School
|
10-5
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Center Point-Urbana
|
2:15 PM CT
|
Jesup High School
|
7-4
|
Jesup Tournament - Quarterfinals
|
|
|
|
Cascade
vs.
Crestwood
|
2:15 PM CT
|
Jesup High School
|
7-4
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Woodbine
|
2:15 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Maquoketa
|
2:30 PM CT
|
Muscatine High School
|
11-0
|
Muskie Invite
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Durant
|
2:30 PM CT
|
Muscatine Kent-Stein Park
|
12-0
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Don Bosco
|
2:45 PM CT
|
Jesup High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
MVAOCOU
|
2:45 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
6-3
|
OABCIG Tourney 1st Rd
|
|
|
|
|
3:00 PM CT
|
Dave Lee Field |
|
Dave Lee Softball Tourney Day 1 V
|
|
|
|
|
3:00 PM CT
|
Valley High School |
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Sioux City East
|
3:00 PM CT
|
Valley High School
|
6-1
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
North Polk
|
3:00 PM CT
|
Xavier High School Bob Erusha Field
|
6-5
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Ankeny
|
3:15 PM CT
|
Creston High School
|
3-0
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
3:15 PM CT
|
Dave Lee Field
|
4-0
|
Dave Lee Softball Tourney Day 1 V
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Chariton
|
3:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
16-0
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
ADM
|
3:30 PM CT
|
North Scott Athletic Complex North Scott Softball Field
|
5-4
|
DJ Classic
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Davenport North
|
4:00 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
7-0
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Dike-New Hartford
|
4:00 PM CT
|
Jesup High School
|
14-5
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Lisbon
|
4:00 PM CT
|
Jesup High School
|
5-2
|
Jesup Softbal Invitational
|
|
|
|
Ames
vs.
Norwalk
|
5:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
9-0
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Waterloo West
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Murray
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
6-2
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Central Decatur
|
5:00 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
18-8
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Alburnett
|
5:00 PM CT
|
Central City High School Softball Diamond
|
15-3
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Bondurant-Farrar
|
5:00 PM CT
|
Creston High School
|
8-1
|
John Stephens Classic
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
AGWSR
|
5:00 PM CT
|
Dave Lee Field
|
9-8
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Boyer Valley
|
5:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Washington
|
5:00 PM CT
|
Jesup High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
West Fork
|
5:00 PM CT
|
Nashua Baseball/Softball Complex
|
16-0
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex Lee Wiges Softball Field
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Underwood
|
5:00 PM CT
|
Underwood High School Eagle Diamond
|
8-3
|
Postponed from 5/21/24
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Spencer
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Central Lee
|
5:15 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
10-5
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Janesville
|
5:15 PM CT
|
Volunteer City Park Softball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Janesville
|
5:15 PM CT
|
Volunteer City Park Softball Field
|
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
ADM
|
5:20 PM CT
|
North Scott Athletic Complex North Scott Softball Field
|
2-0
|
DJ Classic
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Audubon
|
5:30 PM CT
|
AHSTW Community School Softball Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
South O'Brien
|
5:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
5-4
|
Conference Game
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
West Harrison
|
5:30 PM CT
|
Ar-We-Va Vail Park
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
BGM
vs.
Sigourney
|
5:30 PM CT
|
BGM High School Softball Field
|
9-0
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Winfield-Mt Union
|
5:30 PM CT
|
Columbus High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard School Softball Field
|
16-5
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
Essex
|
5:30 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
17-3
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
East Mills
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
15-1
|
|
|
|
|
HLV
vs.
Keota
|
5:30 PM CT
|
HLV Community Schools
|
16-6
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School Softball Field
|
10-8
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Tri-Center
|
5:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
7-6
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Iowa Valley
|
5:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
East Union
|
5:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School Softball Field
|
17-0
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
16-0
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Belle Plaine
|
5:30 PM CT
|
North Mahaska High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
16-3
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
IKM-Manning
|
5:30 PM CT
|
Underwood High School Eagle Diamond
|
8-3
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Lone Tree
|
5:30 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
6-3
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Benton
|
5:30 PM CT
|
Waverly-Shell Rock Senior High School Softball Field
|
1-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Johnston
|
5:45 PM CT
|
Jefferson Softball Field
|
10-1
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Aplington-Parkersburg
|
6:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Hancock
|
6:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School Softball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
North Union
|
6:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
Greenwood Park
|
9-1
|
Varsity Only
|
|
|
|
Hudson
vs.
MFL MarMac
|
6:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
9-0
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Forest City
|
6:00 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex Softball Field
|
5-2
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Rockford
|
6:00 PM CT
|
North Butler Elementary Softball Field
|
6-2
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
Osage High School Softball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Nevada
|
6:00 PM CT
|
Perry Athletic Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Newman Catholic
|
6:00 PM CT
|
St. Ansgar High School Softball Field
|
3-1
|
Conference Game
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
MMCRU
|
6:00 PM CT
|
Sunrise Park Remsen Sunrise Park
|
12-2
|
Varsity only. No JV game
|
|
|
|
Carroll
vs.
OABCIG
|
6:15 PM CT
|
OABCIG HS Softball Field
|
6-0
|
OABCIG Tourney
|
|
|
|
Ames
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
4-2
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:00 PM CT
|
Boyden Centennial Park
|
8-6
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Centerville High School
|
12-10
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Central City High School Softball Diamond
|
12-2
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Charles City High School Softball Field
|
8-0
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Knoxville
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Softball Field
|
12-2
|
|
|
|
|
Danville
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
9-5
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Dave Lee Field Softball Field
|
12-1
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg Athletic Complex
|
14-4
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
St. Albert
|
7:00 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex Ann Fatovich Softball Complex
|
10-2
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
Galva-Holstein Upper Elementary School Softball Field
|
6-5
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Southeast Warren
|
7:00 PM CT
|
George Saling Athletic Complex Softball Field
|
4-1
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
12-0
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Trinity Christian
|
7:00 PM CT
|
Ireton Softball Field
|
17-3
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
5-3
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
GTRA
|
7:00 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex Manson Keith Hart Athletic Complex
|
6-5
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley Softball/Baseball Lady Dutch Softball Field
|
7-6
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
North Des Moines Girls Softball Complex
|
8-5
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Dunkerton
|
7:00 PM CT
|
Riceville High School
|
9-4
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School Softball Field
|
3-0
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Alta-Aurelia
|
7:00 PM CT
|
Southeast Valley Softball Field
|
12-1
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Baxter
|
7:00 PM CT
|
Stan Vigness Field, McCallsburg
|
10-8
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
13-1
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Underwood High School Eagle Diamond
|
17-7
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Valley High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Van Metre Family Softball Complex
|
3-0
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
Volunteer City Park Softball Field
|
9-4
|
|
|
|
|
West Burlington-Notre Dame
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
12-0
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sioux Center
|
7:00 PM CT
|
West Lyon Softball Field Larchwood Softball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School Softball Field
|
6-0
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Algona High School Bulldog Park - Softball
|
12-0
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School Hampton-Dumont Softball Field
|
12-1
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High and Middle School
|
12-0
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
PCM
|
7:30 PM CT
|
Jefferson Softball Park
|
14-1
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Melcher-Dallas
|
7:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School BB/SB Fields
|
14-1
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Mount Ayr High School Raiderette Softball Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
10-9
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Pella
|
7:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
1-0
|
FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Riverside
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Riverside High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
13-2
|
|
|
|