|
Boyer Valley
vs.
Paton-Churdan
|
6:00 AM CT
|
Boyer Valley Middle/High School
|
3-0 (25-22, 25-16, 25-22)
|
|
|
|
|
Durant
vs.
West Branch
|
7:15 AM CT
|
Durant High School
|
3-0 (25-15, 25-20, 25-17)
|
Conference match
|
|
|
|
Davis County
vs.
Keokuk
|
5:00 PM CT
|
Davis County High School
|
3-1 (25-19, 22-25, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Greene County High School
|
2-0 (25-6, 25-9)
|
Triangular SE Valley, Ogden
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Louisa-Muscatine
|
5:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
3-0 (25-13, 25-9, 25-17)
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Hinton
|
5:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
2-0 (25-16, 25-16)
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Southeast Polk
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (25-17, 25-17)
|
Valley Quad
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Johnston
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-1 (25-17, 17-25, 16-14)
|
Valley Quad
|
|
|
|
Washington
vs.
Clear Creek Amana
|
5:00 PM CT
|
Washington High School
|
3-0 (25-12, 25-14, 25-14)
|
Non-Conference
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Ankeny Christian Academy
|
3-0 (26-24, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
HLV
|
5:30 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
3-0 (25-12, 25-20, 25-23)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
3-0 (25-15, 25-14, 25-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Jesup
vs.
Denver
|
5:30 PM CT
|
Jesup High School
|
3-1 (16-25, 25-20, 25-22, 25-17)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
3-0 (25-21, 25-15, 25-12)
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Diagonal
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
3-0 (25-18, 25-8, 25-17)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
3-0 (25-14, 25-18, 25-23)
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
MFL MarMac
|
5:30 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
3-1 (25-11, 25-23, 22-25, 25-15)
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
3-2 (25-11, 23-25, 25-11, 21-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
New London
|
5:30 PM CT
|
Van Buren High School
|
3-0 (25-16, 25-16, 25-10)
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Lone Tree
|
5:30 PM CT
|
Wapello High School
|
3-0 (25-20, 25-10, 25-15)
|
|
|
|
|
West Central
vs.
Postville
|
5:30 PM CT
|
West Central Community School
|
3-0 (25-8, 25-12, 25-10)
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Highland
|
6:00 PM CT
|
Columbus High School
|
3-0 (25-17, 25-14, 25-17)
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Don Bosco
|
6:00 PM CT
|
Janesville High School
|
3-0 (25-18, 25-7, 25-18)
|
F/S JV & Varsity
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Hinton
|
6:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
2-0 (25-14, 25-9)
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Exira-EHK
|
6:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
3-2 (25-15, 21-25, 25-27, 25-16, 15-6)
|
Pink Out
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Hillcrest Academy
|
6:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
3-0 (25-8, 25-5, 25-7)
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Glidden-Ralston
|
6:00 PM CT
|
Woodbine High School
|
3-0 (25-12, 25-19, 25-23)
|
Conference game
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Maquoketa
|
6:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
North Scott
|
6:30 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
3-0 (25-22, 25-18, 25-17)
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Nevada
|
6:30 PM CT
|
Saydel High School
|
3-0 (25-2, 25-9, 25-9)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Southeast Polk
|
6:30 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (25-15, 25-18)
|
Valley Quad
|
|
|
|
Valley
vs.
Ankeny Centennial
|
6:30 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
Valley Quad
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Boyden-Hull
|
6:45 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
3-0 (25-21, 25-21, 28-26)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Central Lyon
|
6:45 PM CT
|
Sioux Center Community Schools Sioux Center Middle School
|
3-2 (25-23, 20-25, 21-25, 25-13, 15-7)
|
Senior Night
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
3-1 (25-23, 19-25, 25-23, 25-22)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
3-0 (25-21, 25-21, 25-20)
|
|
|
|
|
Cedar Valley Christian
vs.
Waterloo Christian
|
7:00 PM CT
|
Cedar Valley Christian School
|
3-0 (25-21, 25-16, 25-15)
|
Homecoming/Crown King & Queen before the start of the varsity game.
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
North Union
|
7:00 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
3-0 (25-19, 25-13, 25-17)
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Clear Lake
|
7:00 PM CT
|
Forest City High School
|
3-0 (25-21, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Burlington
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
3-1 (19-25, 25-22, 25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-0 (25-15, 25-22, 25-21)
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
3-0 (25-13, 25-9, 25-19)
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Perry
|
7:00 PM CT
|
Gilbert High School
|
3-0 (25-10, 25-18, 25-11)
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
Greene County High School
|
2-0 (25-15, 25-19)
|
triangular
|
|
|
|
East Mills
vs.
Stanton
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
3-2 (19-25, 25-21, 26-24, 18-25, 15-11)
|
Corner Conference Tournament Championship
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
3-0 (25-11, 25-22, 25-19)
|
|
|
|
|
HLV
vs.
English Valleys
|
7:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
3-0 (25-12, 25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School
|
3-0 (25-18, 26-24, 25-22)
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School
|
3-2 (17-25, 21-25, 25-22, 25-21, 15-8)
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Montezuma
|
7:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
3-1 (26-28, 28-26, 25-16, 25-15)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Jefferson High School
|
3-1 (26-24, 22-25, 25-23, 25-22)
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Atlantic
|
7:00 PM CT
|
Kuemper Catholic School
|
3-0 (25-18, 25-14, 25-18)
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
2-0 (25-21, 25-23)
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
3-0 (25-10, 25-13, 25-15)
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
3-0 (25-22, 25-23, 25-18)
|
senior night
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Marquette High School
|
3-2 (21-25, 25-14, 23-25, 25-14, 15-6)
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
Monticello High School
|
3-0 (25-12, 25-12, 25-16)
|
Conference Game
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Saint Ansgar
|
7:00 PM CT
|
Nashua Plainfield High School
|
3-0 (25-11, 25-18, 25-7)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
North Linn High School
|
3-0 (25-13, 25-19, 25-21)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Easton Valley
|
7:00 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
3-2 (25-21, 20-25, 10-25, 25-21, 15-5)
|
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
Rock Valley High School
|
3-0 (25-20, 25-16, 25-18)
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
BGM
|
7:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
3-0 (25-14, 25-14, 25-11)
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
3-0 (25-10, 25-21, 25-22)
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
3-0 (25-14, 25-15, 25-18)
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
3-0 (25-14, 25-11, 25-21)
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:00 PM CT
|
Union High School
|
3-0 (25-10, 25-20, 25-22)
|
Rescheduled from 9/3
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Union High School
|
2-1 (15-25, 25-15, 15-13)
|
Union Triangular
|
|
|
|
Webster City
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
Webster City High School
|
3-1 (24-26, 25-16, 25-17, 25-20)
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Central Springs
|
7:00 PM CT
|
West Fork High School
|
3-0 (25-14, 25-14, 25-16)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
West Lyon Community School
|
3-0 (27-25, 25-7, 25-13)
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-1 (12-25, 25-21, 25-22, 25-23)
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
ADM
|
7:00 PM CT
|
Winterset High School
|
3-1 (22-25, 25-17, 25-16, 31-29)
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Carroll
|
7:15 PM CT
|
Boone High School
|
3-0 (25-12, 25-15, 25-15)
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Northeast
|
7:15 PM CT
|
Camanche High School
|
3-2 (25-15, 25-11, 20-25, 24-26, 15-3)
|
Senior Night
|
|
|
|
Cascade
vs.
Anamosa
|
7:15 PM CT
|
Cascade High School
|
3-1 (20-25, 25-17, 26-24, 25-16)
|
Conference
|
|
|
|
Charles City
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:15 PM CT
|
Charles City Middle School
|
3-0 (27-25, 25-15, 25-16)
|
NEIC MATCH
|
|
|
|
GMG
vs.
Collins-Maxwell
|
7:15 PM CT
|
GMG High School
|
3-0 (25-17, 26-24, 25-22)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:15 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
3-0 (25-16, 25-15, 25-17)
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Underwood
|
7:15 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
3-0 (25-17, 25-17, 25-20)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Decorah
|
7:15 PM CT
|
Oelwein High School
|
3-0 (25-10, 25-14, 25-13)
|
Breast Cancer Awareness Night
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
3-0 (25-4, 25-13, 25-23)
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Shenandoah
|
7:15 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
3-0 (25-13, 25-9, 25-13)
|
Cancer Awareness Night
|
|
|
|
Wilton
vs.
West Liberty
|
7:15 PM CT
|
Wilton High School
|
3-0 (25-17, 25-9, 25-23)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:30 PM CT
|
CAM High School
|
3-2 (18-25, 23-25, 25-21, 25-17, 15-12)
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Central Lee
|
7:30 PM CT
|
Cardinal High School
|
3-0 (25-15, 25-9, 25-16)
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
|
CXL
Postponed: Postponed: AAU Recognition Night
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Central Elkader
|
7:30 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
3-0 (25-21, 25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
East Sac County High School
|
3-0 (25-8, 25-12, 25-5)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Central City
|
7:30 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
3-2 (27-25, 17-25, 16-25, 25-19, 15-10)
|
PInk Breast Cancer Event
|
|
|
|
Greene County
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Greene County High School
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
Triangular SE Valley, Ogden
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
South Central Calhoun
|
7:30 PM CT
|
Manson Northwest Webster High School
|
3-0 (25-19, 25-21, 25-22)
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
Riverside High School
|
3-0 (25-19, 25-17, 25-12)
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
East Buchanan
|
7:30 PM CT
|
Starmont High School
|
3-0 (25-8, 25-16, 25-8)
|
Breast Cancer Awareness Event
|
|
|
|
Treynor
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
3-0 (25-15, 25-18, 25-23)
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Johnston
|
7:30 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
Valley Quad
|
|
|
|
WACO
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:30 PM CT
|
WACO High School
|
3-2 (18-25, 25-22, 25-17, 23-25, 15-11)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
3-1 (25-21, 25-21, 23-25, 26-24)
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Southeast Polk
|
8:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (25-19, 25-6)
|
Valley Quad
|
|
|
|
Union Community
vs.
Independence
|
8:30 PM CT
|
Union High School
|
2-0 (28-26, 27-25)
|
Union Triangular
|
|
|