|
Davenport Central
vs.
Cedar Rapids Washington
|
TBD
|
|
2-1 (21-16, 21-23, 15-13)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Lake Mills
|
12:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Spirit Lake
|
12:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-7, 21-19)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Storm Lake
|
12:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-1 (18-21, 21-15, 16-14)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Storm Lake
|
12:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Spirit Lake
|
12:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-17, 21-13)
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Centerville
|
12:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-0, 21-0)
|
Notre Dame Tournament - FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Danville
|
12:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-1 (21-17, 20-23, 15-12)
|
Burlington Notre Dame Tournament
|
|
|
|
Madrid
vs.
Ogden
|
12:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-11, 21-9)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Ogden
|
12:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-18, 21-15)
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Ogden
|
12:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-19, 21-19)
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Stanton
|
12:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (25-23, 25-19)
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Gretna
|
12:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (25-21, 25-18)
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Gretna
|
12:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (25-15, 25-10)
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Beckman Catholic
|
12:00 AM CT
|
Mount Vernon 1st Street Field
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Iowa City West
|
12:00 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Shirly Ryan Tournament
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Center Point-Urbana
|
12:00 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-23, 21-12)
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
South Hamilton
|
12:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (19-21, 21-18, 15-13)
|
SCC Tournament
|
|
|
|
Audubon
vs.
Manson-NW Webster
|
12:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-17, 21-16)
|
SCC Tournament
|
|
|
|
Audubon
vs.
Pocahontas Area
|
12:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-14, 21-19)
|
SCC Tournament
|
|
|
|
Audubon
vs.
Spencer
|
12:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (12-21, 22-20, 15-12)
|
SCC Tournament
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Valley
|
12:00 AM CT
|
Valley High School
|
2-1 (13-21, 21-10, 15-13)
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Iowa City Liberty
|
12:00 AM CT
|
Valley High School
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-7)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Waukee
|
12:00 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Cedar Rapids Washington
|
12:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-1 (21-15, 18-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Oskaloosa
|
2:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-1 (21-14, 19-21, 15-7)
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
North Cedar
|
2:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-1 (21-16, 20-22, 15-12)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Cascade
vs.
Central City
|
8:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-1 (25-23, 13-21, 15-11)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
New Hampton
|
8:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-16, 21-3)
|
New Hampton Tournament
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Saint Ansgar
|
8:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (12-21, 21-11, 15-11)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Tripoli
|
8:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
New Hampton Varsity TMT
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Tripoli
|
8:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
|
New Hampton Varsity TMT
|
|
|
|
Tripoli
vs.
South Winneshiek
|
8:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (22-20, 21-8)
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
South Hamilton
|
8:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Waukee
|
8:00 AM CT
|
Valley High School
|
2-1 (19-21, 21-7, 15-4)
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Calamus-Wheatland
|
8:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-5, 21-6)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Marquette Catholic
|
8:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Midland High School |
|
Midland Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
Midland
|
8:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-11, 21-7)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Cascade
vs.
Marquette Catholic
|
8:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-6, 21-14)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School |
|
Tournament
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Wahlert Catholic
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Columbus Catholic
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Waverly-Shell Rock
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Davis County
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-11, 21-8)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Western Dubuque
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-10, 22-20)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Ottumwa
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-18, 21-14)
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Center Point-Urbana
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (27-25, 25-19)
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Des Moines Christian
|
8:30 AM CT
|
Mount Vernon Middle School Mount Vernon Middle School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
South Hamilton
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-0 (21-12, 21-13)
|
SCC "Early Bird" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Pocahontas Area
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
SCC "Early Bird" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Spencer
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
SCC "Early Bird" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Manson-NW Webster
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-16, 21-8)
|
SCC "Early Bird" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Audubon
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (21-11, 19-21, 15-5)
|
South Central Calhoun Tournament
|
|
|
|
Valley
vs.
Iowa City Liberty
|
8:30 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-9, 25-23)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Unity Christian
|
8:50 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (18-21, 14-21)
|
Valley, WDM Tournament
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Iowa Valley
|
9:00 AM
|
|
|
Scrimmage
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Iowa Valley
|
9:00 AM
|
|
2-0 (21-16, 21-14)
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Lake Mills
|
9:00 AM CT
|
Algona High School
|
2-0 (21-15, 21-7)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Algona
|
9:00 AM CT
|
Algona High School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Algona High School |
|
Algona Classic Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Estherville Lincoln Central
|
9:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Algona Tourney
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Maquoketa Valley
|
9:00 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
Tournament
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Maquoketa Valley
|
9:00 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-12, 21-9)
|
Anamosa Volleyball Tournament
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Northeast
|
9:00 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Anamosa tournament
|
|
|
|
Northeast
vs.
Galena
|
9:00 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-1 (21-15, 21-9)
|
Anamosa Tournament
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Galena
|
9:00 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-10, 21-6)
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
St. Albert
|
9:00 AM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (21-19, 21-19)
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Grand View Christian
|
9:00 AM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-1 (12-21, 21-12, 22-20)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
South Tama
|
9:00 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-18, 21-15)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
North Polk
vs.
Hudson
|
9:00 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Wapello
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-12, 21-13)
|
Notre Dame Tournament
|
|
|
|
Wapello
vs.
West Burlington
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-18, 21-13)
|
Notre Dame Tournament
|
|
|
|
Wapello
vs.
Danville
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-10, 22-20)
|
Notre Dame Tournament
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Centerville
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-15, 21-10)
|
Burlington Notre Dame tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Centerville
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
Notre Dame Invitational
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Danville
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
Notre Dame Invitational
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Keokuk
|
9:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-8, 21-12)
|
Notre Dame Invitational
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Clarinda High School |
|
Clarinda Tournament
|
|
|
|
Maryville
vs.
Shenandoah
|
9:00 AM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-1 (15-21, 21-19, 15-10)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
West Central Valley
|
9:00 AM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Madrid
|
9:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-1 (15-21, 21-19, 15-12)
|
Coon Rapids-Bayard Varsity Tournament
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Ogden
|
9:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-1 (6-21, 21-11, 15-7)
|
Coon Rapids-Bayard Varsity Tournament
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Paton-Churdan
|
9:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (22-20, 21-17)
|
Coon Rapids-Bayard Varsity Tournament
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
CAM
|
9:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
Coon Rapids-Bayard Tournament
|
|
|
|
CAM
vs.
Ankeny Christian
|
9:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-15, 22-20)
|
CRB Tournament
|
|
|
|
Cardinal
vs.
English Valleys
|
9:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-1 (21-18, 20-22, 15-10)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
English Valleys
|
9:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-1 (11-21, 21-15, 15-5)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Glenwood Community High School |
|
Glenwood Volleyball Tournament
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
9:00 AM CT
|
Glenwood Community School District Activities Complex GCSD Activities Complex
|
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Red Oak
|
9:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
Glenwood Tournament
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Stanton
|
9:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-1 (18-21, 23-21, 15-11)
|
Glenwood Volleyball Tournament
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Harlan Community
|
9:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-1 (19-21, 21-9, 15-13)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Exira-EHK
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Boyer Valley
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-18, 21-8)
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Lewis Central
|
9:00 AM CT
|
Iowa City High
|
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Iowa City High |
|
City High Tournament
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Iowa City High
|
9:00 AM CT
|
Iowa City High
|
2-1 (21-11, 16-21, 15-13)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Lewis Central
|
9:00 AM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (21-9, 22-13)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Lone Tree
|
9:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-12, 21-16)
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Midland
|
9:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Central Elkader
|
9:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Missouri Valley
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
Varsity Volleyball @ Missouri Valley
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Boyer Valley
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-19, 21-9)
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Griswold
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-12, 21-16)
|
Missouri Valley Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
Boyer Valley
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Missouri Valley
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
Missouri Valley Tourney
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Boyer Valley
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-18, 21-10)
|
Missouri Valley Tourney
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Griswold
|
9:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-1 (21-18, 12-21, 15-11)
|
Missouri Valley Tourney
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Muscatine
|
9:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
New London
|
9:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Muscatine
|
9:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-1 (20-22, 21-17, 15-13)
|
Muscatine Tournament
|
|
|
|
Burlington
vs.
New London
|
9:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
|
|
|
|
Denver
vs.
New Hampton
|
9:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (25-16, 25-27, 15-12)
|
New Hampton Varsity Tournament
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Don Bosco
|
9:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (15-21, 23-21, 15-7)
|
New Hampton Tournament Pool Play
|
|
|
|
Denver
vs.
Waukon
|
9:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-12, 21-9)
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
9:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (22-20, 21-18)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
North Tama High School Main Gym |
|
NT Varsity Volleyball Tourney
|
|
|
|
North Tama
vs.
HLV
|
9:00 AM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-4, 21-8)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Union Community
|
9:00 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School |
|
Ridge View Classic
|
|
|
|
East Sac County
vs.
OABCIG
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-16, 21-10)
|
Ridgeview Volleyball Classic
|
|
|
|
East Sac County
vs.
MMCRU
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-16, 21-19)
|
Ridgeview Volleyball Classic
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Woodbury Central
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
Ridgeview Volleyball Classic
|
|
|
|
East Sac County
vs.
West Monona
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
Ridgeview Volleyball Classic
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
MMCRU
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
OABCIG
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (22-20, 21-11)
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
West Monona
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-18, 22-20)
|
Ridge View Classic
|
|
|
|
Westwood
vs.
Ridge View
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-19, 21-12)
|
Ridge View Classic
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Ar-We-Va
|
9:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-7, 21-15)
|
Ridge View Classic
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
South Central Calhoun
|
9:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Nashua-Plainfield
|
9:00 AM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-1 (20-22, 21-14, 15-5)
|
Vinton-Shellsburg Tournament
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Iowa Valley
|
9:00 AM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-14, 21-9)
|
Scrimmage
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Vinton-Shellsburg High School |
|
V-S Varsity VB Tourney
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Washington High School |
|
Warrior Var Volleyball Invitational
|
|
|
|
Clinton
vs.
Marion
|
9:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-13, 21-17)
|
Main Gym
|
|
|
|
Xavier
vs.
Davenport North
|
9:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-6, 21-15)
|
Main Gym
|
|
|
|
Johnston
vs.
Solon
|
9:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
North Gym
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Davenport Central
|
9:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-10, 21-13)
|
North Gym
|
|
|
|
North Scott
vs.
Ottumwa
|
9:10 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-10, 21-8)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Tipton
vs.
Iowa City West
|
9:20 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-14, 23-21)
|
Shirley Ryan Volleyball Invitational
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Center Point-Urbana
|
9:20 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Perry
vs.
Audubon
|
9:20 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Central City
|
9:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
Calamus-Wheatland
|
9:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-1, 21-18)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Springville
vs.
Midland
|
9:30 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-12, 21-4)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Washington
|
9:40 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
Anamosa tournament
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Iowa City Liberty
|
9:40 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-18, 21-9)
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Valley
|
9:40 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-13, 21-18)
|
Valley Invitational
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
East Marshall
|
9:45 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
English Valleys Tournament
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Galena
|
9:50 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Wapsie Valley
|
9:50 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-18, 21-15)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
South Tama
vs.
Benton
|
9:50 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-1 (19-21, 21-17, 15-8)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Independence
vs.
Grundy Center
|
9:50 AM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Dunkerton
|
9:50 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-1 (19-21, 21-19, 15-12)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Nashua-Plainfield
|
9:50 AM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-7, 21-11)
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Nashua-Plainfield
|
10:00 AM
|
|
2-0 (21-13, 21-10)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Algona
|
10:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-13, 21-7)
|
Algona Classic Tourney
|
|
|
|
Knoxville
vs.
St. Albert
|
10:00 AM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Treynor
|
10:00 AM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-1 (18-21, 21-19, 15-7)
|
|
|
|
|
Maryville
vs.
Clarinda
|
10:00 AM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-1 (21-18, 15-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Tri-Center
|
10:00 AM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Sigourney
|
10:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-13, 21-9)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Hillcrest Academy
|
10:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-15, 21-6)
|
English Valleys Tournament
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Hillcrest Academy
|
10:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Harlan Community
|
10:00 AM CT
|
Glenwood Community High School
|
2-0 (22-21, 20-14)
|
Glenwood Volleyball Tournament
|
|
|
|
Gretna
vs.
Bishop Heelan
|
10:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-9, 21-16)
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Iowa City High
|
10:00 AM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Lewis Central
|
10:00 AM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (21-18, 23-21)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Northeast
|
10:00 AM CT
|
Maquoketa Valley High School High School Main Gym
|
2-0 (22-20, 21-14)
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Lone Tree
|
10:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-9, 21-9)
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Griswold
|
10:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Exira-EHK
|
10:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-11, 21-7)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Ottumwa
|
10:00 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-8, 21-5)
|
Shirley Ryan Invitational
|
|
|
|
Assumption
vs.
Tipton
|
10:00 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Burlington
|
10:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Denver
|
10:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-8, 21-14)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Manson-NW Webster
|
10:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (21-16, 21-23, 15-10)
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Solon
|
10:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-16, 21-11)
|
North Gym
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Clinton
|
10:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
Main Gym
|
|
|
|
Xavier
vs.
Oskaloosa
|
10:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
Main Gym
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Davenport Central
|
10:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-17, 21-17)
|
North Gym
|
|
|
|
Washington
vs.
Galena
|
10:15 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-13, 21-9)
|
Anamosa Tournament
|
|
|
|
English Valleys
vs.
East Marshall
|
10:30 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-1 (22-20, 17-21, 15-13)
|
English Valley Tourn - Pool Play
|
|
|
|
North Scott
vs.
Wahlert Catholic
|
10:30 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-5, 21-15)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Waukee
|
10:30 AM CT
|
Valley High School Field House
|
2-0 (21-7, 21-11)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Hudson
|
10:40 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Benton
vs.
North Polk
|
10:40 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-1 (22-24, 21-7, 15-9)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Beckman Catholic
|
10:40 AM CT
|
Mount Vernon Middle School Mount Vernon Middle School
|
2-1 (21-16, 16-21, 15-9)
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Independence
|
10:40 AM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-1 (17-21, 21-18, 15-5)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Union Community
vs.
AGWSR
|
10:40 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (21-16, 23-21)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Janesville
|
10:40 AM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-1 (23-21, 16-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Galena
vs.
Clear Creek Amana
|
10:45 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-1 (22-24, 21-16, 15-12)
|
Anamosa Volleyball Tournament
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Don Bosco
|
10:45 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-8, 21-9)
|
New Hampton Tournament Pool Play
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Stanton
|
10:50 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-13)
|
Glenwood Volleyball Tournament
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Vinton-Shellsburg
|
11:00 AM
|
|
2-1 (21-8, 9-21, 15-5)
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Estherville Lincoln Central
|
11:00 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-1 (21-14, 18-21, 15-9)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Grand View Christian
|
11:00 AM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (22-20, 22-20)
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Knoxville
|
11:00 AM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Keokuk
|
11:00 AM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-14, 21-7)
|
Burlington Notre Dame tournament
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Shenandoah
|
11:00 AM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Tri-Center
|
11:00 AM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Ankeny Christian
|
11:00 AM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-6, 21-12)
|
CRB Tournament
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Hillcrest Academy
|
11:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (23-21, 21-19)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Sigourney
|
11:00 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-7, 21-15)
|
English Valleys Tournament
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Stanton
|
11:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-18, 21-7)
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Bishop Heelan
|
11:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-1 (21-12, 12-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Gretna
vs.
Underwood
|
11:00 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Oelwein
|
11:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Springville
vs.
Central Elkader
|
11:00 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
Woodbine
|
11:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-11, 21-15)
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
East Mills
|
11:00 AM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Columbus Catholic
|
11:00 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (13-21, 21-18, 15-4)
|
Shirley Ryan Volleyball Invitational
|
|
|
|
Davis County
vs.
Western Dubuque
|
11:00 AM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Durant
vs.
Williamsburg
|
11:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-1 (15-21, 21-17, 15-5)
|
Muscatine Tournament
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Williamsburg
|
11:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
Tournament
|
|
|
|
Muscatine
vs.
New London
|
11:00 AM CT
|
Muscatine High School
|
2-1 (25-27, 24-22, 15-11)
|
Tournament
|
|
|
|
Waukon
vs.
Saint Ansgar
|
11:00 AM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (17-21, 21-14, 15-12)
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
West Monona
|
11:00 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-1 (21-14, 23-25, 15-11)
|
Ridge View Classic
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Perry
|
11:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
SCC "Early Bird" Tournament
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Audubon
|
11:00 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Johnston
|
11:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-1 (21-19, 14-21, 15-10)
|
North Gym
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
11:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
North Gym
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Marion
|
11:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-9, 21-16)
|
Main Gym
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Davenport North
|
11:00 AM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-8, 21-13)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Maquoketa Valley
|
11:15 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (27-25, 21-17)
|
Anamosa Tournament
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Cardinal
|
11:15 AM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-13, 21-4)
|
English Valleys Tournament
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Center Point-Urbana
|
11:20 AM CT
|
Mount Vernon Middle School Mount Vernon Middle School
|
2-1 (21-15, 18-21, 15-7)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Waukee Northwest
|
11:20 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-7, 21-19)
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Waukee
|
11:20 AM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
Valley Invitational
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Waukee Northwest
|
11:20 AM CT
|
Valley High School Field House
|
2-1 (21-13, 16-21, 15-11)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Storm Lake
|
11:30 AM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-5, 21-10)
|
Algona Tourney
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Bellevue
|
11:30 AM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Hudson
|
11:30 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-1 (21-12, 18-21, 15-9)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
North Polk
vs.
South Tama
|
11:30 AM CT
|
BCLUW High School
|
2-1 (21-13, 9-21, 15-8)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
HLV
vs.
Grundy Center
|
11:30 AM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-15, 21-5)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Dunkerton
|
11:30 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-1 (21-7, 11-21, 15-12)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
HLV
|
11:30 AM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (25-12, 26-24)
|
North Tama Varsity Tournament
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Westwood
|
11:30 AM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-15, 21-13)
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Nashua-Plainfield
|
11:30 AM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Bishop Heelan
|
11:40 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
Glenwood Tournament
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
11:45 AM CT
|
Glenwood Community High School
|
2-0 (21-13, 21-7)
|
Glenwood Volleyball Tournament
|
|
|
|
Gretna
vs.
Red Oak
|
11:45 AM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-17, 21-12)
|
Glenwood Volleyball Tournament
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Dubuque Hempstead
|
11:45 AM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (21-12, 21-11)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Lewis Central
|
11:45 AM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (21-7, 22-20)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Central Elkader
|
11:45 AM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Manson-NW Webster
|
11:50 AM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-0 (21-11, 22-20)
|
SCC Early Bird Tournament
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Storm Lake
|
12:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Keokuk
|
12:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-1 (21-17, 19-21, 15-12)
|
Burlington ND Tourney
|
|
|
|
Sidney
vs.
Shenandoah
|
12:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-1 (21-11, 20-22, 15-11)
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Maryville
|
12:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-5, 21-10)
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Ankeny Christian
|
12:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-4, 21-13)
|
CRB Tournament
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
English Valleys
|
12:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-6, 21-5)
|
English Valleys Tournament
|
|
|
|
WACO
vs.
Tri-County
|
12:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
English Valleys Tournament
|
|
|
|
Midland
vs.
Lone Tree
|
12:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-10, 21-15)
|
tourney
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Central City
|
12:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-1 (21-19, 10-21, 15-5)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
East Mills
|
12:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-1 (18-21, 21-16, 15-13)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Griswold
|
12:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Williamsburg
|
12:00 PM CT
|
Muscatine High School
|
2-1 (21-13, 21-19, 15-3)
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Williamsburg
|
12:00 PM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
|
|
|
|
Durant
vs.
New London
|
12:00 PM CT
|
Muscatine High School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
Muscatine Tournament
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
12:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (25-14, 25-15)
|
New Hampton Tournament
|
|
|
|
MMCRU
vs.
OABCIG
|
12:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
2-1 (9-21, 22-19, 15-12)
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
South Hamilton
|
12:00 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (23-21, 21-14)
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Iowa Valley
|
12:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-6, 21-9)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Johnston
|
12:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-14, 21-11)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Solon
|
12:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-1 (19-21, 21-17, 20-18)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Spirit Lake
|
12:15 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-16, 21-14)
|
Algona Tourney
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Northeast
|
12:15 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-8, 23-21)
|
Anamosa Volleyball Tournament
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Benton
|
12:20 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
South Tama
vs.
Wapsie Valley
|
12:20 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-10, 21-10)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Independence
vs.
HLV
|
12:20 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
AGWSR
|
12:20 PM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-1 (21-11, 17-21, 15-12)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Knoxville
|
12:30 PM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
St. Albert
|
12:30 PM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
North Scott
|
12:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (19-21, 21-17, 15-10)
|
Shirley Ryan Invitational
|
|
|
|
Assumption
vs.
Iowa City West
|
12:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Des Moines Christian
|
12:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (25-22, 23-25, 15-13)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Tripoli
|
12:30 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-18, 22-20)
|
New Hampton Tournament Pool Play
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Maquoketa Valley
|
12:40 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-10, 24-22)
|
Anamosa tournament
|
|
|
|
Perry
vs.
Spencer
|
12:40 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Iowa Valley
|
12:40 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Iowa City High
|
12:45 PM CT
|
Iowa City High
|
2-1 (19-21, 21-14, 15-12)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Ankeny Centennial
|
12:45 PM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (21-14, 22-20)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Centerville
vs.
Danville
|
1:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-1 (25-23, 21-23, 15-10)
|
Burlington ND Tourney
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Danville
|
1:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-13, 21-11)
|
Burlington Notre Dame tournament
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Sidney
|
1:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
|
|
|
|
Maryville
vs.
Tri-Center
|
1:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-1 (16-21, 21-14, 15-7)
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Ankeny Christian
|
1:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-8, 21-11)
|
CRB Tournament
|
|
|
|
Madrid
vs.
CAM
|
1:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-14, 21-6)
|
Tournament
|
|
|
|
Underwood
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
1:00 PM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-8, 22-20)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
North Cedar
|
1:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
Exira-EHK
|
1:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Riverside
|
1:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Griswold
|
1:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Waverly-Shell Rock
|
1:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (12-21, 21-12, 15-13)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Waukon
|
1:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-12, 21-8)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Don Bosco
|
1:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (10-25, 27-25, 15-8)
|
New Hampton Tournament
|
|
|
|
Union Community
vs.
Dunkerton
|
1:00 PM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-1 (16-21, 21-17, 16-14)
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Unity Christian
|
1:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Belle Plaine
|
1:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-13, 21-8)
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
1:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-11, 21-18)
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Davenport North
|
1:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-10, 21-7)
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Northeast
|
1:10 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-1 (16-21, 21-16, 15-11)
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
West Monona
|
1:10 PM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Glenwood
|
1:15 PM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-1 (21-19, 23-25, 15-13)
|
Glenwood Tournament
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Treynor
|
1:30 PM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-1 (21-18, 25-23, 15-10)
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Knoxville
|
1:30 PM CT
|
Atlantic High School Atlantic High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Benton
|
1:30 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-1 (18-21, 21-16, 15-11)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
North Polk
|
1:30 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-17, 22-20)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
CAM
vs.
Paton-Churdan
|
1:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
Coon Rapids Bayard Tournament
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Lone Tree
|
1:30 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-14, 21-11)
|
Midland Varsity Tourney
|
|
|
|
North Tama
vs.
Grundy Center
|
1:30 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
North Tama Volleyball Tournament 2022
|
|
|
|
Perry
vs.
Pocahontas Area
|
1:30 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-6, 21-15)
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
West Delaware
|
1:30 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-1 (19-21, 21-17, 15-12)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Dubuque Senior
|
1:30 PM CT
|
Washington High School
|
2-1 (21-17, 22-24, 15-9)
|
CR Wash Inv
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Lake Mills
|
1:45 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
Algona Tourney
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Marquette Catholic
|
1:45 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-19, 21-5)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Marion
vs.
Dubuque Senior
|
2:00 PM
|
|
2-0 (21-18, 21-6)
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Spirit Lake
|
2:00 PM CT
|
Algona High School Algona High School
|
2-1 (21-18, 13-21, 18-16)
|
Algona Tournament
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Washington
|
2:00 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-12, 21-13)
|
Anamosa Volleyball Tournament
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Wapello
|
2:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-0, 21-0)
|
Burlington Notre Dame Tournament - FORFEIT - FORFEIT
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Tri-Center
|
2:00 PM CT
|
Clarinda High School Clarinda High School
|
2-0 (21-12, 21-19)
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Clarinda
|
2:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-1 (21-8, 21-23, 15-11)
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Paton-Churdan
|
2:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
Tournament
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Cardinal
|
2:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-18, 21-16)
|
English Valley Tourn - Pool Play
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Sigourney
|
2:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-1 (21-10, 12-21, 15-10)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Winfield-Mt Union
|
2:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (26-24, 25-20)
|
English Valleys Tournament Finals
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Stanton
|
2:00 PM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Glenwood
|
2:00 PM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-13, 21-19)
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Iowa City High
|
2:00 PM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (25-23, 21-13)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Dubuque Hempstead
|
2:00 PM CT
|
Iowa City High
|
2-0 (22-20, 24-22)
|
City High Tournament - round robin
|
|
|
|
Monticello
vs.
Springville
|
2:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-8, 22-20)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Springville
vs.
Lone Tree
|
2:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-6, 21-7)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Central City
|
2:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-6, 21-9)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
Missouri Valley
|
2:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-19, 21-13)
|
Missouri Valley Tournament
|
|
|
|
East Mills
vs.
Boyer Valley
|
2:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-9)
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Boyer Valley
|
2:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Iowa City West
|
2:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-15, 25-9)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Denver
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
2:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (25-19, 26-24)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Ridge View
vs.
MMCRU
|
2:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
2-0 (25-14, 25-16)
|
Ridge View Classic-Semi Finals
|
|
|
|
Janesville
vs.
Vinton-Shellsburg
|
2:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-1 (18-21, 21-13, 15-10)
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Oskaloosa
|
2:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-14, 25-23)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Northeast
|
2:15 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-16, 21-10)
|
Anamosa Tournament
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Red Oak
|
2:15 PM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
2-0 (21-19, 21-14)
|
Glenwood Tournament
|
|
|
|
North Tama
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
2:15 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
2-1 (25-19, 22-25, 15-8)
|
North Tama Tournament
|
|
|
|
BCLUW
vs.
North Polk
|
2:20 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-13, 22-20)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
South Tama
vs.
Hudson
|
2:20 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-16, 21-9)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Spencer
vs.
South Hamilton
|
2:20 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-0 (21-9, 21-16)
|
SCC Early Bird Tournament
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Waukee
|
2:20 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
Valley Invitational
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Beckman Catholic
|
2:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-12, 25-15)
|
Shirley Ryan Invitational
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Ottumwa
|
2:30 PM CT
|
Mount Vernon Middle School Mount Vernon Middle School
|
2-0 (21-16, 21-8)
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Nashua-Plainfield
|
2:30 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (23-21, 21-16)
|
Vinton Tournament
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Davenport Central
|
2:30 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Washington
|
2:50 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-8, 21-14)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
West Burlington
|
3:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
Burlington Notre Dame tournament
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Shenandoah
|
3:00 PM CT
|
Clarinda High School Clarinda High School
|
2-0 (21-14, 21-4)
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Maryville
|
3:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-1 (21-17, 12-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Ankeny Christian
|
3:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
2-0 (21-7, 21-7)
|
CRB Tournament
|
|
|
|
Midland
vs.
Calamus-Wheatland
|
3:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
Midland Varsity Tourney
|
|
|
|
Monticello
vs.
Central Elkader
|
3:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-10, 21-19)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
East Mills
vs.
Woodbine
|
3:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Exira-EHK
|
3:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
2-1 (21-16, 20-22, 15-6)
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Tipton
|
3:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-21, 25-19)
|
Shirley Ryan Volleyball Invitational
|
|
|
|
Davis County
vs.
Center Point-Urbana
|
3:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-14, 25-16)
|
Mount Vernon Tournament
|
|
|
|
Independence
vs.
AGWSR
|
3:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex
|
2-0 (25-13, 25-16)
|
North Tama Volleyball Tournament
|
|
|
|
Ridge View
vs.
East Sac County
|
3:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
2-1 (17-25, 25-13, 15-12)
|
Ridge View Classic- Finals
|
|
|
|
Xavier
vs.
Marion
|
3:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Wapsie Valley
|
3:10 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (21-13, 21-18)
|
BCLUW RR VB Tourney
|
|
|
|
Perry
vs.
Manson-NW Webster
|
3:10 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Waukee
|
3:10 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (24-22, 21-12)
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Dowling Catholic
|
3:10 PM CT
|
Valley High School Field House
|
2-0 (21-18, 21-11)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Belle Plaine
|
3:10 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
2-0 (21-8, 21-14)
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Hillcrest Academy
|
3:30 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (21-16, 21-8)
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Waverly-Shell Rock
|
3:30 PM CT
|
Mount Vernon Middle School Mount Vernon Middle School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Union Community
|
3:30 PM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (25-6, 25-13)
|
North Tama Tournament - Semis
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Bellevue
|
3:45 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-9, 21-13)
|
Anamosa Volleyball Tournament
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Clarinda
|
4:00 PM CT
|
Clarinda High School Gym
|
2-0 (21-9, 21-19)
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Central City
|
4:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-1 (21-12, 16-21, 15-12)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Cascade
vs.
Calamus-Wheatland
|
4:00 PM CT
|
Midland High School
|
2-0 (21-8, 22-20)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Assumption
vs.
Western Dubuque
|
4:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (26-28, 25-14, 15-13)
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Spencer
|
4:00 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-16, 21-15)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Valley
|
4:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-1 (21-18, 17-21, 16-14)
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Iowa City Liberty
|
4:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
Valley Invitational
|
|
|
|
Xavier
vs.
Solon
|
4:00 PM CT
|
Washington High School
|
2-0 (21-13, 21-10)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Assumption
|
4:15 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-8, 25-22)
|
Shirley Ryan Invitational
|
|
|
|
Galena Pirates
vs.
Bellevue
|
4:30 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
Anamosa tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
Oelwein
|
4:30 PM CT
|
Midland High School
|
2-1 (21-9, 18-21, 15-4)
|
Midland Tournament
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Des Moines Christian
|
4:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
North Tama
vs.
Grundy Center
|
4:30 PM CT
|
North Tama High School
|
2-0 (27-25, 25-18)
|
North Tama Tournament - Championship
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Dunkerton
|
4:30 PM CT
|
North Tama High School North Tama MPR
|
2-0 (25-19, 25-14)
|
|
|
|
|
Perry
vs.
South Hamilton
|
4:50 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-19, 21-12)
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Iowa City Liberty
|
4:50 PM CT
|
Valley High School
|
2-1 (17-21, 21-17, 15-13)
|
Valley Tournament
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Dowling Catholic
|
4:50 PM CT
|
Valley High School
|
2-1 (21-9, 16-21, 15-12)
|
Valley Invitational
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Western Dubuque
|
5:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (14-21, 23-21, 15-8)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Columbus Catholic
|
5:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (21-16, 21-14)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Clear Creek Amana
|
5:15 PM CT
|
Anamosa High School
|
2-0 (21-5, 21-11)
|
Anamosa Volleyball Tournament
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Assumption
|
5:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-13, 25-13)
|
Shirley Ryan Tournament
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Valley
|
8:00 PM CT
|
Valley High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
Valley Tournament
|
|
|