|
Ankeny
vs.
Johnston
|
7:30 AM CT
|
Ankeny High School
|
3-2 (25-20, 26-28, 25-22, 22-25, 16-14)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Creston
|
4:00 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
3-0 (25-16, 25-11, 25-7)
|
Triangular
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Clarinda
|
4:30 PM CT
|
Denison High School
|
3-1 (23-25, 25-17, 25-16, 25-18)
|
H-10 Triangular
|
|
|
|
Earlham
vs.
Des Moines Christian
|
5:00 PM CT
|
Earlham High School
|
3-0 (25-13, 25-12, 25-8)
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Atlantic
|
5:00 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
MFL MarMac
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (25-12, 25-12)
|
Tri, Cancer night for Josh Holtz
|
|
|
|
Audubon
vs.
Glidden-Ralston
|
5:30 PM CT
|
Audubon High School
|
2-0 (25-18, 25-16)
|
Triangular
|
|
|
|
Audubon
vs.
Madrid
|
5:30 PM CT
|
Audubon High School
|
2-0 (25-19, 25-19)
|
Triangular
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Eagle Grove
|
5:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
3-0 (25-14, 25-22, 25-17)
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Clarinda
|
5:30 PM CT
|
Denison High School
|
3-0 (25-13, 28-26, 25-17)
|
H-10 Triangular
|
|
|
|
East Marshall
vs.
AGWSR
|
5:30 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
3-0 (25-20, 25-14, 25-10)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School |
|
Griswold Triangular
|
|
|
|
Griswold
vs.
Hamburg
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
3-0 (25-3, 25-4, 25-8)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Hamburg
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
3-0 (25-5, 25-7, 25-6)
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Diagonal
|
5:30 PM CT
|
Lamoni High School
|
3-1 (20-25, 25-10, 25-12, 25-17)
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Tri-County
|
5:30 PM CT
|
North Mahaska High School
|
3-0 (25-13, 25-13, 25-12)
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
3-1 (16-25, 25-23, 25-14, 25-18)
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
3-1 (28-26, 26-24, 17-25, 25-18)
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Grundy Center
|
5:30 PM CT
|
South Hardin High School
|
3-0 (25-13, 25-23, 27-25)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Osage
|
5:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-19, 25-22)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|
|
Whiting
vs.
Boystown
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School Whiting Senior High School
|
3-0 (25-18, 25-18, 13-25)
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
East Sac County
|
6:00 PM CT
|
IKM-Manning High School
|
2-0 (25-19, 25-18)
|
IKM-M & CRB TRIANGULAR
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
6:00 PM CT
|
IKM-Manning High School
|
2-0 (25-14, 25-10)
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
6:00 PM CT
|
IKM-Manning High School
|
2-0 (25-17, 25-14)
|
Triangular
|
|
|
|
Creston
vs.
Atlantic
|
6:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
3-2 (19-25, 25-14, 25-18, 18-25, 15-13)
|
Triangular
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Atlantic
|
6:00 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
3-0 (25-21, 25-11, 25-14)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Camanche
|
6:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
3-1 (21-25, 25-13, 25-9, 25-18)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Muscatine
|
6:30 PM CT
|
Assumption High School Assumption High School
|
3-0 (25-11, 25-15, 25-14)
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Glidden-Ralston
|
6:30 PM CT
|
Audubon High School
|
2-0 (25-7, 26-24)
|
Triangular Game 2
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Pleasant Valley
|
6:30 PM CT
|
Bettendorf High School
|
3-0 (25-22, 25-12, 25-21)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Davenport North
|
6:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
3-2 (23-25, 25-17, 22-25, 25-17, 20-18)
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Davenport West
|
6:30 PM CT
|
Clinton High School
|
3-0 (25-16, 27-25, 25-14)
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Kuemper Catholic
|
6:30 PM CT
|
Denison High School
|
3-0 (25-14, 25-12, 25-14)
|
H-10 Triangular
|
|
|
|
Moravia
vs.
Melcher-Dallas
|
6:30 PM CT
|
Moravia High School
|
3-0 (25-13, 25-19, 25-22)
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Ankeny Christian
|
6:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
3-0 (25-12, 25-13, 25-16)
|
Varsity First
|
|
|
|
North Scott
vs.
Davenport Central
|
6:30 PM CT
|
North Scott High School
|
3-0 (25-15, 25-10, 25-12)
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Woodward-Granger
|
6:30 PM CT
|
Ogden High School
|
3-1 (15-25, 25-16, 25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
6:30 PM CT
|
Van Meter School
|
3-0 (25-9, 25-14, 25-12)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Central Lyon
|
6:45 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
3-2 (25-20, 21-25, 17-25, 25-21, 15-13)
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Osage
|
6:45 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-8, 25-17)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|
|
Morningstar Academy
vs.
Unity Christian
|
7:00 PM
|
|
3-0 (25-10, 25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
3-0 (25-20, 25-6, 25-19)
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:00 PM CT
|
Ballard High School
|
3-0 (25-14, 25-20, 25-12)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Belmond-Klemme
|
7:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
3-0 (25-19, 25-12, 25-15)
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
3-0 (25-16, 25-15, 25-15)
|
WaMaC West Conference
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
3-0 (25-15, 25-10, 26-24)
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Centerville
|
7:00 PM CT
|
Chariton High School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-20)
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Centerville
|
7:00 PM CT
|
Chariton High School
|
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
3-1 (25-11, 22-25, 25-10, 25-17)
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School
|
3-0 (25-20, 25-23, 25-23)
|
No Frosh Game —JV 6:00; V 7:00
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Colo-Nesco
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
3-0 (25-6, 25-8, 25-3)
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Central Decatur
|
7:00 PM CT
|
East Union Community School
|
3-2 (19-25, 19-25, 25-12, 26-24, 19-17)
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
3-0 (25-11, 25-13, 25-7)
|
Conference Match
|
|
|
|
Essex
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
3-0 (25-7, 25-13, 25-10)
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Forest City
|
7:00 PM CT
|
Forest City High School
|
3-1 (25-13, 25-17, 24-26, 26-24)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
East Mills
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
3-1 (25-18, 26-28, 25-21, 25-10)
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
3-0 (25-7, 25-11, 25-4)
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:00 PM CT
|
Hudson Elementary School Competition Gym
|
3-2 (25-15, 25-18, 26-28, 16-25, 15-4)
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
3-2 (25-11, 20-25, 23-25, 25-23, 15-9)
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
3-1 (25-23, 23-25, 25-21, 25-20)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Jefferson High School Main Gym
|
3-2 (21-25, 25-23, 19-25, 25-18, 15-7)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Main Gym
|
3-1 (25-19, 25-18, 18-25, 25-22)
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
West Monona
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-1 (25-13, 25-21, 21-25, 27-25)
|
Youth Night
|
|
|
|
Lenox
vs.
Bedford
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School High School Gym
|
3-2 (25-23, 14-25, 18-25, 25-12, 15-10)
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
West Central
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
2-0 (25-17, 25-12)
|
Tri, Cancer night for Josh Holtz
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Akron-Westfield
|
7:00 PM CT
|
MMCRU High School
|
3-1 (25-16, 30-32, 25-21, 26-24)
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
3-0 (25-21, 25-20, 25-22)
|
Conference Match
|
|
|
|
Murray
vs.
Orient-Macksburg
|
7:00 PM CT
|
Murray High School Jerry Brown High School Gym
|
3-0 (25-23, 25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
7:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
3-0 (25-19, 28-26, 25-19)
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
West Fork
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
3-1 (25-23, 21-25, 25-17, 25-17)
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Carroll
|
7:00 PM CT
|
North Polk High School
|
3-0 (25-13, 25-21, 25-17)
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Rockford
|
7:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
3-0 (25-22, 26-24, 25-23)
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
OABCIG Elementary And Middle School
|
3-1 (25-10, 15-25, 25-16, 25-18)
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Prairie High School HS South Gym
|
3-1 (21-25, 25-14, 26-24, 26-24)
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
North Butler
|
7:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
3-0 (25-14, 25-10, 25-17)
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Elementary School
|
3-0 (25-16, 28-26, 25-22)
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
3-1 (15-25, 25-7, 25-12, 25-17)
|
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
Westwood
|
7:00 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
3-0 (25-23, 30-28, 25-18)
|
|
|
|
|
South Sioux City
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
South Sioux City High School
|
3-0 (25-22, 25-9, 25-10)
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Fremont-Mills
|
7:00 PM CT
|
Underwood High School
|
3-0 (25-20, 25-17, 25-15)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
3-0 (25-14, 25-21, 25-16)
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Danville
|
7:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
3-0 (25-16, 25-14, 25-15)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
3-0 (25-8, 25-14, 25-6)
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
North Union
|
7:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
3-0 (25-22, 25-11, 25-19)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
3-0 (26-24, 25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
West Central Valley
|
7:15 PM CT
|
AC/GC High School
|
3-0 (25-14, 25-19, 25-19)
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Fort Dodge
|
7:15 PM CT
|
Ames High School
|
3-1 (25-23, 23-25, 25-18, 25-16)
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:15 PM CT
|
Baxter High School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-20)
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Mount Pleasant
|
7:15 PM CT
|
Burlington High School
|
3-1 (17-25, 25-20, 25-17, 25-17)
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
7:15 PM CT
|
Decorah High School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-16)
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
7:15 PM CT
|
Fairfield High School
|
3-0 (25-23, 25-21, 25-12)
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Shenandoah
|
7:15 PM CT
|
Harlan High School Harlan High School
|
3-1 (25-18, 20-25, 25-22, 25-15)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:15 PM CT
|
Indianola High School
|
3-2 (16-25, 25-20, 16-25, 25-20, 15-10)
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Monticello
|
7:15 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
3-2 (25-23, 25-20, 18-25, 15-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Lawton-Bronson
|
7:15 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
3-0 (25-23, 25-16, 25-22)
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Marshalltown
|
7:15 PM CT
|
Mason City High School
|
3-1 (25-12, 25-22, 23-25, 25-22)
|
Coaches vs Cancer Night
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Oskaloosa
|
7:15 PM CT
|
Norwalk High School
|
3-2 (28-26, 15-25, 25-18, 24-26, 15-11)
|
Norwalk HS Senior Night
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Hoover
|
7:15 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
3-0 (25-6, 25-16, 25-10)
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Grinnell
|
7:15 PM CT
|
Pella Christian High School
|
3-1 (22-25, 25-16, 25-19, 25-21)
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Newton
|
7:15 PM CT
|
Pella High School
|
3-0 (27-25, 25-20, 25-19)
|
Conference Dual
|
|
|
|
Starmont
vs.
Clayton Ridge
|
7:15 PM CT
|
Starmont High School
|
3-1 (25-23, 13-25, 26-28, 25-15)
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Union Community
|
7:15 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
3-2 (21-25, 22-25, 25-14, 27-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Keokuk
|
7:15 PM CT
|
Washington High School
|
3-2 (14-25, 25-20, 25-18, 21-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:15 PM CT
|
Waukon High School
|
3-0 (25-7, 25-14, 25-17)
|
NEIC MATCH
|
|
|
|
Winterset
vs.
Boone
|
7:15 PM CT
|
Winterset High School
|
3-0 (25-21, 25-22, 25-12)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:30 PM CT
|
BCLUW High School
|
3-1 (25-19, 25-22, 21-25, 25-22)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:30 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
3-1 (25-23, 25-11, 18-25, 25-16)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
3-1 (25-13, 25-19, 21-25, 25-20)
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
3-1 (13-25, 25-23, 25-19, 25-20)
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
3-0 (25-6, 25-10, 25-8)
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake High School Clear Lake High School
|
3-0 (25-15, 25-18, 25-13)
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Davis County High School
|
3-1 (25-19, 18-25, 27-25, 25-18)
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Dowling Catholic
|
7:30 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
3-2 (22-25, 25-18, 15-25, 25-19, 15-6)
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:30 PM CT
|
East High School Main Gym
|
3-0 (25-13, 25-7, 25-14)
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Trinity Christian
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
3-1 (25-20, 22-25, 25-16, 26-24)
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Oelwein
|
7:30 PM CT
|
Jesup High School
|
3-1 (26-24, 25-18, 23-25, 25-12)
|
Dig Pink
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
West Central
|
7:30 PM CT
|
Maquoketa High School
|
3-1 (25-21, 20-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Marion
vs.
West Delaware
|
7:30 PM CT
|
Marion High School
|
3-0 (25-20, 25-21, 25-17)
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Central Lee
|
7:30 PM CT
|
Mediapolis High School
|
3-1 (25-15, 22-25, 25-19, 25-17)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
3-0 (25-16, 25-23, 25-14)
|
Game
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
3-0 (25-12, 25-23, 25-16)
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Valley
|
7:30 PM CT
|
Northwest High School
|
3-0 (25-15, 25-17, 25-14)
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
West Sioux
|
7:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
3-0 (25-16, 25-21, 25-19)
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
MVAOCOU
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
3-2 (22-25, 25-19, 19-25, 25-13, 15-11)
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Riverside High School
|
3-0 (25-10, 25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Waukee
|
7:30 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
3-2 (17-25, 25-20, 25-17, 20-25, 15-5)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Lone Tree
|
7:30 PM CT
|
WACO High School
|
3-0 (25-16, 25-9, 25-11)
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Highland
|
7:30 PM CT
|
Wapello High School
|
3-1 (25-21, 21-25, 25-20, 25-23)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Columbus
|
7:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
3-0 (25-9, 25-6, 25-17)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
7:39 PM CT
|
New Hampton High School
|
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Dike-New Hartford
|
8:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-13, 25-18)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|