|
Indianola
vs.
Waukee Northwest
|
TBD
|
|
2-0 (25-19, 25-15)
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Kee
|
TBD
|
|
2-0 (21-11, 21-4)
|
Kepros
|
|
|
|
Crestwood
vs.
North Fayette Valley
|
TBD
|
|
2-1 (21-19, 14-21, 15-13)
|
Kepros
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Dakota Valley
|
TBD
|
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Nashua-Plainfield
|
12:00 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Northwood-Kensett
|
12:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Newman Catholic
|
12:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Clarksville
|
12:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-2, 21-9)
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Clarksville
|
12:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-1 (21-17, 19-21, 15-8)
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Clayton Ridge
|
12:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
Kepros
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Turkey Valley
|
12:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
Kepros
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Clear Creek Amana
|
12:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-1 (21-18, 19-21, 15-12)
|
Live like line tournament
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Cedar Rapids Washington
|
12:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Iowa City West
|
12:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Lawton-Bronson
|
12:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-1 (13-21, 21-13, 15-13)
|
Le Mars Invitational Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Urbandale
|
12:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
12:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-16, 21-7)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Oskaloosa
|
12:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (26-24, 25-19)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Cherokee Washington
|
12:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (25-23, 21-18)
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Estherville Lincoln Central
|
12:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Central Lyon
|
12:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
OABCIG
|
12:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-10, 21-8)
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Columbus
|
12:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Prince of Peace
|
12:00 AM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-7, 23-21)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Mount Pleasant
|
12:00 AM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-12, 21-16)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
OABCIG
|
2:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Prairie
|
4:45 AM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-1 (26-24, 26-28, 15-10)
|
Live Like Line Tourney
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Chariton
|
8:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-13, 21-15)
|
Tournament
|
|
|
|
|
8:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School |
|
GMG Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
Meskwaki Settlement
vs.
GMG
|
8:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-5, 21-5)
|
First Round Tournament Play: Pool A Court 1
|
|
|
|
South Tama
vs.
BGM
|
8:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
First Round Tournament Play: Pool B Court 2
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Belle Plaine
|
8:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
First Round Tournament Play: Pool C Court 3
|
|
|
|
South Tama
vs.
Montezuma
|
8:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
GMG Tournament
|
|
|
|
Montezuma
vs.
GMG
|
8:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-1 (21-11, 21-12)
|
GMG Tournament
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Jesup
|
8:00 AM CT
|
Jesup High School
|
2-1 (18-21, 11-21, 15-11)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
|
8:00 AM CT
|
Le Mars Community High School |
|
Le Mars Invitational Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Dakota Valley
|
8:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-16, 21-16)
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
LeMars
vs.
Gehlen Catholic
|
8:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-1 (21-14, 11-21, 16-14)
|
Le Mars Invitational Tournament
|
|
|
|
Hinton
vs.
Lawton-Bronson
|
8:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (22-20, 21-12)
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Sioux City North
|
8:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
LeMars Tourney
|
|
|
|
|
8:00 AM CT
|
Southeast Polk High School |
|
SE Polk Invitational
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Oskaloosa
|
8:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-18, 21-16)
|
SEP Metro VB Classic - Pool C
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Indianola
|
8:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
|
Southeast Polk Invitational
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
North Polk
|
8:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-15, 21-5)
|
Pool C Metro Classic
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Urbandale
|
8:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
Southeast Polk Invitational
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Valley
|
8:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1 (21-12, 19-21, 15-12)
|
SE Polk Invitational
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Murray
|
8:00 AM CT
|
Twin Cedars High School
|
2-0 (25-23, 26-24)
|
TC Varsity Tournament
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Woodbine
|
8:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-17, 21-17)
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Winterset
|
8:15 AM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-1 (21-6, 12-21, 15-7)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Davenport West
|
8:30 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-7, 21-8)
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Moline
|
8:30 AM CT
|
North Scott High School
|
2-1 (18-21, 21-14, 15-13)
|
|
|
|
|
|
8:30 AM CT
|
North Scott High School The Pit |
|
Lancer Varsity Volleyball Invitational
|
|
|
|
Lenox
vs.
Panorama
|
8:30 AM CT
|
Shenandoah High School High School Gym
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Fremont-Mills
|
8:30 AM CT
|
Shenandoah High School High School Gym
|
2-1 (19-21, 21-17, 15-11)
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
East Sac County
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-9, 21-16)
|
SCC "Master Blaster" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Winterset
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
SCC "Master Blaster" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Kingsley-Pierson
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-17, 21-12)
|
SCC "Master Blaster" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Carroll
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
SCC "Master Blaster" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Ridge View
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (21-14, 16-21, 17-15)
|
SCC "Master Blaster" Tournament
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Kuemper Catholic
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (22-20, 21-17)
|
SCC "Master Blaster" Tournament
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Winterset
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (18-21, 21-7, 16-14)
|
South Central Calhoun Master Blaster Tournament
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Kuemper Catholic
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (21-14, 16-21, 15-12)
|
South Central Calhoun Master Blaster Tournament
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Ridge View
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (19-21, 21-9, 15-12)
|
South Central Calhoun Master Blaster Tournament
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Kingsley-Pierson
|
8:30 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
South Central Calhoun Master Blaster Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Sioux Falls Christian
|
8:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
Sioux County Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Boyden-Hull
|
8:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Meskwaki Settlement
|
8:40 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-8, 21-7)
|
First Round Tournament Play: Pool A Court 1
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
South Tama
|
8:40 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-13, 21-12)
|
First Round Tournament Play: Pool B Court 2
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Collins-Maxwell
|
8:40 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-5, 21-11)
|
First Round Tournament Play: Pool C Court 3
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Grundy Center
|
9:00 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Wapsie Valley
|
9:00 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
Denver
vs.
Nashua-Plainfield
|
9:00 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-8, 21-7)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
West Hancock
|
9:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (21-13, 21-5)
|
BK Tournament
|
|
|
|
North Butler
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
9:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (24-22, 16-21, 15-10)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Riceville
|
9:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (21-14, 21-19)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Camanche High School |
|
Camanche Invitational
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Camanche High School |
|
Camanche Invitational
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Northeast
|
9:00 AM CT
|
Camanche High School
|
2-0 (22-20, 21-15)
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Calamus-Wheatland
|
9:00 AM CT
|
Camanche High School
|
2-1 (12-21, 21-7, 15-13)
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Clarksville
|
9:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
Central Springs Varsity Tournament
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Lake Mills
|
9:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
Central Springs Varsity Tournament
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Newman Catholic
|
9:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-10, 21-7)
|
Central Springs Varsity Tournament
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Northwood-Kensett
|
9:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-4, 21-13)
|
Central Springs Varsity Tournament
|
|
|
|
Rockford
vs.
Clarksville
|
9:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-1 (21-12, 16-21, 15-13)
|
Central Springs Tournament
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Clarksville
|
9:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-11, 21-19)
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Southeast Warren
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
|
Chariton JV/V Tournament
|
|
|
|
Chariton
vs.
North Mahaska
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-10, 23-21)
|
JV and Varsity Tournament
|
|
|
|
Chariton
vs.
Wayne
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (25-19, 25-12)
|
JV and Varsity Tournament
|
|
|
|
Albia
vs.
Chariton
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-1 (19-21, 21-15, 15-6)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Chariton
vs.
Davis County
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Davis County
vs.
Southeast Warren
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-1 (18-21, 21-9, 15-12)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
North Mahaska
|
9:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-1 (21-10, 18-21, 15-5)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Turkey Valley
|
9:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-8, 21-11)
|
Kepros Invitational
|
|
|
|
Waukon
vs.
Clayton Ridge
|
9:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-1 (21-5, 14-21, 15-7)
|
Kepros Tournament
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
North Fayette Valley
|
9:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Kee
|
9:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-5, 21-15)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex |
|
East Marshall VB Tourn
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Benton
|
9:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
EM Tourn - Pool Play
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Hudson
|
9:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Hudson
|
9:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (10-21, 9-21)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Vinton-Shellsburg
|
9:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-13, 21-10)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
East Marshall
|
9:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-10)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School |
|
Griswold Volleyball Tournament
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
ACGC
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-15, 23-21)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Exira-EHK
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
Griswold Tourney
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Riverside
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
|
Griswold Tourney
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Creston
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (22-20, 23-21)
|
Griswold Tourney
|
|
|
|
Griswold
vs.
Creston
|
9:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-18, 21-10)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym |
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Wahlert Catholic
|
9:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-11, 21-19)
|
Live like line tournament
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Prairie
|
9:00 AM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-11, 21-15)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Jesup
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
2-1 (14-21, 21-14, 15-4)
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
West Central
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (22-20, 21-16)
|
Tournament
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Alburnett
|
9:00 AM CT
|
Jesup High School
|
2-1 (18-21, 21-16, 15-10)
|
Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
9:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-19, 21-19)
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Hinton
|
9:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
Le Mars Invitational Tournament
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City North
|
9:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-12, 21-17)
|
Le Mars Invitational Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Linn-Mar High School |
|
Linn-Mar Invitational
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Dubuque Hempstead
|
9:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
North Court
|
|
|
|
Marion
vs.
Solon
|
9:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
Center Court
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Center Point-Urbana
|
9:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (24-22, 21-19)
|
Aux Gym
|
|
|
|
Luverne
vs.
George-Little Rock
|
9:00 AM CT
|
Luverne High School
|
2-0 (26-24, 25-16)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Osage High School |
|
Tournament
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Forest City
|
9:00 AM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Osage
vs.
Forest City
|
9:00 AM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-10, 21-12)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Osage High School |
|
Osage Tmt.
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Dunkerton
|
9:00 AM CT
|
Osage High School
|
2-1 (9-21, 21-11, 15-12)
|
Osage Tmt.
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
South Hardin High School |
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
South Hardin
|
9:00 AM CT
|
South Hardin High School HS Gym
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Grand View Christian
|
9:00 AM CT
|
South Hardin High School HS Gym
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Boone
|
9:00 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (21-14, 13-21, 15-13)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Boone
|
9:00 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (25-23, 18-21, 16-14)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
9:00 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-0 (22-20, 21-14)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Waukee
|
9:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
SEP Tournament
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Marshalltown
|
9:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-6, 21-15)
|
Metro Volleyball Classic
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
9:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (22-20, 21-12)
|
SE Polk Invitational
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
9:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (16-21, 21-9, 15-11)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Cherokee Washington
|
9:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-13)
|
Tournament
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
9:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-10, 21-17)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
North Union
|
9:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (21-23, 21-18, 15-13)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Seymour
|
9:00 AM CT
|
Twin Cedars High School Twin Cedars High School
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
TC Varsity Tournament
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Waterloo East
|
9:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-18, 21-13)
|
Haley Eckerman Tournament
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Don Bosco
|
9:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (14-21, 21-7, 15-7)
|
Waterloo East Tournament Pool Play
|
|
|
|
West Monona
vs.
Boyer Valley
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-1 (16-21, 21-15, 15-9)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
West Monona
vs.
Logan-Magnolia
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-19, 21-14)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
West Monona
vs.
Woodbine
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-1 (18-21, 21-18, 16-14)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
West Monona
vs.
West Harrison
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-15, 21-13)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
West Monona
vs.
MMCRU
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-1 (20-22, 21-18, 15-11)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Logan-Magnolia
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-18, 21-16)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
MMCRU
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
West Harrison
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Woodbine
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-1 (21-18, 19-21, 15-12)
|
West Monona Tournament
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Woodbine
|
9:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-1 (15-21, 21-19, 15-11)
|
tourney
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
West Burlington
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
|
CXL
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
Columbus
vs.
Williamsburg
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-8, 21-14)
|
Tournament
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School |
|
Williamsburg Varsity Volleyball Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Williamsburg
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Centerville
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-8, 21-12)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Columbus
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-7, 21-6)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Williamsburg
|
9:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-9, 21-10)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
Wilton
vs.
Burlington
|
9:00 AM CT
|
Wilton High School
|
2-1 (13-21, 21-12, 15-10)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Mediapolis
|
9:00 AM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (24-22, 21-14)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Burlington
vs.
Mount Pleasant
|
9:00 AM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-18, 21-13)
|
|
|
|
|
|
9:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School |
|
Woodbury Central Volleyball Inv.
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Siouxland Christian
|
9:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-14, 23-21)
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
South O'Brien
|
9:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-1 (21-23, 21-14, 19-17)
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
9:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (23-21, 21-11)
|
Woodbury Central Tournament
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Manson-NW Webster
|
9:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-6, 21-10)
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Siouxland Christian
|
9:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
WC Tournament
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Davis County
|
9:15 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (25-20, 25-16)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Kuemper Catholic
|
9:15 AM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-0 (21-19, 21-14)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Montezuma
|
9:20 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-1 (21-9, 21-22, 15-9)
|
First Round Tournament Play: Pool A Court 1
|
|
|
|
BGM
vs.
Lynnville-Sully
|
9:20 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-1 (21-19, 12-21, 15-13)
|
First Round Tournament Play: Pool B Court 2
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Grinnell
|
9:20 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-12, 21-17)
|
First Round Tournament Play: Pool C Court 3
|
|
|
|
Carroll
vs.
Ridge View
|
9:20 AM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Creston
|
9:30 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Xavier
|
9:30 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-7, 21-18)
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Davenport West
|
9:30 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-11, 21-14)
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Bedford
|
9:30 AM CT
|
Shenandoah High School
|
2-0 (21-7, 21-13)
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Missouri Valley
|
9:30 AM CT
|
Shenandoah High School High School Gym
|
2-0 (21-7, 21-8)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Central City
|
9:30 AM CT
|
South Hardin High School HS Gym
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Sioux Center
|
9:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (16-21, 21-19, 15-7)
|
Sioux County Tournament
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Sioux Falls Christian
|
9:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (18-21, 21-15, 15-7)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
West Delaware
|
9:45 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Pleasantville
|
9:45 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
Chariton VB Tournament
|
|
|
|
West Marshall
vs.
HLV
|
9:45 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-7, 21-15)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Alburnett
|
9:45 AM CT
|
Jesup High School
|
2-1 (21-18, 19-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Charles City
|
9:45 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-9, 21-19)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Cherokee Washington
|
9:45 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-8, 21-8)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Wilton
|
9:45 AM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-17, 21-18)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
North Linn
vs.
Central Elkader
|
9:50 AM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-11, 21-7)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Denver
vs.
AGWSR
|
10:00 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Iowa Falls-Alden
|
10:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (21-12, 12-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Riceville
|
10:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (21-13, 17-21, 15-13)
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Calamus-Wheatland
|
10:00 AM CT
|
Camanche High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Northeast
|
10:00 AM CT
|
Camanche High School
|
2-0 (21-16, 21-13)
|
Camanche Tournament
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Newman Catholic
|
10:00 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-17, 21-13)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
North Fayette Valley
|
10:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-11, 21-14)
|
Kepros Invitational
|
|
|
|
Waukon
vs.
North Fayette Valley
|
10:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-11, 21-6)
|
Kepros Tournament
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Denison-Schleswig
|
10:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
Griswold Tournament
|
|
|
|
ACGC
vs.
Denison-Schleswig
|
10:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Dowling Catholic
|
10:00 AM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-1 (21-19, 18-21, 15-13)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Clear Creek Amana
|
10:00 AM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-18, 21-11)
|
Live Like Line Tourney
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Prairie
|
10:00 AM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-1 (21-18, 14-21, 15-8)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Alburnett
vs.
West Central
|
10:00 AM CT
|
Jesup High School
|
2-1 (21-14, 15-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Sioux City North
|
10:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-1 (16-21, 21-16, 15-8)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Rosemount
|
10:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-19, 22-20)
|
North Court
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Pleasant Valley
|
10:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
Center Court
|
|
|
|
Tipton
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
10:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-13, 21-13)
|
Aux Gym
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Dunkerton
|
10:00 AM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-16, 23-21)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Panorama
vs.
Missouri Valley
|
10:00 AM CT
|
Shenandoah High School
|
2-0 (21-9, 21-4)
|
Shenandoah Tournament
|
|
|
|
Greene County
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
10:00 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-0 (21-16, 21-15)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Greene County
|
10:00 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Des Moines East
|
10:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-1, 21-4)
|
SEP Metro VB Classic - Pool C
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Waukee
|
10:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-7, 21-9)
|
SE Polk Invitational
|
|
|
|
Waukee
vs.
Valley
|
10:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-18, 21-11)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
10:00 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Seymour
|
10:00 AM CT
|
Twin Cedars High School
|
2-0 (25-22, 25-15)
|
TC Varsity Tournament
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Columbus Catholic
|
10:00 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (10-21, 21-16, 15-10)
|
Waterloo East Tournament Pool Play
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Boyer Valley
|
10:00 AM CT
|
West Monona High School
|
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Fairfield
|
10:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-16, 21-7)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
Centerville
vs.
Williamsburg
|
10:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-13, 21-6)
|
Williamsburg Tourney Pool Play
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Woodbury Central
|
10:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
Woodbury Central Tournament
|
|
|
|
Nevada
vs.
Bishop Heelan
|
10:10 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
Pool Play
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Ridge View
|
10:10 AM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
SSC Tournament
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Siouxland Christian
|
10:10 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-18, 21-14)
|
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Manson-NW Webster
|
10:10 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-9, 21-5)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Burlington Notre Dame
|
10:15 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-7, 21-14)
|
|
|
|
|
Moline
vs.
Davenport West
|
10:15 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Don Bosco
|
10:15 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
Waterloo East Tournament Pool Play
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Wapsie Valley
|
10:30 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
AGWSR
|
10:30 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
Southeast Warren
|
10:30 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
Chariton Tournament -- Pool Play
|
|
|
|
East Marshall
vs.
HLV
|
10:30 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-16, 21-10)
|
EM Tourn - Pool Play
|
|
|
|
Benton
vs.
West Marshall
|
10:30 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-1 (16-21, 21-15, 15-10)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Meskwaki Settlement
|
10:30 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
GMG Tournament
|
|
|
|
Riverside
vs.
Exira-EHK
|
10:30 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-11, 21-15)
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
West Central
|
10:30 AM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (24-22, 22-20)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Gehlen Catholic
|
10:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Dakota Valley
|
10:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
LeMars Tourney
|
|
|
|
Bedford
vs.
Fremont-Mills
|
10:30 AM CT
|
Shenandoah High School
|
2-1 (21-9, 19-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Boone
|
10:30 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (16-21, 21-12, 15-10)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Spirit Lake
|
10:30 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-18, 22-20)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
MOC-Floyd Valley
|
10:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Boyden-Hull
|
10:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-11, 21-18)
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Winfield-Mt Union
|
10:30 AM CT
|
Wilton High School
|
2-1 (21-18, 18-21, 15-10)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Mount Pleasant
|
10:30 AM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-13, 21-14)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Newman Catholic
|
10:40 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-8, 21-16)
|
Central Springs Tournament
|
|
|
|
North Linn
vs.
West Central
|
10:40 AM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Iowa Valley
|
10:45 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-8, 21-4)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
West Fork
|
11:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (21-17, 21-14)
|
BK Tournament
|
|
|
|
West Hancock
vs.
West Fork
|
11:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (26-24, 21-19)
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
North Butler
|
11:00 AM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (11-21, 21-19, 15-7)
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Camanche
|
11:00 AM CT
|
Camanche High School
|
2-0 (21-17, 21-17)
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Bellevue
|
11:00 AM CT
|
Camanche High School
|
2-1 (21-9, 17-21, 15-4)
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Wayne
|
11:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-6, 21-9)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Southeast Warren
|
11:00 AM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
Chariton VB tournament
|
|
|
|
Waukon
vs.
Kee
|
11:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-7, 21-7)
|
Kepros Tournament
|
|
|
|
Hudson
vs.
Vinton-Shellsburg
|
11:00 AM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-14, 24-22)
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
South Tama
|
11:00 AM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-10, 21-5)
|
Tournament- GMG
|
|
|
|
Riverside
vs.
Griswold
|
11:00 AM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-15, 22-20)
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Iowa City West
|
11:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-1 (15-21, 22-20, 21-19)
|
Pool Play
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Clear Creek Amana
|
11:00 AM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (25-21, 25-18)
|
Live like line tournament
|
|
|
|
Hinton
vs.
Dakota Valley
|
11:00 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-1 (19-21, 21-18, 16-14)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Dubuque Hempstead
|
11:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-11, 21-15)
|
North Court
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Solon
|
11:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (21-13, 18-21, 15-11)
|
Center Court
|
|
|
|
Tipton
vs.
Center Point-Urbana
|
11:00 AM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
Aux Gym
|
|
|
|
Hills-Beaver Creek
vs.
George-Little Rock
|
11:00 AM CT
|
Luverne High School
|
2-0 (25-13, 25-20)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
North Scott
|
11:00 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-14, 22-20)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Moline
|
11:00 AM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-11, 21-15)
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Waverly-Shell Rock
|
11:00 AM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-10, 21-17)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Forest City
vs.
Dunkerton
|
11:00 AM CT
|
Osage High School
|
2-1 (17-21, 21-7, 15-10)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Carroll
vs.
Kuemper Catholic
|
11:00 AM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-0 (21-17, 21-17)
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Oskaloosa
|
11:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1 (19-21, 21-14, 17-15)
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Waukee Northwest
|
11:00 AM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
Southeast Polk Tournament
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Waterloo Christian
|
11:00 AM CT
|
Waterloo East High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
1st Annual Haley Eckerman Volleyball Tournament
|
|
|
|
MMCRU
vs.
West Harrison
|
11:00 AM CT
|
West Monona High School
|
2-1 (19-21, 21-14, 15-6)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Central Lee
|
11:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Centerville
|
11:00 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-10, 21-14)
|
Williamsburg Tourney Pool Play
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Siouxland Christian
|
11:00 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
Woodbury Central Tournament
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Wapsie Valley
|
11:15 AM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-1 (21-13, 17-21, 15-10)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Okoboji
|
11:15 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-3, 21-10)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
South O'Brien
|
11:20 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-10, 21-8)
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
11:20 AM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (22-20, 22-20)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Lake Mills
|
11:30 AM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-10, 21-11)
|
Central Springs Tournament
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Central Elkader
|
11:30 AM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-14, 21-6)
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Alburnett
|
11:30 AM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux City North
|
11:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
LeMars Tournament
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Lawton-Bronson
|
11:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-18, 23-21)
|
Le Mars Invitational Tournament
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
11:30 AM CT
|
Le Mars Community High School
|
2-0 (21-19, 21-11)
|
LeMars Tourney
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Oelwein
|
11:30 AM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (15-21, 22-20, 15-11)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Columbus Catholic
|
11:30 AM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (21-15, 18-21, 15-12)
|
Waterloo East Tournament Pool Play
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Sioux Center
|
11:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-14, 21-13)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Sioux Falls Christian
|
11:30 AM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (21-15, 17-21, 15-7)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Central Lee
|
11:40 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
Fairfield
vs.
West Liberty
|
11:40 AM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-6, 21-10)
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Estherville Lincoln Central
|
11:45 AM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-6, 21-14)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Denver
|
12:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-18, 21-10)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
West Fork
vs.
Iowa Falls-Alden
|
12:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (21-13, 21-6)
|
BK Tournament
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
12:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (20-22, 21-19, 15-12)
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Camanche
|
12:00 PM CT
|
Camanche High School
|
2-0 (21-15, 21-11)
|
Camanche Tournament
|
|
|
|
Northeast
vs.
Camanche
|
12:00 PM CT
|
Camanche High School
|
|
|
|
|
|
Albia
vs.
North Mahaska
|
12:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (22-20, 21-6)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Davis County
vs.
Pleasantville
|
12:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (21-13, 21-7)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Chariton
|
12:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (25-17, 25-22)
|
Chariton VB tournament
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Clayton Ridge
|
12:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-12, 21-7)
|
Kepros Invitational
|
|
|
|
Waukon
vs.
Turkey Valley
|
12:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-17, 21-7)
|
Kepros Tournament
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Vinton-Shellsburg
|
12:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-11, 21-14)
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Meskwaki Settlement
|
12:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-11, 21-2)
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
AHSTW
|
12:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-1 (9-21, 23-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Denison-Schleswig
|
12:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Ankeny
|
12:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-7, 21-11)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Dowling Catholic
|
12:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-16, 21-7)
|
Live Like Line Tourney
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Prairie
|
12:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-1 (12-21, 21-12, 15-8)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Rosemount
|
12:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (21-15, 17-21, 15-10)
|
North Court
|
|
|
|
Marion
vs.
Pleasant Valley
|
12:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (21-13, 15-21, 22-20)
|
Center Court
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
12:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
Aux Gym
|
|
|
|
Osage
vs.
Cedar Falls
|
12:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Dunkerton
|
12:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-1 (16-21, 21-19, 16-14)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Osage
vs.
New Hampton
|
12:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-13, 21-9)
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
New Hampton
|
12:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Lenox
|
12:00 PM CT
|
Shenandoah High School
|
2-1 (18-21, 21-17, 16-14)
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Missouri Valley
|
12:00 PM CT
|
Shenandoah High School
|
2-0 (21-18, 21-10)
|
Tournament
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Central City
|
12:00 PM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (17-21, 21-12, 15-11)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Pella
|
12:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-6, 21-18)
|
Metro Volleyball Classic
|
|
|
|
Pella
vs.
Marshalltown
|
12:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-12, 21-11)
|
Metro Volleyball Classic
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Des Moines East
|
12:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-2, 21-7)
|
Pool C Metro Classic
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Indianola
|
12:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (22-20, 21-14)
|
Southeast Polk Invitational
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
North Union
|
12:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-19, 21-11)
|
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Don Bosco
|
12:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
2-1 (20-25, 25-13, 15-13)
|
Waterloo East Tournament Championship Match
|
|
|
|
Burlington
vs.
Prince of Peace
|
12:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-1 (12-21, 21-19, 15-8)
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Trinity Christian
|
12:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-11, 21-18)
|
Woodbury Central Tournament
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Adrian-Ellsworth
|
12:15 PM CT
|
Luverne High School
|
2-0 (25-20, 25-15)
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Xavier
|
12:15 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Davenport West
|
12:15 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-9, 21-9)
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Fremont-Mills
|
12:15 PM CT
|
Shenandoah High School High School Gym
|
2-0 (21-18, 21-15)
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
OABCIG
|
12:15 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-11, 21-18)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
North Linn
vs.
Alburnett
|
12:20 PM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-11, 21-14)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Benton
vs.
HLV
|
12:30 PM
|
|
2-0 (21-17, 21-16)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Iowa Falls-Alden
|
12:30 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
BK Tournament
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Davenport North
|
12:30 PM CT
|
Camanche High School
|
2-0 (21-11, 21-13)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Meskwaki Settlement
|
12:30 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-9, 21-7)
|
GMG Varsity Tournamet
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Montezuma
|
12:30 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
Tournament- GMG
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Unity Christian
|
12:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-8, 21-17)
|
Sioux County Tournament
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
Sioux Falls Christian
|
12:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
Tournament
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Prince of Peace
|
12:30 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-18, 21-18)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Manson-NW Webster
|
12:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-8, 21-11)
|
Woodbury Central Tournament
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Siouxland Christian
|
12:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (23-21, 21-16)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Burlington
|
12:35 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-15, 21-12)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Winterset
|
12:40 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-19, 21-19)
|
SSC Tournament
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
West Delaware
|
12:45 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Nashua-Plainfield
|
12:45 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-17, 21-1)
|
AP Volleyball Tournament
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
North Union
|
12:45 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (21-18, 15-21, 15-9)
|
Spirit Lake Tournament
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Iowa Falls-Alden
|
1:00 PM
|
|
2-0 (21-18, 22-20)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Riceville
|
1:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
BK Tournament
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Riceville
|
1:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (21-19, 21-23, 15-10)
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Iowa Falls-Alden
|
1:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School
|
2-1 (26-24, 12-21, 15-13)
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Calamus-Wheatland
|
1:00 PM CT
|
Camanche High School
|
2-1 (16-21, 20-22, 15-12)
|
Camanche Tournament
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Interstate 35
|
1:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (25-16, 25-15)
|
Chariton VB tournament
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Kee
|
1:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
Kepros Crestwood Tournament
|
|
|
|
Hudson
vs.
HLV
|
1:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-10, 21-13)
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
BGM
|
1:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-6, 21-11)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
BGM
|
1:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-1 (12-21, 21-17, 15-10)
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Denison-Schleswig
|
1:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-1 (21-18, 10-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Creston
|
1:00 PM CT
|
Griswold High School
|
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Cedar Rapids Washington
|
1:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-7, 21-10)
|
Pool Play
|
|
|
|
Rosemount
vs.
Dubuque Hempstead
|
1:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (17-21, 21-12, 15-10)
|
North Court
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Solon
|
1:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-9, 21-16)
|
Center Court
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Center Point-Urbana
|
1:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-4, 21-19)
|
Aux Gym
|
|
|
|
North Scott
vs.
Bettendorf
|
1:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-16, 21-17)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Davenport West
|
1:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-7, 21-8)
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Forest City
|
1:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-17, 21-18)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Bedford
vs.
Panorama
|
1:00 PM CT
|
Shenandoah High School High School Gym
|
2-1 (21-12, 16-21, 15-12)
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Grand View Christian
|
1:00 PM CT
|
South Hardin High School HS Gym
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Oelwein
|
1:00 PM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
North Polk
|
1:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (21-12, 21-16)
|
SEP Metro VB Classic - Pool C
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Urbandale
|
1:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1 (21-15, 15-21, 15-5)
|
SE Polk Invitational
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Valley
|
1:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1 (26-28, 22-20, 15-10)
|
Southeast Polk Tournament
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Waukee
|
1:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
Southeast Polk Invitational
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Logan-Magnolia
|
1:00 PM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-18, 21-17)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
West Burlington
|
1:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-8, 24-22)
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Rockford
|
1:10 PM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-17, 21-10)
|
Central Springs Varsity Tournament
|
|
|
|
North Linn
vs.
Jesup
|
1:10 PM CT
|
Jesup High School
|
2-1 (16-21, 21-17, 15-10)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Mount Pleasant
|
1:15 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-14, 22-20)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
West Liberty
|
1:20 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-1 (21-11, 15-21, 15-11)
|
Williamsburg Tournament
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Fairfield
|
1:20 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (22-20, 21-18)
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Nashua-Plainfield
|
1:30 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Dunkerton
|
1:30 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-15, 21-10)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Charles City
|
1:30 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Sioux Center
|
1:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Benton
vs.
Des Moines Christian
|
1:40 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (25-14, 25-6)
|
East Marshall
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
South O'Brien
|
1:40 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
2-0 (21-16, 21-18)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Moline
|
1:45 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Bettendorf
|
1:45 PM CT
|
North Scott High School
|
2-1 (21-14, 18-21, 15-13)
|
|
|
|
|
Denver
vs.
West Delaware
|
2:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
2-0 (21-13, 21-19)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Northwood-Kensett
|
2:00 PM CT
|
Central Springs High School
|
2-0 (21-12, 23-21)
|
Central Springs Tournament
|
|
|
|
Albia
vs.
Interstate 35
|
2:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (22-20, 21-15)
|
Chariton Tournament
|
|
|
|
East Marshall
vs.
West Marshall
|
2:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
EM Tourn - Pool Play
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Vinton-Shellsburg
|
2:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (25-15, 25-19)
|
East Marshall Tournament
|
|
|
|
Grinnell
vs.
South Tama
|
2:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-1 (18-21, 21-18, 15-13)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
BGM
|
2:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-15, 21-13)
|
GMG Tournament
|
|
|
|
BGM
vs.
Collins-Maxwell
|
2:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
GMG Tournament
|
|
|
|
AHSTW
vs.
ACGC
|
2:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-16, 21-19)
|
Griswold Tournament
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Exira-EHK
|
2:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Cedar Rapids Washington
|
2:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-15, 21-10)
|
Live Like Line Tourney
|
|
|
|
North Linn
vs.
South Winneshiek
|
2:00 PM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-8, 21-15)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Assumption
|
2:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-17, 21-7)
|
North Court
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Marion
|
2:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-13, 21-16)
|
Center Court
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Tipton
|
2:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (13-21, 21-15, 15-13)
|
Aux Gym
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
New Hampton
|
2:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
New Hampton
|
2:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-1 (21-15, 16-21, 15-8)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
Lenox
vs.
Missouri Valley
|
2:00 PM CT
|
Shenandoah High School
|
2-0 (21-12, 21-6)
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Urbandale
|
2:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-11, 25-14)
|
SEP Metro Classic - Silver Semifinal
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
North Polk
|
2:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
Southeast Polk Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Valley
|
2:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-19, 25-21)
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Cherokee Washington
|
2:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (18-21, 21-19, 15-13)
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Central Lyon
|
2:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (21-12, 21-23, 15-10)
|
Spirit Lake Tournament. Semi Finals
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Woodbine
|
2:00 PM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-10, 21-17)
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
West Harrison
|
2:00 PM CT
|
West Monona High School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Williamsburg
|
2:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-16, 21-19)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Mount Pleasant
|
2:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-14, 21-16)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Centerville
|
2:10 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-13, 22-20)
|
Williamsburg Tourney Bracket
|
|
|
|
Carroll
vs.
Winterset
|
2:20 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-1 (21-12, 14-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Moline
|
2:30 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (21-7, 21-12)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Sioux Falls Christian
|
2:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (21-15, 15-21, 15-12)
|
Pizza Ranch Tourney
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Boyden-Hull
|
2:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Burlington
|
2:45 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (24-22, 21-19)
|
Wilton Tournament
|
|
|
|
Jesup
vs.
West Central
|
2:50 PM CT
|
Jesup High School
|
2-0 (21-14, 21-9)
|
Jesup Tournament
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Waukon
|
3:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-4, 21-16)
|
Kepros Invitational
|
|
|
|
Riverside
vs.
ACGC
|
3:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-14, 25-11)
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Nevada
|
3:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
3-1 (22-25, 25-20, 19-17)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Dowling Catholic
|
3:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (25-22, 25-16)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
3:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (21-13, 19-21, 15-11)
|
Championship Bracket-Quarterfinal Match
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Marion
|
3:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Championship Bracket-Quarterfinal Match
|
|
|
|
Osage
vs.
Waverly-Shell Rock
|
3:00 PM CT
|
Osage High School
|
2-0 (21-11, 21-15)
|
Osage Tournament
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Greene County
|
3:00 PM CT
|
South Hardin High School HS Gym
|
2-1 (21-16, 14-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Ankeny Centennial
|
3:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-7, 25-14)
|
SEP Metro VB Classic - Gold Qtrs
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Oskaloosa
|
3:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-17, 25-22)
|
SEP Metro Classic
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
3:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-14, 25-18)
|
SE Polk Invitational
|
|
|
|
North Polk
vs.
Urbandale
|
3:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Waukee
|
3:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-10, 25-12)
|
Bronze Pool Final - SEP Metro Classic
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Cherokee Washington
|
3:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
Spirit Lake Tournament Finals
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Unity Christian
|
3:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-0 (21-12, 21-19)
|
Sioux County Pizza Ranch Tournament
|
|
|
|
Centerville
vs.
Columbus
|
3:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-18, 21-16)
|
Williamsburg Tourney Bracket
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Kuemper Catholic
|
3:10 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-1 (21-9, 16-21, 15-5)
|
SSC Tournament
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Vinton-Shellsburg
|
3:15 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
2-0 (25-21, 25-23)
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Solon
|
3:15 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
Consolation Bracket Match
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Tipton
|
3:15 PM CT
|
Linn-Mar High School HS Aux Gym
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
Consolation Bracket Match
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
OABCIG
|
3:15 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-1 (21-16, 12-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
East Sac County
|
3:20 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-1 (21-10, 17-21, 15-12)
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Griswold
|
3:30 PM CT
|
Griswold High School
|
2-1 (25-13, 21-25, 15-10)
|
Griswold Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Boyden-Hull
|
3:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
2-1 (19-21, 21-14, 15-12)
|
Sioux County Tournament
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Central Lee
|
3:50 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-0 (21-19, 22-20)
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Southeast Warren
|
4:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-1 (28-26, 22-25, 15-13)
|
Chariton Tourney Bracket Play
|
|
|
|
Davis County
vs.
Southeast Warren
|
4:00 PM CT
|
Chariton High School
|
2-0 (25-19, 25-13)
|
Championship match
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Lisbon
|
4:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-1 (22-20, 15-21, 15-12)
|
Kepros Invitational
|
|
|
|
Riverside
vs.
Griswold
|
4:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Bishop Heelan
|
4:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (25-12, 25-21)
|
Live like line tournament
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Iowa City West
|
4:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (25-18, 25-23)
|
Live Like Line Tournament
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Cedar Rapids Washington
|
4:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (25-15, 25-20)
|
Live Like Line Tourney
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Rosemount
|
4:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-4, 21-14)
|
North Court - Quarter Finals
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Assumption
|
4:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-0 (21-6, 21-14)
|
Championship Bracket-Quarterfinal Match
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Winterset
|
4:00 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
Master Blaster
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Central City
|
4:00 PM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Boone
vs.
Oelwein
|
4:00 PM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (21-19, 19-21, 15-6)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Ankeny Centennial
|
4:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-20, 25-17)
|
SEP Metro VB Classic - Gold Semis
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Beckman Catholic
|
4:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
2-1 (18-21, 21-17, 15-13)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Grand View Christian
|
4:30 PM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-1 (12-21, 21-15, 15-11)
|
South Hardin Tournament
|
|
|
|
Carroll
vs.
Kingsley-Pierson
|
4:50 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
2-1 (21-17, 12-21, 15-8)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Waukon
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (21-15, 21-17)
|
Kepros Invitational
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-1 (27-29, 26-24, 15-12)
|
Live like line tournament
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Marion
|
5:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (22-24, 21-19, 17-15)
|
North Court - Semi Final
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (22-20, 21-23, 15-8)
|
Championship Bracket-Semifinal Match
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
Linn-Mar High School HS Aux Gym
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
Consolation Bracket Match
|
|
|
|
Greene County
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:00 PM CT
|
South Hardin High School South Hardin High School
|
2-0 (22-20, 21-10)
|
South Hardin Tournament-Finals
|
|
|
|
Marion
vs.
Assumption
|
6:00 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
2-1 (21-16, 21-23, 15-13)
|
Championship Bracket-Finals Match
|
|
|
|
Charles City
vs.
North Union
|
10:30 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0 (21-12, 21-14)
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
GMG
|
11:00 PM CT
|
GMG High School GMG High School
|
2-0 (21-14, 21-14)
|
|
|
|