|
Knoxville
vs.
Pella Christian
|
4:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-14, 21-8)
|
Court 2 (Perf Hall)
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Southeast Warren
|
4:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-6, 21-11)
|
Court 1 (main gym)
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Van Buren County
|
5:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
3-0 (25-11, 25-20, 25-17)
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
South Central Calhoun
|
5:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-0 (25-21, 26-24, 25-19)
|
Emmetsburg & West Bend-Mallard
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
West Bend-Mallard
|
5:00 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-0 (25-10, 25-17, 25-20)
|
JV/V Triangular
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Tri-County
|
5:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
3-1 (25-14, 20-25, 25-19, 25-13)
|
Pink Game (Dig Pink)
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
St. Mary's High School |
|
St. Mary's & Manson NW Webster Triangular
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Manson-NW Webster
|
5:00 PM CT
|
St. Mary's High School
|
3-0 (25-10, 25-16, 25-18)
|
Triangular
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Manson-NW Webster
|
5:00 PM CT
|
St. Mary's High School
|
3-1 (22-25, 25-17, 19-25, 25-12, 15-12)
|
TLC Triangular
|
|
|
|
West Central
vs.
Postville
|
5:00 PM CT
|
West Central Community School
|
3-0 (25-10, 25-8, 25-10)
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Maquoketa Valley
|
5:15 PM CT
|
Central City High School
|
3-1 (25-18, 25-19, 17-25, 25-23)
|
Conf
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Alburnett
|
5:15 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
3-0 (25-11, 25-22, 25-14)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Easton Valley
|
5:15 PM CT
|
Easton Valley High School
|
3-0 (25-12, 25-6, 25-7)
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Prince of Peace
|
5:15 PM CT
|
Midland High School
|
3-0 (25-9, 25-23, 25-18)
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Iowa Valley
|
5:30 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
3-1 (25-17, 25-15, 23-25, 25-22)
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
3-0 (25-16, 25-19, 25-22)
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Knoxville
|
5:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-19, 21-10)
|
Court 1 (main gym)
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Newton
|
5:30 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-11, 21-17)
|
Court 2 (Perf Hall)
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Keota
|
5:30 PM CT
|
English Valleys High School
|
3-0 (25-13, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
3-0 (25-5, 25-12, 25-16)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
HLV
|
5:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-0 (25-20, 25-12, 25-23)
|
Pink Out game
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
3-0 (25-19, 25-23, 25-11)
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
3-1 (25-16, 23-25, 25-22, 25-14)
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
3-0 (25-5, 25-7, 25-10)
|
V/JV
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Storm Lake High School
|
3-2 (21-25, 22-25, 25-22, 25-18, 15-8)
|
|
|
|
|
Cedar Valley Christian
vs.
Marquette Catholic
|
6:00 PM CT
|
Cedar Valley Christian School
|
3-1 (25-19, 22-25, 27-25, 25-23)
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
CAM
|
6:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
3-0 (25-18, 25-10, 25-13)
|
JV/V
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Boyer Valley
|
6:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School Glidden-Ralston High School
|
3-1 (19-25, 25-17, 25-21, 25-15)
|
JV2/JV/VARSITY
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Audubon
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
3-2 (26-28, 25-21, 25-18, 22-25, 15-13)
|
|
|
|
|
|
6:00 PM CT
|
Webster City High School |
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Ar-We-Va
|
6:00 PM CT
|
Woodbine High School HS Gym
|
3-0 (25-11, 25-14, 25-12)
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Newton
|
6:20 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Court 1 (main gym)
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Pella Christian
|
6:20 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-18, 21-15)
|
Court 2 (Perf Hall)
|
|
|
|
Greene County
vs.
South Hamilton
|
6:30 PM CT
|
Greene County High School
|
3-0 (25-15, 25-19, 25-19)
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Hillcrest Academy
|
6:30 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
3-0 (25-13, 25-20, 25-21)
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Diagonal
|
6:30 PM CT
|
Murray High School Jerry Brown High School Gym
|
3-1 (25-21, 25-11, 21-25, 25-23)
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Nevada
|
6:30 PM CT
|
Roland-Story High School North Gym
|
3-0 (25-15, 25-20, 25-22)
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Saydel
|
6:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
3-1 (25-14, 18-25, 25-16, 19-25)
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Heartland Christian
|
6:30 PM CT
|
Whiting Senior High School Whiting Senior High School
|
3-2 (25-17, 17-25, 19-25, 25-21, 18-16)
|
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Boyden-Hull
|
6:45 PM CT
|
Boyden-Hull High School
|
3-2 (25-19, 25-19, 19-25, 16-25, 15-6)
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
MOC-Floyd Valley
|
6:45 PM CT
|
Central Lyon High School
|
3-1 (25-10, 25-21, 19-25, 25-16)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sioux Center
|
6:45 PM CT
|
West Lyon Community School High School Gym
|
3-0 (25-18, 25-14, 25-19)
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
3-2 (15-25, 25-19, 25-23, 16-25, 16-14)
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Ballard
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
3-2 (19-25, 23-25, 25-11, 25-23, 18-16)
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
Carroll High School
|
3-0 (25-19, 25-23, 25-20)
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Collins-Maxwell
|
7:00 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
3-0 (25-10, 25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Waterloo Christian
|
7:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
3-0 (25-23, 25-18, 25-14)
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Tripoli
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
3-2 (15-25, 25-19, 25-18, 21-25, 15-7)
|
|
|
|
|
GMG
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
GMG High School
|
3-0 (25-19, 25-5, 25-12)
|
Frosh 5:30; JV 6:00; Varsity 7:00
|
|
|
|
GTRA
vs.
Sioux Central
|
7:00 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
3-2 (23-25, 17-25, 25-20, 25-17, 15-13)
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
OABCIG
|
7:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-0 (25-16, 25-20, 31-29)
|
Cancer Night
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
River Valley
|
7:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
3-1 (18-25, 25-21, 25-20, 25-23)
|
Homecoming Match
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
3-0 (25-22, 25-19, 25-11)
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
3-0 (25-10, 25-16, 25-9)
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Prairie High School HS South Gym
|
3-1 (25-19, 21-25, 25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
3-0 (25-13, 25-13, 25-7)
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Griswold
|
7:00 PM CT
|
Southwest Valley Middle School
|
3-2 (25-17, 25-18, 19-25, 19-25, 15-7)
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
3-0 (25-13, 25-14, 25-15)
|
Future Tiger Night
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
3-1 (25-10, 20-25, 25-15, 25-15)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Southeast Warren
|
7:10 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-6, 21-15)
|
Court 2 (Perf Hall)
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Pella Christian
|
7:10 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-12, 21-10)
|
Court 1 (main gym)
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Camanche
|
7:15 PM CT
|
Anamosa High School
|
3-0 (25-13, 25-13, 25-8)
|
Conference
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Northeast
|
7:15 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
3-0 (25-19, 25-23, 25-13)
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:15 PM CT
|
Boone High School
|
3-1 (25-14, 25-13, 19-25, 25-14)
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
North Cedar
|
7:15 PM CT
|
Calamus-Wheatland High School
|
3-0 (25-18, 25-23, 31-29)
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Monticello
|
7:15 PM CT
|
Cascade High School
|
3-0 (25-17, 25-20, 25-14)
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Meskwaki Settlement
|
7:15 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
3-0 (26-24, 25-15, 25-11)
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Creston High School
|
3-0 (25-22, 25-23, 25-18)
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Clarinda
|
7:15 PM CT
|
Harlan High School
|
3-1 (25-19, 25-27, 25-17, 25-23)
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Glenwood
|
7:15 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
3-0 (25-14, 25-23, 25-15)
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Beckman Catholic
|
7:15 PM CT
|
Maquoketa High School
|
3-0 (25-18, 25-10, 25-18)
|
Alumni Night
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Wilton
|
7:15 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
3-0 (25-19, 25-12, 25-22)
|
Dig Pink Night Cancer Awareness
|
|
|
|
Okoboji
vs.
George-Little Rock
|
7:15 PM CT
|
Okoboji High School
|
3-1 (25-22, 25-20, 21-25, 25-14)
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
St. Albert
|
7:15 PM CT
|
Shenandoah High School
|
3-2 (25-17, 23-25, 25-13, 22-25, 15-12)
|
|
|
|
|
|
7:15 PM CT
|
West Branch High School |
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
Regina Catholic
|
7:15 PM CT
|
West Branch High School
|
3-1 (25-16, 23-25, 26-24, 25-18)
|
Youth Night
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Riverside
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
3-0 (25-14, 25-17, 25-11)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Benton
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
3-0 (25-14, 25-18, 25-20)
|
Wamac - West Division
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Clayton Ridge
|
7:30 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
3-1 (24-26, 25-14, 25-18, 25-18)
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Crestwood
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake High School Clear Lake High School
|
3-2 (23-25, 25-14, 24-26, 25-20, 15-12)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Starmont
|
7:30 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
3-2 (22-25, 7-25, 25-23, 25-11, 15-9)
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
3-2 (16-25, 25-17, 25-20, 19-25, 15-8)
|
Youth Camp Recognition
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
South O'Brien
|
7:30 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
3-0 (26-24, 25-20, 25-11)
|
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
West Burlington
|
7:30 PM CT
|
Holy Trinity Catholic Schools
|
3-2 (25-18, 18-25, 23-25, 25-20, 15-6)
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
IKM-Manning High School
|
3-0 (25-19, 25-13, 25-13)
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Riceville
|
7:30 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
3-0 (25-21, 25-8, 25-7)
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Danville
|
7:30 PM CT
|
Keokuk High School Wright Fieldhouse
|
3-2 (25-21, 25-11, 17-25, 20-25, 15-9)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Lone Tree
|
7:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
3-0 (25-6, 25-15, 25-18)
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
MFL MarMac
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
3-0 (26-24, 25-16, 27-25)
|
|
|
|
|
New London
vs.
Mediapolis
|
7:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
3-0 (26-24, 25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Mason City
|
7:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
3-0 (25-17, 25-21, 25-18)
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Williamsburg
|
7:30 PM CT
|
Solon High School Main Gymnasium
|
3-0 ()
|
Military Appreciation Night
|
|
|
|
Springville
vs.
North Linn
|
7:30 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
3-0 (25-15, 25-19, 25-23)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School St. Edmond Catholic K-12 School
|
3-0 (25-15, 25-15, 25-13)
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
3-0 (25-20, 25-13, 25-9)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
Pekin
|
7:30 PM CT
|
WACO High School
|
3-0 (25-11, 25-2, 25-8)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Jesup
|
7:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
3-0 (25-10, 25-12, 25-16)
|
WV Senior Night
|
|
|
|
Webster City
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
3-0 (25-11, 25-23, 25-19)
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
3-1 (25-17, 21-25, 25-18, 27-25)
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Siouxland Christian
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
3-0 (25-21, 25-22, 25-12)
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
West Bend-Mallard
|
7:45 PM CT
|
Emmetsburg High School
|
3-0 (25-15, 25-11, 26-24)
|
Emmetsburg Triangular
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Knoxville
|
8:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-15, 21-15)
|
Court 2 (Perf Hall)
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Newton
|
8:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (21-12, 21-15)
|
Court 1 (main gym)
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
East Sac County
|
8:10 PM CT
|
St. Mary's High School
|
3-1 (15-25, 25-6, 25-16, 25-17)
|
Triangular
|
|
|