|
Central Lee
vs.
Lone Tree
|
12:00 AM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-15, 21-12)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Alcester-Husdon, SD
vs.
West Sioux
|
5:00 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
3-0 (25-17, 25-23, 25-21)
|
Alcester Tourney
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Burlington Notre Dame
|
5:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-5, 21-6)
|
SEISC Pool Play
|
|
|
|
Wapello
vs.
Columbus
|
5:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-8, 21-18)
|
SEISC Volleyball Tournament (First Round)
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Columbus
|
5:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-1 (18-21, 21-15, 15-10)
|
SEISC Pool Play
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Des Moines North
|
5:00 PM CT
|
DM North High School Main Gym
|
3-0 (25-7, 25-8, 25-8)
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Lone Tree
|
5:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-9, 21-1)
|
SuperConference Pool Play
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Central Lee
|
5:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-13, 21-19)
|
SuperConference Pool Play
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Mediapolis
|
5:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-13, 21-7)
|
SuperConference Pool Play
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Central Lee
|
5:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-10, 21-19)
|
SEISC-Pool Play
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
North High School |
|
Des Moines Triangular
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Pocahontas Area
|
5:00 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
3-0 (25-17, 25-19, 25-20)
|
Pocahontas Area and Southeast Valley
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Southeast Valley
|
5:00 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
3-0 (25-13, 25-17, 25-22)
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Southeast Valley
|
5:00 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-13)
|
Pocahontas Area and Southeast Valley
|
|
|
|
WACO
vs.
Van Buren County
|
5:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-8, 21-7)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
New London
vs.
Hillcrest Academy
|
5:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-7, 21-3)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Highland
|
5:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-9, 21-6)
|
Conference Tourn.
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Pekin
|
5:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
SEISC Tournament pool
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
5:15 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
3-0 (25-22, 25-18, 25-21)
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:15 PM CT
|
Easton Valley High School
|
3-1 ()
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Prince of Peace
|
5:15 PM CT
|
Marquette High School
|
3-2 (25-13, 18-25, 20-25, 25-10, 15-12)
|
Senior Night
|
|
|
|
Midland
vs.
Lisbon
|
5:15 PM CT
|
Midland High School
|
3-0 (25-7, 25-8, 25-9)
|
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Diagonal High School
|
3-0 (25-8, 25-16, 25-7)
|
Parents Night
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
ACGC
|
5:30 PM CT
|
Harlan High School High School Gym
|
3-0 (25-21, 25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
HLV
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
HLV Community Schools
|
3-1 (26-24, 23-25, 26-24, 25-18)
|
|
|
|
|
Keota
vs.
Iowa Valley
|
5:30 PM CT
|
Keota High School
|
3-0 (25-12, 26-24, 25-21)
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Lamoni High School
|
3-0 (25-17, 25-16, 25-20)
|
Senior Night
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Linn-Mar High School
|
3-0 (25-13, 26-24, 25-19)
|
Non-divisional match
|
|
|
|
Moravia
vs.
Seymour
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
3-1 (21-25, 25-13, 25-8, 25-22)
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
3-1 (25-6, 25-27, 25-4, 25-15)
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
3-0 (25-17, 25-20, 25-7)
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Belle Plaine
|
5:30 PM CT
|
Sigourney High School
|
3-2 (26-24, 27-29, 25-23, 21-25, 15-8)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Tri-County Community School
|
3-1 (22-25, 25-14, 27-25, 25-21)
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Tri-County Community School HS Gym
|
|
|
|
|
|
Valley Lutheran
vs.
Baxter
|
5:30 PM CT
|
Valley Lutheran School
|
3-0 (25-10, 25-7, 25-6)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
New Hampton
|
5:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-16, 25-10)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Highland
|
5:45 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-6, 21-12)
|
SEISC Tournament pool
|
|
|
|
Whiting
vs.
Omaha Nation
|
6:00 PM
|
|
3-0 (25-22, 25-23, 25-22)
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
IKM-Manning
|
6:00 PM CT
|
Audubon High School
|
3-0 (25-10, 25-15, 25-14)
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Danville
|
6:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-11, 21-11)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Columbus
|
6:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-11, 21-4)
|
SEISC conference tournament
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Woodbine
|
6:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
3-0 (25-15, 25-19, 25-22)
|
Homecoming
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
West Central Valley
|
6:00 PM CT
|
DM North High School Main Gym
|
3-0 (25-14, 25-14, 25-5)
|
|
|
|
|
Hamburg
vs.
Sidney
|
6:00 PM CT
|
Hamburg Community Schools
|
3-0 (25-3, 25-2, 25-4)
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Lone Tree
|
6:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
2-0 (21-8, 21-11)
|
SEISC Pool Play
|
|
|
|
WACO
vs.
Hillcrest Academy
|
6:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-9, 21-8)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
New London
|
6:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-9, 21-12)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Highland
vs.
Pekin
|
6:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-17, 21-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Pekin
|
6:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-0 (21-14, 21-8)
|
Conference Tourn.
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Elk Point-Jefferson, SD
|
6:30 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
3-0 (25-10, 25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Perry
vs.
West Marshall
|
6:30 PM CT
|
Perry High School
|
3-0 (25-7, 25-15, 25-13)
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Chariton
|
6:30 PM CT
|
Saydel High School South Gym
|
3-0 (25-23, 26-24, 25-22)
|
Saydel Senior Night
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Grundy Center
|
6:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
3-2 (23-25, 25-20, 23-25, 25-16, 15-11)
|
Parents' night
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Holy Trinity Catholic
|
6:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
2-1 (16-21, 21-14, 15-8)
|
SEISC Tournament pool
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Paton-Churdan
|
6:45 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
3-0 (25-14, 25-11, 25-18)
|
JV/V
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Boyden-Hull
|
6:45 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School New Gym
|
3-1 (25-23, 25-23, 23-25, 25-21)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Central Lyon
|
6:45 PM CT
|
Sioux Center High School
|
3-0 (25-15, 26-24, 25-8)
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
New Hampton
|
6:45 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-15, 25-13)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Okoboji
|
6:45 PM CT
|
West Lyon Community School High School Gym
|
3-0 (25-11, 25-14, 25-14)
|
|
|
|
|
Morningstar Academy
vs.
Faith Christian
|
7:00 PM CT
|
Beyond the Baseline
|
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-14, 21-12)
|
SEISC conference tournament
|
|
|
|
CAM
vs.
West Harrison
|
7:00 PM CT
|
CAM High School
|
3-0 (25-14, 25-9, 25-9)
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:00 PM CT
|
Carroll High School
|
3-1 (25-13, 23-25, 25-16, 25-15)
|
Senior Night
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Montezuma
|
7:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
3-0 (25-16, 25-14, 25-9)
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
3-0 (25-17, 25-11, 25-15)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Trinity Christian
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
3-0 (25-7, 25-12, 25-10)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
BGM
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
3-2 (25-22, 23-25, 20-25, 25-23, 18-16)
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
3-0 (25-19, 25-16, 25-17)
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
3-1 (23-25, 25-12, 25-7, 25-9)
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
North Polk High School
|
3-1 (25-11, 25-27, 25-10, 25-21)
|
North Polk Youth Volleyball Night
|
|
|
|
Northeast
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
3-1 (25-20, 17-25, 25-23, 25-23)
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
PCM High School
|
3-0 (25-20, 25-11, 25-11)
|
|
|
|
|
Rock Valley
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:00 PM CT
|
Rock Valley High School
|
3-0 (25-12, 25-12, 25-13)
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Elementary School
|
3-0 (25-16, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
3-2 (12-25, 21-25, 25-13, 25-18, 15-8)
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Worthingtong
|
7:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
3-1 (25-23, 25-23, 23-25, 25-12)
|
Corrected Entry
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
St. Mary's High School
|
3-0 (25-13, 25-18, 25-14)
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Cherokee Washington
|
7:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
3-0 (25-18, 25-13, 25-10)
|
Match
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Omaha Nation
|
7:00 PM CT
|
Thomas Jefferson High School
|
3-1 (25-23, 13-25, 25-20, 28-26)
|
Opponent: Omaha South
|
|
|
|
Tipton
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
3-1 (25-15, 25-21, 22-25, 25-9)
|
Senior Night
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
3-2 (33-31, 17-25, 10-25, 25-22, 15-7)
|
|
|
|
|
WACO
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-1 (21-19, 18-21, 15-10)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Hillcrest Academy
|
7:00 PM CT
|
Van Buren County High School Van Buren County High School
|
2-0 (21-15, 21-16)
|
SEISC Tournament Pool Play
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Clarksville
|
7:00 PM CT
|
Waterloo Christian School
|
3-0 (25-11, 25-14, 25-7)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
3-1 (24-26, 25-18, 25-12, 25-12)
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
South Tama
|
7:15 PM CT
|
AGWSR High School
|
3-0 (25-16, 25-11, 25-13)
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Woodward-Granger
|
7:15 PM CT
|
Ames High School
|
3-1 (25-16, 22-25, 25-15, 25-14)
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Atlantic High School Gym
|
3-0 (25-15, 25-22, 25-15)
|
Senior Night
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Boone
|
7:15 PM CT
|
Carlisle High School
|
3-0 (25-19, 25-19, 25-16)
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Beckman Catholic
|
7:15 PM CT
|
Cascade High School
|
3-0 (12-25, 23-25, 15-25)
|
Conference
|
|
|
|
Creston
vs.
Clarinda
|
7:15 PM CT
|
Creston High School
|
3-1 (25-8, 23-25, 25-12, 25-19)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Ogden
|
7:15 PM CT
|
I-35 High School
|
3-1 (14-25, 25-18, 25-22, 25-18)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Ogden
|
7:15 PM CT
|
I-35 High School
|
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Oskaloosa
|
7:15 PM CT
|
Indianola High School
|
3-0 (25-19, 25-14, 25-22)
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Bellevue
|
7:15 PM CT
|
Maquoketa High School
|
3-1 (25-19, 21-25, 25-14, 25-12)
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Meskwaki Settlement
|
7:15 PM CT
|
Meskwaki Settlement School
|
3-2 (20-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-12)
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Camanche
|
7:15 PM CT
|
Monticello High School
|
3-0 (25-7, 25-13, 25-16)
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Postville
|
7:15 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
3-0 (25-14, 25-18, 25-12)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Crestwood
|
7:15 PM CT
|
Oelwein High School
|
3-2 (16-25, 27-25, 17-25, 25-22, 15-12)
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
North Linn
|
7:15 PM CT
|
Starmont High School
|
3-0 (25-20, 25-19, 25-22)
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Regina Catholic
|
7:15 PM CT
|
West Liberty High School
|
3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
|
Pink Out and Youth Sports Night
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
3-0 (25-16, 25-17, 25-22)
|
Senior Night
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
South O'Brien
|
7:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
3-0 (25-19, 25-17, 25-22)
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Dowling Catholic
|
7:30 PM CT
|
Ankeny High School
|
3-2 (25-10, 25-22, 23-25, 24-26, 15-12)
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Benton
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
3-0 (25-10, 25-12, 25-18)
|
|
|
|
|
CAM
vs.
West Harrison
|
7:30 PM CT
|
CAM High School
|
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake High School Clear Lake High School
|
3-0 (26-24, 25-21, 25-14)
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Hudson
|
7:30 PM CT
|
Denver High School Cyclone Center Varsity Gym
|
3-0 (25-20, 25-16, 25-23)
|
Rescheduled from 9/20
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Emmetsburg
|
7:30 PM CT
|
East Sac County High School
|
3-1 (17-25, 25-21, 25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Maquoketa Valley
|
7:30 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
3-2 (25-16, 25-21, 25-27, 13-25, 15-7)
|
Conf, JV/V only
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
3-0 (25-11, 25-14, 25-8)
|
Middle School Recognition Night
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School Iowa Falls-Alden HS Gym
|
3-0 (25-19, 25-15, 28-26)
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Kee
|
7:30 PM CT
|
Kee High School
|
3-0 (13-25, 7-25, 13-25)
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Missouri Valley
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
3-0 (25-11, 25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Manson Northwest Webster High School
|
3-1 (23-25, 25-20, 25-23, 25-14)
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Clayton Ridge
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
3-0 (25-21, 25-21, 27-25)
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Southeast Polk
|
7:30 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
3-2 (19-25, 27-25, 18-25, 25-12, 15-8)
|
|
|
|
|
Springville
vs.
Alburnett
|
7:30 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
3-0 (25-11, 25-6, 25-10)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Webster City
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School St. Edmond Catholic K-12 School
|
3-2 (25-21, 25-11, 19-25, 20-25, 15-7)
|
|
|
|
|
Treynor
vs.
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
3-2 (22-25, 22-25, 25-14, 25-21, 15-7)
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Waukee
|
7:30 PM CT
|
Waukee High School
|
3-0 (25-14, 25-16, 25-20)
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
Wayne Community High School HS Gym
|
3-2 (22-25, 25-21, 19-25, 26-24, 15-8)
|
JV2 @ 6:00; JV1 @ 6:30
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Newell-Fonda
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
3-0 (25-14, 25-19, 25-11)
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Louisa-Muscatine
|
8:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-7, 21-10)
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Danville
|
8:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
2-0 (21-12, 21-8)
|
SEISC conference tournament
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Janesville
|
8:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-16, 25-18)
|
Wapsie Valley Triangular
|
|
|