|
North Cedar
vs.
Easton Valley
|
4:00 AM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-0 (21-19, 21-16)
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Humboldt
|
7:30 AM CT
|
Algona High School
|
3-0 (25-18, 25-14, 25-19)
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Brownell-Talbot
|
3:30 PM
|
|
3-0 (25-17, 25-19, 25-18)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Maquoketa Valley
|
4:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
2-0 (21-16, 21-14)
|
Conference Pool Play
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Central City
|
4:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
2-1 (21-14, 11-21, 15-13)
|
TRC Pool Play
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
East Buchanan
|
4:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
2-0 (21-12, 21-11)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
|
4:00 PM CT
|
Mount Vernon High School |
|
WaMaC Tournament
|
|
|
|
Independence
vs.
Benton
|
4:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-13, 25-19)
|
WaMac Tournament
|
|
|
|
South Tama
vs.
West Delaware
|
4:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-10, 25-19)
|
WaMaC Conference Tournament
|
|
|
|
Solon
vs.
Williamsburg
|
4:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
|
4:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School |
|
TRC East Pool Play #2
|
|
|
|
Springville
vs.
Alburnett
|
4:00 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-0 (21-5, 21-5)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Newton
|
4:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (21-14, 21-9)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Newton
|
4:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-1 (21-23, 21-9, 15-10)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Pella Christian
|
4:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (21-19, 21-18)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Newton
vs.
Grinnell
|
4:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (25-9, 25-18)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Grinnell
|
4:30 PM CT
|
Indianola High School
|
2-0 (21-10, 21-14)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
North Polk High School |
|
North Polk Freshmen Quadrangular
|
|
|
|
Starmont
vs.
North Linn
|
4:45 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-0 (21-18, 21-8)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
North Mahaska
|
5:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
2-0 (25-16, 25-20)
|
SICL Tournament
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Pella
|
5:00 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (26-24, 22-20)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Pleasantville
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (25-12, 25-7)
|
WCAC VB Tournament Semi/Finals
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Colfax-Mingo
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-1 (23-25, 25-12, 15-9)
|
SICL Tournament
|
|
|
|
Keota
vs.
English Valleys
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
2-0 (27-25, 25-20)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
BGM
|
5:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
2-0 (25-21, 25-21)
|
SICL Tourney Silver Quad
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines North
|
5:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
2-0 (25-17, 25-22)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
2-0 (21-5, 21-7)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Madrid
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Madrid High School
|
2-0 (25-14, 25-15)
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Fort Madison
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-16, 25-13)
|
Mediapolis Tournament
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-1 (16-25, 25-20, 15-10)
|
Mediapolis Tourn.
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Fort Madison
|
5:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-11, 25-17)
|
Mepo Tournament
|
|
|
|
Moravia
vs.
Seymour
|
5:00 PM CT
|
Moravia High School
|
2-0 (25-21, 25-17)
|
Conference Tournament Semifinals Game 1
|
|
|
|
Marion
vs.
Vinton-Shellsburg
|
5:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-16, 25-8)
|
WaMaC Bracket Play
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Waukon
|
5:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
NEIC TOURNAMENT
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Sioux Central
|
5:00 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
3-0 (25-14, 25-10, 26-24)
|
Triangular
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
South Central Calhoun
|
5:00 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
|
Triangular
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Sioux Central
|
5:00 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
3-0 (25-12, 25-18, 25-20)
|
Newell-Fonda & Sioux Central
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
South Central Calhoun
|
5:00 PM CT
|
Newell-Fonda Community School
|
3-1 (24-26, 25-11, 25-19, 26-24)
|
NF and Sioux Central
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Marquette Catholic
|
5:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-0 (21-16, 23-21)
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Camanche
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
River Valley Conference North Division Volleyball Tournament
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Northeast
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-1 (21-9, 16-21, 15-12)
|
Conference Tourney
|
|
|
|
Postville
vs.
Kee
|
5:00 PM CT
|
Postville High School High School Gym
|
3-1 (9-25, 25-10, 25-10, 26-24)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
TBA |
|
SICL Quad Play
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Tri-Center
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-10, 21-16)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Logan-Magnolia
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-19, 21-17)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
Panorama
vs.
West Central Valley
|
5:00 PM CT
|
West Central Valley Middle School
|
2-0 (25-12, 25-16)
|
WACA Conference Tournament
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Durant
|
5:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (21-13, 21-17)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Newton
|
5:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (21-11, 22-20)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (21-13, 21-18)
|
LHC
|
|
|
|
Columbus
vs.
Washington
|
5:30 PM CT
|
Columbus High School
|
3-1 (25-9, 20-25, 25-20, 25-12)
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Paton-Churdan
|
5:30 PM CT
|
Eagle Grove Elementary School
|
3-0 (25-17, 25-19, 25-20)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
East Union
|
5:30 PM CT
|
East Mills High School
|
3-0 (25-11, 25-7, 25-12)
|
Senior Night
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Indianola High School
|
2-0 (21-11, 21-12)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
2
Missouri Valley
vs.
4
Underwood
|
5:30 PM CT
|
Iowa Western Community College
|
3-0 (25-16, 25-17, 25-17)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation Championship
|
|
|
|
Independence
vs.
South Tama
|
5:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-17, 25-23)
|
WaMac Tournament
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Solon
|
5:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (25-23, 23-25, 15-9)
|
WaMaC Bracket Play
|
|
|
|
Springville
vs.
Starmont
|
5:30 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-0 (21-8, 21-18)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
West Hancock
vs.
North Butler
|
5:30 PM CT
|
West Hancock High School
|
2-1 (22-25, 25-15, 15-11)
|
West Hancock Triangular
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Northwood-Kensett
|
5:30 PM CT
|
West Hancock High School
|
2-0 (25-19, 28-26)
|
West Hancock Triangular
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Woodward-Granger
|
6:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (25-11, 25-15)
|
WCAC VB Tournament Semi/Finals
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
East Buchanan
|
6:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
Conference Pool Play
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Central City
|
6:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
2-0 (21-13, 21-10)
|
Conference Pool Play
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
2-1 (21-25, 25-22, 17-15)
|
SICL Bracket Play
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Des Moines North
|
6:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
2-0 (25-8, 25-6)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Midland
|
6:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
2-0 (21-19, 21-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Ogden
|
6:00 PM CT
|
Madrid High School
|
2-1 (21-25, 25-15, 15-9)
|
WCAC tournament Triangular
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
6:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-16, 26-24)
|
Mediapolis Tournament
|
|
|
|
Holy Trinity Catholic
vs.
Fort Madison
|
6:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-10, 25-15)
|
Mediapolis Tourn.
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Ankeny Christian
|
6:00 PM CT
|
Moravia High School
|
2-0 (25-16, 25-10)
|
Conference Tournament Semifinals Game 2
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Benton
|
6:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-12, 25-9)
|
WaMaC Tournament Championship
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Center Point-Urbana
|
6:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-19, 25-21)
|
|
|
|
|
|
6:00 PM CT
|
New Hampton High School |
|
NEIC Conference Tournament
|
|
|
|
Decorah
vs.
Charles City
|
6:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Crestwood
|
6:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
NEIC Tournament
|
|
|
|
Waukon
vs.
New Hampton
|
6:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (21-11, 16-21, 15-7)
|
NEIC Conf Tournament
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Marquette Catholic
|
6:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-0 (21-11, 22-20)
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Maquoketa
|
6:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-0 (21-6, 21-17)
|
River Valley Conference North Division Volleyball Tournament
|
|
|
|
Cascade
vs.
Bellevue
|
6:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-1 (21-15, 22-24, 15-9)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Tri-Center
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-10, 21-15)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Audubon
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-13, 21-10)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
ACGC
vs.
Earlham
|
6:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
2-1 (22-25, 25-15, 15-12)
|
WCAC Tournament
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
North Butler
|
6:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
2-1 (14-25, 25-17, 15-6)
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
West Branch
|
6:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-1 (21-19, 20-22, 15-11)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Wilton
vs.
Regina Catholic
|
6:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (16-21, 17-21)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Wilton
vs.
West Liberty
|
6:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (25-18, 25-16)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Alburnett
vs.
North Linn
|
6:15 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-0 (21-10, 21-8)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
Whiting
vs.
College View Academy
|
6:30 PM
|
|
2-0 (25-15, 27-25)
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Oskaloosa
|
6:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-1 (21-15, 19-21, 15-13)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Dallas Center-Grimes
|
6:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (21-18, 21-14)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Pella
|
6:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (18-21, 15-21)
|
LHC
|
|
|
|
Independence
vs.
Williamsburg
|
6:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (25-18, 22-25, 16-14)
|
WaMac Tournament
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Davenport Central
|
6:30 PM CT
|
Muscatine High School
|
3-2 (25-14, 23-25, 25-17, 13-25, 15-7)
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Perry
|
6:30 PM CT
|
Nevada High School Fieldhouse
|
3-0 (25-8, 25-13, 25-10)
|
Senior Night
|
|
|
|
North Scott
vs.
Assumption
|
6:30 PM CT
|
North Scott High School
|
3-2 (25-18, 25-18, 16-25, 18-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Central DeWitt
|
6:30 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
3-0 (25-8, 25-8, 25-13)
|
Senior Night - Live Stream, NFHS Network
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Southwest Valley
|
6:30 PM CT
|
Shenandoah High School
|
3-1 (25-14, 25-21, 24-26, 25-21)
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Bettendorf
|
6:30 PM CT
|
West High School
|
3-0 (26-24, 25-15, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Roland-Story
|
6:30 PM CT
|
West Marshall High School Gym
|
3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-22)
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
West Branch
|
6:30 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (25-19, 25-18)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Greene County
vs.
Saydel
|
6:45 PM CT
|
Greene County High School
|
3-0 (25-10, 25-18, 25-5)
|
Senior Night
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Central Lyon
|
6:45 PM CT
|
Sheldon High School
|
3-0 (25-16, 25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Rock Valley
|
6:45 PM CT
|
West Lyon Community School High School Gym
|
3-0 (25-14, 25-19, 25-17)
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
HLV
|
7:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
2-0 (25-21, 25-22)
|
SICL GOLD
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Sigourney
|
7:00 PM CT
|
Belle Plaine High School
|
3-1 (25-19, 25-13, 17-25, 25-17)
|
SICL Tournament
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
3-1 (25-23, 22-25, 25-25, 25-23)
|
Senior Night
|
|
|
|
Clarke
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
3-0 (25-17, 25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
3-2 (25-22, 25-15, 23-25, 21-25, 15-4)
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-1 (21-25, 25-21, 15-9)
|
WCAC VB Tournament - 3rd/4th place match
|
|
|
|
Earlham
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
2-0 (25-19, 25-17)
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
East Marshall High School Athletic Complex
|
3-0 (25-23, 25-17, 26-17)
|
Frosh 5:30; JV 6:00; Varsity 7:00-Senior Night
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Harris-Lake Park
|
7:00 PM CT
|
Gehlen Catholic High School
|
3-0 (25-4, 25-5, 25-14)
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Lynnville-Sully
|
7:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
3-1 (25-23, 25-19, 17-25, 25-17)
|
SICL Tourney Silver Quad
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Lake Mills Community School High School Gym
|
3-0 (25-7, 25-10, 25-9)
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
3-0 (26-24, 25-17, 25-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Carlisle
|
7:00 PM CT
|
Lincoln High School
|
2-0 (25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Prince of Peace
|
7:00 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
2-0 (21-11, 21-6)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
2-0 (25-22, 25-17)
|
WCAC tournament Triangular
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
2-0 (25-21, 25-14)
|
Mediapolis Tournament
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Sioux Center
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School New Gym
|
3-1 (25-11, 25-27, 25-14, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Moravia
vs.
Twin Cedars
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
2-0 (25-18, 25-20)
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-16, 25-10)
|
WaMaC Tournament Championship
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Decorah
|
7:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-17, 25-23)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (21-17, 21-13)
|
NEIC tournament
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Easton Valley
|
7:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-1 (21-10, 12-21, 15-5)
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Baxter
|
7:00 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
3-0 (25-13, 25-5, 25-9)
|
Senior Night
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-1 (23-25, 25-14, 15-5)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Northeast
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-1 (20-25, 25-16, 15-13)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Papilion La Vista South, NE
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Papillion-La Vista High School
|
3-0 (25-10, 25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Belmond-Klemme
|
7:00 PM CT
|
Rockford High School
|
3-1 (23-25, 26-24, 25-15, 25-20)
|
Senior NIght
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Siouxland Christian
|
7:00 PM CT
|
Schaller-Crestland School
|
3-0 (25-11, 25-13, 25-16)
|
Senior Night
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
3-0 (25-17, 25-23, 25-18)
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-1 (21-19, 10-21, 19-17)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
Audubon
vs.
Tri-Center
|
7:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Logan-Magnolia
|
7:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-19, 21-15)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Keokuk
|
7:00 PM CT
|
Warsaw High School
|
2-1 (25-23, 25-27, 25-11)
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
OABCIG
|
7:00 PM CT
|
Westwood Community School
|
3-2 (25-19, 25-13, 19-25, 18-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
River Valley
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
3-0 (25-8, 25-11, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Lewis Central
|
7:15 PM CT
|
Denison High School
|
3-0 (25-7, 25-12, 25-14)
|
Senior Night
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Boyden-Hull
|
7:15 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
3-0 (25-12, 25-8, 25-13)
|
Parent's Night
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Creston
|
7:15 PM CT
|
Glenwood Community High School
|
3-0 (25-13, 25-14, 25-13)
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:15 PM CT
|
Kuemper Catholic High School KHS Gym
|
3-2 (25-15, 25-23, 19-25, 22-25, 15-8)
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Atlantic
|
7:15 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
3-2 (23-25, 23-25, 25-18, 25-20, 15-6)
|
Parents Night/Senior Night
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:30 PM CT
|
Akron Westfield School
|
3-0 (25-20, 25-16, 25-14)
|
senior night and breast cancer awareness
|
|
|
|
Albia
vs.
Fairfield
|
7:30 PM CT
|
Albia High School
|
3-2 (25-14, 25-23, 19-25, 22-25, 15-12)
|
Senior Night **Pink Out**
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
East Sac County
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
3-1 (25-21, 26-28, 25-20, 25-22)
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Pella
|
7:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (25-22, 25-19)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Indianola
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-0 (25-22, 25-18)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Blake Fieldhouse
|
2-1 (15-25, 25-23, 19-17)
|
LHC Tournament
|
|
|
|
Cedar Valley Christian
vs.
Lone Tree
|
7:30 PM CT
|
Cedar Valley Christian School
|
3-0 (25-16, 28-26, 25-22)
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-11)
|
Parent's Night and Pink Out Night
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
3-0 (25-20, 25-22, 25-23)
|
Parent/Senior Night
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School Iowa Falls-Alden HS Gym
|
3-0 (25-12, 26-24, 25-5)
|
|
|
|
|
1
Treynor
vs.
3
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Iowa Western Community College
|
3-1 (25-18, 21-25, 25-21, 25-22)
|
WIC Volleyball Tournament
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (26-28, 25-21, 15-13)
|
WaMaC tournament
|
|
|
|
PCM
vs.
South Hamilton
|
7:30 PM CT
|
PCM High School
|
3-1 (26-24, 21-25, 26-24, 25-18)
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
MMCRU
|
7:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
3-1 (24-26, 25-16, 25-10, 25-14)
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
South O'Brien High School
|
3-0 (25-12, 25-11, 25-5)
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Turkey Valley
|
7:30 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
3-0 (26-24, 25-10, 25-10)
|
Dig Pink Night
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
West Sioux
|
7:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
3-0 (25-15, 25-18, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Webster City
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
3-0 (26-24, 25-19, 25-18)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Pocahontas Area
|
7:30 PM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
3-1 (25-16, 21-25, 25-20, 25-23)
|
Senior Night
|
|
|
|
Springville
vs.
North Linn
|
7:45 PM CT
|
Springville High School Machovec Gym
|
2-0 (21-16, 21-12)
|
TRC West Pool Play
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Van Meter
|
8:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
2-0 (25-15, 25-18)
|
WCAC VB Tournament Final
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Central City
|
8:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
Conference Pool Play
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Seymour
|
8:00 PM CT
|
Moravia High School
|
3-0 (25-5, 25-6, 25-9)
|
Bluegrass championship
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Marion
|
8:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-1 (26-24, 24-26, 15-8)
|
WaMaC Tournament Championship
|
|
|
|
Marion
vs.
Clear Creek Amana
|
8:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
WaMaC Bracket Play
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Easton Valley
|
8:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-1 (16-21, 21-10, 15-8)
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Tri-Center
|
8:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (21-6, 21-11)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Audubon
|
8:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
2-0 (24-22, 21-11)
|
WIC Volleyball Tournament Consolation
|
|
|
|
ACGC
vs.
West Central Valley
|
8:00 PM CT
|
West Central Community School
|
2-1 (25-17, 20-25, 15-12)
|
WACA Conference Tournament
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Mid-Prairie
|
8:00 PM CT
|
Wilton High School
|
2-0 (25-19, 25-22)
|
Conference Tournament
|
|
|
|
Monticello
vs.
Beckman Catholic
|
8:30 PM CT
|
Northeast Community School
|
2-0 (25-23, 25-21)
|
Conference tournament
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Calamus-Wheatland
|
9:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
|
|
|