|
Ankeny Centennial
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-0 (25-7, 25-17, 25-11)
|
Class 5A Region 2 Championship
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
3-0 (25-11, 25-10, 25-20)
|
Class 5A Region 1 Championship
|
|
|
|
Assumption
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Assumption High School
|
3-0 (25-13, 25-19, 25-11)
|
Class 3A Region 8 Championship
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Cedar Falls High School
|
3-2 (25-21, 30-28, 23-25, 22-25, 15-12)
|
Class 5A Region 7 Championship
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Van Meter
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
3-1 (21-25, 25-19, 25-10, 25-14)
|
Class 3A Region 3 Championship
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Sioux City North
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
3-1 (25-14, 22-25, 25-22, 25-7)
|
Class 5A Region 3 Championship
|
|
|
|
Indianola
vs.
ADM
|
7:00 PM CT
|
Indianola High School
|
3-0 (25-9, 25-20, 25-23)
|
Class 4A Region 2 Championship
|
|
|
|
Johnston
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
3-2 (21-25, 17-25, 26-24, 27-25, 15-11)
|
Class 5A Region 6 Championship
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
Prairie
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
3-0 (25-16, 25-13, 25-18)
|
Class 5A Region 4 Championship
|
|
|
|
Marion
vs.
Knoxville
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-18)
|
Class 4A Region 5 Championship
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
3-0 (25-17, 25-10, 25-18)
|
Class 3A Region 6 Championship
|
|
|
|
North Polk
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:00 PM CT
|
North Polk High School
|
3-1 (15-25, 25-19, 25-16, 25-17)
|
Class 4A Region 3 Championship
|
|
|
|
North Scott
vs.
Oskaloosa
|
7:00 PM CT
|
North Scott High School
|
3-0 (25-16, 25-14, 25-14)
|
Class 4A Region 8 Championship
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
3-0 (25-15, 25-20, 25-19)
|
Class 5A Region 5 Championship
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Norwalk High School
|
3-0 (25-21, 25-21, 25-22)
|
Class 4A Region 1 Championship
|
|
|
|
Osage
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Osage High School
|
3-0 (25-14, 25-20, 25-16)
|
Class 3A Region 5 Championship
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
3-0 (25-11, 25-21, 25-6)
|
Class 5A Region 8 Championship
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Sheldon
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center High School
|
3-0 (25-19, 25-23, 25-11)
|
Class 3A Region 1 Championship
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Nevada
|
7:00 PM CT
|
South Central Calhoun Middle School
|
3-1 (25-8, 25-10, 21-25, 28-26)
|
Class 3A Region 2 Championship
|
|
|
|
|
7:00 PM CT
|
TBA |
|
Regionals
|
|
|
|
|
7:00 PM CT
|
TBA |
|
Regional Volleyball
|
|
|
|
Union Community
vs.
Center Point-Urbana
|
7:00 PM CT
|
Union High School
|
3-1 (25-16, 22-25, 25-22, 25-19)
|
Class 3A Region 4 Championship
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
West Delaware High School
|
3-0 (25-19, 25-22, 25-20)
|
Class 4A Region 7 Championship
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
West Liberty High School
|
3-1 (15-25, 25-19, 25-19, 28-26)
|
Class 3A Region 7 Championship
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Charles City
|
7:00 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
3-0 (25-14, 25-18, 25-10)
|
Class 4A Region 6 Championship
|
|
|
|
Xavier
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
3-0 (25-16, 25-21, 25-13)
|
Class 4A Region 4 Championship
|
|
|