|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
TBD
|
|
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Marquette Catholic
|
TBD
|
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Decorah
|
12:00 AM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Ar-We-Va
|
4:00 AM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
3-0 (21-3, 21-14, 15-3)
|
7th Grade
|
|
|
|
Carroll
vs.
Boone
|
5:00 PM CT
|
Boone High School
|
2-0 (25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Charles City
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-1 (25-13, 18-25, 15-9)
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Norwalk
|
5:00 PM CT
|
Dallas Center-Grimes Meadows
|
2-1 (28-26, 13-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Madrid High School
|
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Central DeWitt
|
5:00 PM CT
|
Muscatine High School
|
2-1 ()
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
South Hamilton
|
5:00 PM CT
|
Nevada High School
|
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Clinton
|
5:00 PM CT
|
North Scott High School
|
2-0 (25-16, 25-16)
|
|
|
|
|
Perry
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
Perry High School
|
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Saydel
|
5:00 PM CT
|
Roland-Story High School North Gym
|
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Greene County
|
5:00 PM CT
|
West Marshall High School Gym
|
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Midland
|
5:15 PM CT
|
Calamus-Wheatland High School
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Springville
|
5:15 PM CT
|
Central City High School
|
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
East Buchanan
|
5:15 PM CT
|
North Linn High School
|
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Easton Valley
|
5:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
2-1 (21-16, 17-21, 15-6)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Carlisle
|
5:30 PM CT
|
ADM High School
|
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
North Polk
|
5:30 PM CT
|
Ballard High School
|
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
West Lyon
|
5:30 PM CT
|
Central Lyon High School
|
2-0 (21-12, 21-17)
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Chariton
|
5:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Columbus Catholic
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
2-0 (25-15, 25-8)
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Harlan Community
|
5:30 PM CT
|
Creston High School
|
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:30 PM CT
|
Grundy Center High School Main Gym
|
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Iowa City Liberty
|
5:30 PM CT
|
Jefferson High School West Gym
|
2-1 (25-23, 22-25, 15-9)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Iowa City West
|
5:30 PM CT
|
Kennedy High School West Gym
|
2-1 (25-10, 18-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Glenwood
|
5:30 PM CT
|
Kuemper Catholic High School Kuemper Catholic High School
|
2-1 (25-17, 21-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Indianola
|
5:30 PM CT
|
Newton High School Newton High School
|
2-0 (25-13, 25-13)
|
Indianola Invitational
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Union Community
|
5:30 PM CT
|
Oelwein High School
|
2-1 (25-15, 25-27, 15-12)
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Sheldon
|
5:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
2-1 (21-18, 11-21, 15-3)
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Rockford
|
5:30 PM CT
|
Osage High School
|
|
Match
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Oskaloosa
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Xavier
|
5:30 PM CT
|
Prairie High School HS South Gym
|
2-1 (25-22, 21-25, 15-7)
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
5:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Red Oak Jr.-Sr. High School
|
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
MOC-Floyd Valley
|
5:30 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
2-1 ()
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Linn-Mar
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
2-0 (27-25, 25-20)
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Cedar Falls
|
5:30 PM CT
|
Wahlert Catholic High School
|
2-0 (26-24, 25-16)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
5:30 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
2-0 (25-14, 25-21)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Iowa City High
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
2-1 (25-20, 22-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Waterloo West
|
5:30 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
2-0 (28-26, 25-11)
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Keokuk
|
5:45 PM CT
|
Burlington High School Carl Johanssen Gymnasium
|
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Washington
|
5:45 PM CT
|
Fairfield High School
|
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Fort Madison
|
5:45 PM CT
|
Mt Pleasant High School
|
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Marshalltown
|
5:45 PM CT
|
North High School
|
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Southwest Valley
|
6:00 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Iowa Falls-Alden
|
6:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Charles City
|
6:00 PM CT
|
Crestwood High School Crestwood High School
|
2-0 (25-20, 25-22)
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Waukon
|
6:00 PM CT
|
Decorah High School
|
2-0 (25-13, 25-16)
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Des Moines East
|
6:00 PM CT
|
Fort Dodge Middle School Main Gym
|
|
PPD
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
6:00 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
2-0 (21-19, 21-19)
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Mason City
|
6:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
St. Edmond
|
6:00 PM CT
|
Humboldt High School
|
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
East Union
|
6:00 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Lenox
|
6:00 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Waverly-Shell Rock
|
6:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-1 (17-25, 25-20, 15-13)
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Waterloo East
|
6:00 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Ar-We-Va
|
6:00 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Van Meter
|
6:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-1 (21-11, 13-21, 15-8)
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ames
|
6:00 PM CT
|
Roosevelt High School
|
|
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Western Christian
|
6:00 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
2-0 (25-16, 25-19)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Logan-Magnolia
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
AHSTW
|
6:00 PM CT
|
Underwood High School
|
2-0 (21-14, 21-18)
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
6:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Alburnett
|
6:15 PM CT
|
Alburnett High School
|
2-0 (21-19, 21-12)
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Wayne
|
6:15 PM CT
|
Central Decatur High School High School Gym
|
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Southeast Valley
|
6:15 PM CT
|
East Sac County High School
|
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Rock Valley
|
6:15 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Regina Catholic
|
6:15 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Regina Catholic
|
6:15 PM CT
|
Lisbon Community High School
|
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Pocahontas Area
|
6:15 PM CT
|
Pocahontas Area High School
|
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Boyer Valley
|
6:30 PM CT
|
CAM High School
|
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
BCLUW
|
6:30 PM CT
|
North Tama High School Main Gym
|
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Mormon Trail
|
6:30 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
|
|
|
|