|
2
Harlan Community
vs.
3
Denison-Schleswig
|
5:00 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
13-3
|
3A - Substate 8 Semifinal
|
|
|
|
4
Linn-Mar
vs.
6
Cedar Rapids Washington
|
6:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
7-3
|
4A - Substate 6 Semifinal
|
|
|
|
2
ADM
vs.
3
North Polk
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
11-1
|
3A - Substate 7 Semifinal
|
|
|
|
2
Ankeny Centennial
vs.
3
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
5-3
|
4A - Substate 7 Semifinal
|
|
|
|
1
Central DeWitt
vs.
5
Center Point-Urbana
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
3-0
|
3A - Substate 4 Semifinal
|
|
|
|
6
Charles City
vs.
7
South Tama
|
7:00 PM CT
|
Charles City High School
|
10-4
|
3A - Substate 3 Semifinal
|
|
|
|
3
Davenport West
vs.
5
Prairie
|
7:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
1-0
|
4A - Substate 4 Semifinal
|
|
|
|
1
Dallas Center-Grimes
vs.
4
Carroll
|
7:00 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
7-1
|
3A - Substate 8 Semifinal
|
|
|
|
1
Gilbert
vs.
4
Humboldt
|
7:00 PM CT
|
Gilbert Middle School
|
8-0
|
3A - Substate 2 Semifinal
|
|
|
|
2
Mason City
vs.
3
Valley
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
5-1
|
4A - Substate 2 Semifinal
|
|
|
|
7
Marion
vs.
3
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
McAleece Park and Recreation Complex
|
5-1
|
3A - Substate 4 Semifinal
|
|
|
|
2
Boone
vs.
3
Webster City
|
7:00 PM CT
|
Memorial Park
|
11-4
|
3A - Substate 2 Semifinal
|
|
|
|
3
MOC-Floyd Valley
vs.
7
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
3-0
|
3A - Substate 1 Semifinal
|
|
|
|
1
Assumption
vs.
4
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Modern Woodmen Park
|
9-5
|
3A - Substate 5 Semifinal
|
|
|
|
1
Ballard
vs.
4
Bondurant-Farrar
|
7:00 PM CT
|
Nite Hawk Baseball Diamond
|
5-3
|
3A - Substate 7 Semifinal
|
|
|
|
2
Norwalk
vs.
6
Grinnell
|
7:00 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
3-1
|
3A - Substate 6 Semifinal
|
|
|
|
2
Pleasant Valley
vs.
3
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
7-2
|
4A - Substate 5 Semifinal
|
|
|
|
1
Sergeant Bluff-Luton
vs.
4
Spencer
|
7:00 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
5-4
|
3A - Substate 1 Semifinal
|
|
|
|
2
Sioux City East
vs.
3
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
10-0
|
4A - Substate 1 Semifinal
|
|
|
|
3
Solon
vs.
2
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
8-7
|
3A - Substate 5 Semifinal
|
|
|
|
5
Des Moines North
vs.
4
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
15-0
|
4A - Substate 8 Semifinal
|
|
|
|
2
Western Dubuque
vs.
3
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
4-3
|
4A - Substate 3 Semifinal
|
|
|
|
1
Winterset
vs.
4
Centerville
|
7:00 PM CT
|
Winterset High School
|
14-6
|
3A - Substate 6 Semifinal
|
|
|
|
1
Xavier
vs.
5
Benton
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
3-2
|
3A - Substate 3 Semifinal
|
|
|