|
Assumption
vs.
Iowa City High
|
3:00 PM CT
|
Assumption High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Clinton
|
3:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
8-7
|
Varsity DH
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Dowling Catholic
|
3:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
16-0
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Davenport North
|
3:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
5-1
|
Varsity/JV
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City West
|
4:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
6-2
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Waukon
|
4:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
MMCRU
|
4:00 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
7-1
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Independence
|
5:00 PM CT
|
Cascade High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Baxter
|
5:00 PM CT
|
Collins City Park
|
5-2
|
V/JV
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
GMG
|
5:00 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
10-9
|
JV/V
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Saint Ansgar
|
5:00 PM CT
|
Crestwood High School
|
3-1
|
JV @ 7:00 pm
|
|
|
|
Decorah
vs.
Kee
|
5:00 PM CT
|
Decorah High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Dunkerton
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Van Meter
|
5:00 PM CT
|
I-35 High School
|
11-1
|
JV/V
|
|
|
|
Mason City
vs.
Waukee
|
5:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
10-0
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Jesup
|
5:00 PM CT
|
North Linn High School
|
10-9
|
JV/VAR
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
10-0
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Moulton-Udell
|
5:00 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
7-6
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Maquoketa
|
5:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
8-0
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
West Liberty
|
5:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
3-1
|
Vars at 5pm; JV to follow
|
|
|
|
Whiting
vs.
Exira-EHK
|
5:00 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Nodaway Valley
|
End of
4th
|
Greene County Middle School
|
11-8
|
PPD
Suspended Game due to weather - will not be completed
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Forest City
|
5:15 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
11-7
|
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
South Central Calhoun
|
5:30 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
16-9
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
CAM High School
|
22-12
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Clinton
|
5:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
16-12
|
Varsity DH
|
|
|
|
East Union
vs.
Martensdale-St Marys
|
5:30 PM CT
|
East Union Community School
|
15-5
|
JV/V
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:30 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
14-0
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Albia
|
5:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
15-1
|
Game 1
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Highland
|
5:30 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
5-2
|
Varsity only
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Oskaloosa
|
5:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
17-0
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
West Sioux
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
12-10
|
Game switched from Monday because of West Sioux playing Soccer
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Winfield-Mt Union
|
5:30 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
12-4
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Clarke
|
5:30 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
6-3
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Storm Lake
|
5:30 PM CT
|
Newell Fonda Baseball Field
|
8-1
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Northview Park - Field 1
|
4-2
|
JV following
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Dowling Catholic
|
5:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Audubon
|
5:30 PM CT
|
Riverside High School
|
|
PPD
Postponed: V
|
|
|
|
Seymour
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Sioux City East
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
13-3
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Missouri Valley
|
5:30 PM CT
|
Underwood High School
|
|
PPD
Game was delayed in the bottom of the 4th. Game completed June 11
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:30 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
12-5
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Fort Dodge
|
5:30 PM CT
|
Webster City High School
|
|
PPD
Postponed
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Ogden
|
5:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
20-2
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City West
|
6:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
3-2
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Pella
|
6:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Wapsie Valley
|
6:00 PM CT
|
Franklin Park
|
10-0
|
V/JV
|
|
|
|
Montezuma
vs.
BCLUW
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
10-7
|
Varsity First
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Springville
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
1-0
|
FORFEIT
|
|
|
|
ACGC
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
12-8
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
9-4
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
9-5
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
6-2
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
9-5
|
Varsity First @ 5:30
|
|
|
|
Decorah
vs.
Kee
|
7:00 PM CT
|
Decorah High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
11-1
|
JV: 5:00
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
8-6
|
Game 2
|
|
|
|
Mason City
vs.
Waukee
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
11-2
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Columbus
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
19-4
|
Suspended - Finish on 6/14/21
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Fairfield
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
8-0
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
14-5
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Beckman Catholic
|
7:00 PM CT
|
North Scott High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
5-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Panorama
vs.
Woodward-Granger
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
5-2
|
JV/V
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
North Mahaska
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Baseball Field
|
13-7
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Prospect Meadows
|
4-3
|
Metro Tournament, 3rd round
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Prospect Meadows
|
5-2
|
Metro Tournament
|
|
|
|
Prairie
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Prospect Meadows
|
15-5
|
Metro Tournament Championship Game
|
|
|
|
Xavier
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Prospect Meadows
|
11-1
|
Metro Tournament
|
|
|
|
Tipton
vs.
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
10-1
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Van Buren High School
|
3-2
|
Ferguson Complex
|
|
|
|
Whiting
vs.
Exira-EHK
|
7:00 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
24-4
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Lenox
|
7:15 PM CT
|
Sidney High School
|
22-4
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
|
5-4
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
21-9
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:30 PM CT
|
Central Springs High School
|
6-3
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
East Marshall Middle School
|
9-3
|
JV/Varsity
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
East Sac County Elementary School
|
12-0
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Emmetsburg Baseball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Bedford
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
11-4
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:30 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
16-3
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
South O'Brien
|
7:30 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
7-5
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
Gilmore City
|
16-0
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
8-3
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Sheldon
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School HMS - Peterson Field
|
2-1
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:30 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
11-0
|
Ryan Schiltz Perfect game, 15 K's
|
|
|
|
Boone
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Memorial Park
|
14-1
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
13-3
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Marshalltown
|
7:30 PM CT
|
Newton High School Baseball Field @ Woodland Park
|
6-5
|
Admin Appreciation Night
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Pocahontas Area
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
21-1
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Roland-Story High School
|
17-2
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School
|
16-4
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Sioux City East
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
11-3
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
9-2
|
JV/V
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
South Hardin High School
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Treynor
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
17-9
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
23-1
|
Finished on 6/11/2021
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:30 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
14-8
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
13-4
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Durant
|
7:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
11-1
|
|
|
|