|
North Fayette Valley
vs.
Turkey Valley
|
10:00 AM CT
|
North Fayette Valley High School
|
14-6
|
Postponed from 7-5
|
|
|
|
Moravia
vs.
Melcher-Dallas
|
12:00 PM CT
|
Moravia High School
|
8-5
|
Suspended play
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
MOC-Floyd Valley
|
12:00 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
11-8
|
|
|
|
|
Riceville
vs.
Osage
|
1:00 PM CT
|
Riceville High School
|
13-1
|
Varsity / JV
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines East
|
3:30 PM CT
|
North High School
|
13-1
|
Game 1 of 2
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines Hoover
|
3:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
10-9
|
DH
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Western Dubuque
|
3:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City North
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City East
|
4:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
8-2
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Collins-Maxwell
|
4:00 PM CT
|
The James W. Cownie Baseball Park
|
9-5
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Marshalltown
|
4:30 PM CT
|
Dodger Stadium
|
15-0
|
Resume postponed game - Callon did not pitch on the resumed game on 7/6/21
|
|
|
|
Marion
vs.
Benton
|
4:30 PM CT
|
Marion High School
|
10-8
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Ar-We-Va
|
4:30 PM CT
|
Riverside High School
|
6-1
|
Varsity Only
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ames
|
5:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
15-5
|
Game 1
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
5:00 PM CT
|
Charles City High School
|
12-11
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Anamosa
|
5:00 PM CT
|
Davenport North High School
|
11-6
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
5:00 PM CT
|
Decorah High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Johnston
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Clayton Ridge
|
5:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
6-5
|
Senior Night before Varsity
|
|
|
|
Jesup
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:00 PM CT
|
Jesup High School
|
10-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Kingsley-Pierson
|
5:00 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
7-4
|
Conference Tournament Final
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
3-2
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Fort Dodge
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
13-4
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Denver
|
5:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
6-5
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Tipton
|
5:00 PM CT
|
North English Baseball Field
|
11-2
|
Varsity Only
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Clear Creek Amana
|
5:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
12-6
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Oelwein High School
|
16-5
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
River Valley
|
5:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
8-4
|
WVC Tournament Game
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Valley
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Pleasantville
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
6-5
|
JV/V
|
|
|
|
Waukee
vs.
Southeast Polk
|
5:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
12-2
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Storm Lake St. Mary's
|
5:15 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Unity Christian
|
5:15 PM CT
|
Storm Lake High School
|
7-3
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Lynnville-Sully
|
5:30 PM CT
|
BCLUW Baseball Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Bloomfield West Sports Complex
|
12-7
|
JV/Var
|
|
|
|
Clarke
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School
|
6-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Mount Ayr
|
5:30 PM CT
|
Graceland University
|
10-2
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Okoboji
|
5:30 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
11-7
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Sigourney
|
5:30 PM CT
|
Highland High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Western Christian
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
6-2
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Louisa-Muscatine
|
5:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
9-1
|
Resume game from 6/22
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
North Mahaska
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas High School
|
17-3
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Newell-Fonda
|
5:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
11-3
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Roland-Story
|
5:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex
|
12-0
|
Game 1
|
|
|
|
New London
vs.
Keota
|
5:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines East
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
15-0
|
Game 2 of 2
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Akron-Westfield
|
5:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
19-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Carlisle
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
6-3
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Panorama
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
Panorama High School
|
19-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Pekin
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
7-5
|
Postponed on 6/24
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines Hoover
|
5:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
7-3
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
6-2
|
Conference DH Game 1- Played at Lewis and Clark Park in Sioux City
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
9-1
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
West Bend-Mallard
|
5:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
6-4
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Tri-County
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
16-1
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
CAM
|
5:30 PM CT
|
Underwood High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Missouri Valley
|
5:30 PM CT
|
Woodbine High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City North
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
13-4
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Regina Catholic
|
6:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Bishop Heelan
|
6:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
8-4
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Iowa Valley
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
|
PPD
rescheduled
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Iowa Valley
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Union Community
|
6:00 PM CT
|
Franklin Park
|
9-6
|
Senior Night V/JV
|
|
|
|
HLV
vs.
Cardinal
|
6:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
18-2
|
Varsity/JV
|
|
|
|
Wayne
vs.
Seymour
|
6:00 PM CT
|
Wayne Sports Complex
|
9-7
|
Varsity Only
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
7:00 PM CT
|
|
10-7
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
7-0
|
Game 2
|
|
|
|
Prairie
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
8-7
|
JV First then Varsity
|
|
|
|
Camanche
vs.
Wapello
|
7:00 PM CT
|
Clinton LumberKings
|
11-0
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Davenport North High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Decorah High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
10-2
|
JV/V; JV at 5pm
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
19-4
|
Senior Night
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
4-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
9-4
|
JV/V (JV at 5:00)
|
|
|
|
Jesup
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Bettendorf
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School
|
11-3
|
JV/Var
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Keokuk Joyce Park
|
9-7
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
10-5
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Audubon
|
7:00 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
13-4
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Dunkerton
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Columbus Catholic
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
McAleece Park and Recreation Complex
|
8-6
|
JV Game at 5:00
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Mount Mercy University
|
10-0
|
JV-Game at 5:00, Varsity will follow.
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
11-7
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
14-8
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
North Linn High School
|
4-1
|
JV/VAR
|
|
|
|
North Tama
vs.
Hudson
|
7:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex
|
10-2
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Oelwein High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
14-2
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School
|
11-5
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Beckman Catholic
|
7:00 PM CT
|
South Winneshiek Baseball Field
|
6-1
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Southeast Polk
|
7:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
4-3
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
ADM High School
|
6-1
|
JV/V
|
|
|
|
Algona
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
9-8
|
Senior Night
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
11-7
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:30 PM CT
|
Central Springs High School
|
10-4
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
North Iowa
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
11-10
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
Elk Horn
|
6-3
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Emmetsburg Baseball Field
|
11-6
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
West Fork
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School
|
11-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Clarksville
|
7:30 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
9-1
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
10-5
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
Greene County Middle School
|
3-0
|
JV @ 5:15
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Greenwood Park
|
8-2
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Center Point-Urbana
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
5-1
|
JV/VAR
|
|
|
|
Highland
vs.
Columbus
|
7:30 PM CT
|
Highland High School
|
21-0
|
Senior Night
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Manson-NW Webster
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Indianola High School
|
5-3
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
11-1
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
West Harrison
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
6-4
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
15-3
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Roland-Story
|
7:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex
|
15-1
|
Game 2
|
|
|
|
New London
vs.
Burlington Notre Dame
|
7:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
10-4
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:30 PM CT
|
North Butler Elementary
|
13-0
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
West Marshall
|
7:30 PM CT
|
North Polk High School
|
9-5
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
11-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Pella Christian High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
6-1
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Turkey Valley
|
7:30 PM CT
|
Postville High School
|
16-1
|
|
|
|
|
PCM
vs.
South Hamilton
|
7:30 PM CT
|
Prairie City Middle School
|
5-4
|
JV 5:15
|
|
|
|
Ridge View
vs.
MVAOCOU
|
7:30 PM CT
|
Ridge View High School
|
6-2
|
WVC Tournament
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Lake Mills
|
7:30 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
18-8
|
Postponed: JV/V
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
6-3
|
Conference DH Game 2- Played at Lewis and Clark Park in Sioux City
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
5-0
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
12-2
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Sidney
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:30 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
7-5
|
|
|
|