|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:30 AM CT
|
Rock Valley City Park
|
7-0
|
|
|
|
|
Orient-Macksburg
vs.
Ankeny Christian
|
12:00 PM CT
|
Orient-Macksburg Community School
|
13-1
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Mediapolis
|
1:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
6-1
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Denver
|
2:00 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
16-1
|
Waterloo Bucks Home Plate Classic
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Iowa City West
|
3:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
14-6
|
Varsity DH
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Roosevelt
|
3:30 PM CT
|
North High School
|
27-0
|
Game 1 of DH (Senior Night)
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Ottumwa
|
3:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
16-2
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Xavier
|
3:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
North Fayette Valley
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
5-4
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Iowa City Liberty
|
4:00 PM CT
|
McAleece Park and Recreation Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Oelwein
|
4:00 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
14-1
|
Waterloo Bucks Tournament
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
4:30 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
5-3
|
Senior Night
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Ames
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-0
|
Game 1 (Senior Night)
|
|
|
|
Prairie
vs.
Cedar Rapids Washington
|
5:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Central City
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Vinton-Shellsburg
|
5:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
12-5
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Mason City
|
5:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
12-3
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Urbandale
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Iowa City High
|
5:00 PM CT
|
Farley Community Park
|
13-2
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Des Moines East
|
5:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
11-3
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Waterloo East
|
5:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
4-1
|
Varsity DH
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee
|
5:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
8-5
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Waterloo West
|
5:00 PM CT
|
Kennedy High School
|
16-2
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Ankeny
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
12-0
|
Game 1
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
Norsemen Field
|
11-1
|
Game 1
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Iowa Valley
|
5:00 PM CT
|
North English Baseball Field
|
5-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Falls
|
5:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
10-0
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Valley
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk Baseball Stadium
|
4-1
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
South Central Calhoun
|
5:00 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
6-5
|
Rescheduled--Varsity Only
|
|
|
|
Storm Lake St. Mary's
vs.
Sioux Central
|
5:00 PM CT
|
St. Mary's High School - Baseball/Softball Complex
|
15-6
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Keokuk
|
5:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
7-3
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Spencer
|
5:15 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Cherokee Washington
|
5:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
13-1
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Clarksville
|
5:30 PM CT
|
BCLUW Baseball Field
|
7-2
|
JV/V
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Carlisle
|
5:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
7-3
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
20-16
|
JV/Var
|
|
|
|
Columbus
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Columbus High School
|
15-3
|
Rescheduled from Previous rain out
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Iowa City West
|
5:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
|
PPD
Cancelled: Suspended after 3 1/2: Senior 2 West 0 no makeup
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Pocahontas Area
|
5:30 PM CT
|
East Sac County Elementary School
|
15-1
|
Varsity 1st
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Fairfield
|
5:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Gehlen Catholic
|
5:30 PM CT
|
Hinton
|
3-2
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Norwalk
|
5:30 PM CT
|
Indianola High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Centerville
|
5:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
5-1
|
Postponed: Varsity Double Header
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Harris-Lake Park
|
5:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Akron-Westfield
|
5:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:30 PM CT
|
Newton High School Baseball Field @ Woodland Park
|
9-1
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
11-1
|
Game 2 of DH (Senior Night)
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Grinnell
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Pella High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Ottumwa
|
5:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
15-0
|
|
|
|
|
Remsen St. Mary's
vs.
West Sioux
|
5:30 PM CT
|
Remsen St. Mary's High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
West Central Valley
|
5:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
16-2
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Shenandoah
|
5:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
12-5
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Xavier
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
3-1
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Missouri Valley
|
5:30 PM CT
|
Underwood High School
|
9-2
|
WIC Tournament Semi-Finals
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Winfield-Mt Union
|
5:30 PM CT
|
West Burlington High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Ar-We-Va
|
5:30 PM CT
|
Whiting Senior High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
GMG
|
6:00 PM CT
|
|
14-9
|
|
|
|
|
BGM
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
Sigourney
|
6:00 PM CT
|
Franklin Park
|
9-6
|
|
|
|
|
HLV
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
HLV Community Schools
|
8-5
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Colfax-Mingo
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Iowa City Liberty
|
6:00 PM CT
|
McAleece Park and Recreation Complex
|
5-0
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Grand View Christian
|
6:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
14-5
|
|
|
|
|
Tri-County
vs.
Keota
|
6:00 PM CT
|
Tri-County Community School
|
17-3
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Maquoketa
|
6:30 PM CT
|
Northeast Community School
|
4-3
|
Reserve game at 5 followed by varsity
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
ACGC
vs.
Atlantic
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
18-1
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
13-3
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
8-7
|
Game 2 (Senior Night)
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Burlington Notre Dame High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
9-5
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Columbus High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Columbus Catholic
|
7:00 PM CT
|
Decorah High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Turkey Valley
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
8-3
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
6-5
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Prince of Peace
|
7:00 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High
|
3-0
|
Funk 10K shutout
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park
|
5-1
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
6-1
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Des Moines East
|
7:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
7-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
9-8
|
Varsity DH
|
|
|
|
Jesup
vs.
Don Bosco
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
8-6
|
JV/V
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee
|
7:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
7-6
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
17-2
|
Game 2
|
|
|
|
Monticello
vs.
West Liberty
|
7:00 PM CT
|
Monticello High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Martensdale-St Marys
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
|
PPD
Postponed
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
|
PPD
Cancelled
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
16-4
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area
|
4-3
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk Baseball Stadium
|
5-0
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
8-3
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Keokuk
|
7:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
10-1
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Storm Lake
|
7:15 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
7-0
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Cherokee Washington
|
7:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Dunkerton
|
7:30 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
7-0
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
Bancroft Memorial Park
|
12-5
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Middle School
|
14-8
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:30 PM CT
|
East Marshall Middle School
|
10-0
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
CAM
|
7:30 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Fairfield
|
7:30 PM CT
|
Fort Madison High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Gilbert Middle School
|
3-0
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
West Harrison
|
7:30 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Pekin
|
7:30 PM CT
|
Highland High School
|
11-10
|
Suspended in the 4th (Rain)
|
|
|
|
Indianola
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
Indianola High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls - Cadet Field
|
5-2
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
8-2
|
Postponed: Varsity Double Header
|
|
|
|
Boone
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Memorial Park
|
2-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Carroll
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
19-1
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
West Monona
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
3-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Nevada
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex
|
6-4
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:30 PM CT
|
Newton High School Baseball Field @ Woodland Park
|
12-11
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
PCM
|
7:30 PM CT
|
Norsemen Field
|
11-1
|
Game 2
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Lake Mills
|
7:30 PM CT
|
North Iowa Community School
|
3-2
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
Saint Ansgar
|
7:30 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
16-3
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Ridge View
|
7:30 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
9-5
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:30 PM CT
|
Ogden High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
1-0
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
16-1
|
JV Plays @ 5:30, SENIOR NIGHT
|
|
|
|
Rockford
vs.
Osage
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Ankeny Christian
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School
|
6-3
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Sioux Center
|
7:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Central Lyon
|
7:30 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Manson-NW Webster
|
7:30 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
8-3
|
Varsity Only
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Sidney
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
8-7
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
7-6
|
WIC Tourney Semi Finals
|
|
|
|
Webster City
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
10-0
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
North Butler
|
7:30 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
George-Little Rock
|
7:30 PM CT
|
West Lyon Baseball Field
|
13-0
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
South Hamilton
|
7:30 PM CT
|
West Marshall High School
|
6-3
|
JV/V
|
|
|
|
Westwood
vs.
Lawton-Bronson
|
7:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
13-4
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
ADM
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
5-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Woodbine
vs.
Boyer Valley
|
7:30 PM CT
|
Woodbine High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Denver
|
8:00 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
7-6
|
Waterloo Bucks Tournament Time and Opponent TBD
|
|
|