|
Columbus Catholic
vs.
Wapsie Valley
|
3:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
MFL MarMac
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
5-2
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Lenox
|
4:00 PM CT
|
Norsemen Field
|
7-4
|
Game 1
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
North Fayette Valley
|
4:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
9-5
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Anamosa
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-1
|
Game 1 - Double Header
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
7-5
|
Varsity game first
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Belle Plaine
|
5:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
11-9
|
V
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Carlisle
|
5:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
8-7
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Janesville
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School
|
8-3
|
Varsity / JV
|
|
|
|
Xavier
vs.
Dubuque Senior
|
5:00 PM CT
|
Mount Mercy University
|
3-0
|
Varsity DH
|
|
|
|
Northeast
vs.
Monticello
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
5-4
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Ogden High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
13-3
|
JV/V
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Carroll
|
5:15 PM CT
|
Storm Lake High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:30 PM CT
|
|
16-4
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Davis County
|
5:30 PM CT
|
Central Lee High School
|
10-0
|
JV/Var
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Wapsie Valley
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
5:30 PM CT
|
Emmetsburg Baseball Field
|
6-2
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Lynnville-Sully
|
5:30 PM CT
|
GC - Wilhelm Sports Complex
|
5-3
|
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Missouri Valley
|
5:30 PM CT
|
IKM-Manning Baseball Field
|
16-8
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Columbus
|
5:30 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
18-3
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas High School
|
15-1
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Lewis Central
|
5:30 PM CT
|
Merchants Park
|
14-3
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Unity Christian
|
5:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Orient-Macksburg
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
18-7
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Southwest Valley
|
5:30 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
18-0
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Murray
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
12-6
|
|
|
|
|
New London
vs.
Cardinal
|
5:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
9-5
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Seymour High School
|
20-6
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
11-1
|
Conference Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Wayne
|
5:30 PM CT
|
St. Marys Baseball Field
|
14-2
|
JV/V
|
|
|
|
West Marshall
vs.
BCLUW
|
5:30 PM CT
|
West Marshall High School
|
20-2
|
JV/V
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Mediapolis
|
5:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
29-3
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Lenox
|
6:00 PM CT
|
Norsemen Field
|
10-2
|
Game 2
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
Audubon High School
|
9-5
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
16-1
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
7-4
|
Game 2 - Double Header
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Dike-New Hartford
|
7:00 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
6-3
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Clinton LumberKings
|
14-7
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Lisbon
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
15-13
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Benton
|
7:00 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
2-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
12-2
|
Soph/V (Soph at 5:00)
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Highland
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Columbus
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
17-2
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Mount Mercy University
|
4-1
|
Varsity DH
|
|
|
|
Northeast
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
4-1
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Sigourney
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Baseball Field
|
13-9
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Van Buren High School
|
17-8
|
Ferguson Complex
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex)
|
13-3
|
JV-Game at 5:00, Varsity will follow.
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Forest City
|
7:15 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
14-4
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
12-2
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School
|
12-1
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
7-0
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Fremont-Mills
|
7:30 PM CT
|
CAM High School
|
12-4
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Southeast Warren
|
7:30 PM CT
|
Central Decatur High School
|
15-6
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Rockford
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
8-2
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
7-2
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
East Marshall Middle School
|
11-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Essex
vs.
Stanton
|
7:30 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
18-2
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Woodbine
|
7:30 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
14-4
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
MMCRU
|
7:30 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
5-1
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
Gilbert Middle School
|
10-0
|
JV / Varsity
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
11-9
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
12-2
|
|
|
|
|
Kee
vs.
Postville
|
7:30 PM CT
|
Kee High Baseball, Shooky Fink Field, New Albin
|
35-1
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Cherokee Washington
|
7:30 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
11-6
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
18-8
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
8-0
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Saint Ansgar
|
7:30 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
10-8
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
5-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Moravia
vs.
Ankeny Christian
|
7:30 PM CT
|
Moravia High School
|
1-0
|
JV @ 5:30
|
|
|
|
New London
vs.
Cardinal
|
7:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Nite Hawk Baseball Diamond
|
12-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
18-1
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Northwood-Kensett
|
7:30 PM CT
|
North Iowa Community School
|
10-4
|
|
|
|
|
OABCIG
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
OABCIG Senior High School
|
11-2
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Central Lyon
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Waukon
|
7:30 PM CT
|
Osage High School
|
14-8
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Wapello
|
7:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
9-8
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
10-5
|
Conference Doubleheader Game 2
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:30 PM CT
|
South Winneshiek High School
|
11-1
|
5 innings
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
16-1
|
JV/V
|
|
|
|
West Monona
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
12-7
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
West Sioux
|
7:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
12-7
|
|
|
|