|
Des Moines East
vs.
Fort Dodge
|
3:30 PM CT
|
East High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Marshalltown
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
11-1
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Central City
|
5:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Center Point-Urbana
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Pella
|
5:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
7-5
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Collins-Maxwell
|
5:00 PM CT
|
Byron Rhodes Field Byron Rhodes Field
|
10-0
|
JV first
|
|
|
|
Cascade
vs.
Midland
|
5:00 PM CT
|
Cascade High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Iowa City West
|
5:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
4-3
|
Game 1
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:00 PM CT
|
Cole Park
|
12-1
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
United Township High School
|
5:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
10-2
|
single varsity game
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Urbandale
|
5:00 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
3-2
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Highland
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Cedar Falls
|
5:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Iowa City Liberty
|
5:00 PM CT
|
Liberty High School
|
11-4
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Waterloo West
|
5:00 PM CT
|
McAleece Park and Recreation Complex
|
11-3
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:00 PM CT
|
Mercer Park
|
7-5
|
Game 1
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Waterloo East
|
5:00 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Linn-Mar
|
5:00 PM CT
|
Xavier High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Wayne
|
5:30 PM
|
|
|
Cancelled
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Council Bluffs Thomas Jefferson Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Fort Dodge
|
5:30 PM CT
|
East High School
|
14-2
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
South O'Brien
|
5:30 PM CT
|
Gilmore City
|
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Sidney
|
5:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
|
Varsity FIrst
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Marshalltown
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
16-5
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Woodbury Central
|
5:30 PM CT
|
Sargent Field
|
1-0
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
7-6
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Wilton
|
5:30 PM CT
|
Sigourney High School
|
4-0
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Panorama
|
5:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
8-7
|
JV/V
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Logan-Magnolia
|
5:30 PM CT
|
West Harrison High School
|
|
Canceled
|
|
|
|
ADM
vs.
Ankeny Christian
|
6:00 PM CT
|
ADM High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Chariton
vs.
Southeast Warren
|
6:00 PM CT
|
Chariton High School
|
14-8
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Ottumwa
|
6:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
|
scrimmage game
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Twin Cedars
|
6:00 PM CT
|
North Mahaska High School
|
14-4
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
6-3
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Kee
|
6:30 PM CT
|
Kee High Baseball, Shooky Fink Field, New Albin
|
8-5
|
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
AGWSR High School
|
|
PPD
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
Atlantic Middle School
|
|
PPD
Opening Night at Home
|
|
|
|
Cascade
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Cascade High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Cedar Rapids Prairie High School
|
2-1
|
Game 2
|
|
|
|
Charles City
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
Charles City High School
|
3-2
|
JV. 5:00
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:00 PM CT
|
Cole Park
|
10-3
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Rock Island High School
|
7:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
14-2
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
13-3
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
5-3
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
10-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
10-4
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Jenk Field
|
8-1
|
JV/V
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Joyce Park
|
|
PPD
Game resumes in the top of the 3rd tied at 1-1.
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
9-4
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Marquette Catholic
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
McAleece Park and Recreation Complex
|
12-0
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Dubuque Hempstead
|
7:00 PM CT
|
Mercer Park
|
4-3
|
Game 2
|
|
|
|
North Tama
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex
|
9-8
|
JV @ 5:00
|
|
|
|
Solon
vs.
Bettendorf
|
7:00 PM CT
|
Solon High School
|
12-1
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School
|
5-1
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Washington
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
4-0
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
5-0
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Whiting
|
7:00 PM CT
|
West Monona High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Western Dubuque High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Center Point-Urbana
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
17-9
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Southeast Valley
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
13-3
|
JV First @ 5:30
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
Council Bluffs Thomas Jefferson Baseball Field
|
8-4
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
3-2
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Newman Catholic
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School
|
16-2
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Lincoln Intermediate School
|
10-0
|
JV 5:30 p.m.
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Norsemen Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Crestwood
|
7:30 PM CT
|
Osage High School
|
9-0
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School
|
9-3
|
JV @ 5:30, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
West Marshall
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field Schiling Field
|
6-1
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
10-5
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
11-1
|
|
|
|