|
Keota
vs.
New London
|
6:00 AM CT
|
Keota High School
|
13-8
|
JV Second
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Western Dubuque
|
10:00 AM CT
|
Dubuque Senior High School
|
|
JV/JV
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
11:00 AM CT
|
Charles City High School
|
6-1
|
Suspended: Finishing last 3 innings
|
|
|
|
Waukon
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
3:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
6-4
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
ACGC
|
5:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Edgewood-Colesburg
|
5:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Mason City
|
5:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
3-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ankeny Centennial
|
5:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Mount Vernon
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Clinton
|
5:00 PM CT
|
Brady Street Stadium
|
11-3
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Lisbon
|
5:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
11-1
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Center Point-Urbana
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
5:00 PM CT
|
Central City High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Martensdale-St Marys
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
10-5
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Davenport West
|
5:00 PM CT
|
Davenport North High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Waukee Northwest
|
5:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
9-2
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Woodward-Granger
|
5:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
10-8
|
Doubleheader: Game 1
|
|
|
|
Independence
vs.
Clear Creek Amana
|
5:00 PM CT
|
Independence High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Dunkerton
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School
|
12-2
|
Rescheduled from 5/25 - Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
West Delaware
|
5:00 PM CT
|
Jenk Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Madrid
|
5:00 PM CT
|
Madrid High School
|
6-2
|
Doubleheader: Game 1
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Marion
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa - Marlowe Athletic Complex
|
11-0
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Waterloo East
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
15-0
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Ogden High School
|
12-2
|
Non-Conference
|
|
|
|
Panorama
vs.
Van Meter
|
5:00 PM CT
|
Panorama High School
|
17-1
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
North Scott
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
GTRA
|
5:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
15-2
|
JV/V
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
5:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
14-4
|
Doubleheader: Game 1
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
Williamsburg High School
|
12-11
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Bishop Garrigan
|
5:15 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
West Sioux
|
5:15 PM CT
|
Western Christian High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Centerville
|
5:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Baseball Field
|
12-2
|
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
Pocahontas Area
|
5:30 PM CT
|
Emmetsburg Baseball Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Ar-We-Va
|
5:30 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
5:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
8-6
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Bishop Heelan
|
5:30 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
15-0
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Joyce Park
|
14-7
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
North Union
|
5:30 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
9-7
|
No JV, Varsity only
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
6-0
|
|
|
|
|
Moulton-Udell
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Moulton-Udell High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Lamoni
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Albia
|
5:30 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
5-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Webster City
|
5:30 PM CT
|
Newell Fonda Baseball Field
|
7-4
|
postponed from 5/25
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Saydel
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
23-0
|
JV @ 3:30, Varsity @ 5:30
|
|
|
|
Riverside
vs.
IKM-Manning
|
5:30 PM CT
|
Riverside High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
13-7
|
Conference Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Humboldt
|
5:30 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
14-3
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
5:30 PM CT
|
Washington High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Nodaway Valley
|
6:00 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
3-2
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Harris-Lake Park
|
6:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
9-4
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Baxter
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
16-2
|
V only
|
|
|
|
ACGC
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
11-8
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
AGWSR High School
|
16-1
|
Rescheduled from Rainout
|
|
|
|
Alburnett
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
Alburnett High School
|
15-6
|
|
|
|
|
Ames
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Ames High Baseball & Softball
|
4-3
|
Senior Night
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Brady Street Stadium
|
5-3
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Lisbon
|
7:00 PM CT
|
Calamus-Wheatland Elementary
|
11-1
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
5-1
|
Youth/Little League Recognition Night
|
|
|
|
Central City
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Central City High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Burlington Notre Dame
|
7:00 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Davenport North High School
|
14-3
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
10-1
|
JV/V
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Dodger Stadium
|
13-3
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Durant
vs.
Bellevue
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
7-0
|
FORFEIT
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Knoxville
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
1-0
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
5-2
|
Doubleheader: Game 2
|
|
|
|
Highland
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
7-3
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
Janesville High School Baseball Diamond
|
10-2
|
Rescheduled from 6/6 due to no umpires
|
|
|
|
Jesup
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Kee
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
Kee High Baseball, Shooky Fink Field, New Albin
|
11-1
|
JV/V
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
Koch Field
|
20-3
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
16-1
|
Doubleheader: Game 2
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa - Marlowe Athletic Complex
|
12-1
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School
|
15-4
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Merchants Park
|
6-4
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Merchants Park
|
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Logan-Magnolia
|
7:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
12-4
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
5-4
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Easton Valley
|
7:00 PM CT
|
North Linn High School
|
8-7
|
JV plays first @ 5 PM
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Panorama High School
|
15-6
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Turkey Valley
|
7:00 PM CT
|
Postville High School
|
21-5
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
South Winneshiek Baseball Field
|
5-1
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Midland
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
16-1
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Union High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Indianola
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School
|
14-4
|
JV/V
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
13-7
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
20-10
|
Doubleheader: Game 2
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Monticello
|
7:00 PM CT
|
West Liberty Elementary School
|
6-4
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Camanche
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
12-6
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Stanton
|
7:15 PM CT
|
CAM High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
2-1
|
JV. 5:30
|
|
|
|
Atlantic
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School
|
24-1
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
10-7
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Mount Vernon
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
8-0
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:30 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
13-1
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Carroll
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
14-2
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
West Fork
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
8-1
|
JV First @ 5:30
|
|
|
|
Creston
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
10-9
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
9-0
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Bishop Heelan
|
7:30 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
13-2
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Rockford
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
13-10
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
George Saling Athletic Complex Baseball Field
|
8-2
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
Gilbert Middle School
|
7-6
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Hinton High School
|
11-9
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
5-1
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
West Delaware
|
7:30 PM CT
|
Jenk Field
|
14-12
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Joyce Park
|
7-2
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
8-7
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
George-Little Rock
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School
|
21-0
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Wapsie Valley
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
18-6
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
ADM
|
7:30 PM CT
|
Nite Hawk Baseball Diamond
|
7-1
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Collins-Maxwell
|
7:30 PM CT
|
Northview Park - Field 1
|
8-1
|
JV @ 5
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Winterset
|
7:30 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
9-1
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
West Lyon
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
9-1
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
6-5
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
North Iowa
|
7:30 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
14-0
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Don Bosco
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field Schiling Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
5-0
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Twin Cedars
|
7:30 PM CT
|
Seymour High School
|
18-11
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
17-2
|
Conference Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
9-6
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Sheldon
|
7:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
13-2
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
16-6
|
Varsity
|
|
|
|
Treynor
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
12-6
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
6-5
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
MVAOCOU
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
13-11
|
|
|
|
|
Williamsburg
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Williamsburg High School
|
7-3
|
|
|
|