|
Saydel
vs.
Gilbert
|
7:30 AM CT
|
Saydel High School
|
6-1
|
JV @ 5:30, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Ridge View
|
11:00 AM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
|
Freshmen DH
|
|
|
|
Baxter
vs.
Riceville
|
3:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
4:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
11-1
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
South Winneshiek
|
4:00 PM CT
|
Clayton Ridge Elementary School
|
7-2
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Kee
|
4:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
14-4
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
21-0
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
BCLUW
|
5:00 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
20-12
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Creston
|
5:00 PM CT
|
Glenwood - 400 Sivers Rd
|
13-3
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Ottumwa
|
5:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
4-2
|
Rescheduled from 6/6/22
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Kuemper Catholic
|
5:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
18-1
|
DH-1
|
|
|
|
Ogden
vs.
West Central Valley
|
5:00 PM CT
|
Ogden High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Woodward-Granger
|
5:00 PM CT
|
Panorama High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
South Tama
|
5:00 PM CT
|
South Tama High School
|
11-7
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Murray
|
5:00 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
8-5
|
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Riverside
|
5:30 PM CT
|
AHSTW Community School
|
9-7
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
North Linn
|
5:30 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Estherville Lincoln Central
|
5:30 PM CT
|
Forest City High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Emmetsburg
|
5:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School HMS - Peterson Field
|
13-5
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Akron-Westfield
|
5:30 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park
|
15-0
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City East
|
5:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Underwood
|
5:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
18-0
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Ar-We-Va
|
5:30 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
17-3
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
George-Little Rock
|
5:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
11-1
|
Conference Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Southeast Warren
|
5:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
6-4
|
Varsity
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Central Decatur
|
5:30 PM CT
|
St. Marys Baseball Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
12-6
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Twin Cedars High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
West Burlington
|
5:30 PM CT
|
West Burlington High School
|
10-7
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
6:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
8-7
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
20-10
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Riceville
|
6:00 PM CT
|
Collins City Park
|
8-3
|
|
|
|
|
Montezuma
vs.
Keota
|
6:00 PM CT
|
Montezuma High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
North Tama
|
6:00 PM CT
|
Nashua Baseball Field
|
15-13
|
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
North Iowa
|
6:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
15-7
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Pleasantville
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
12-11
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
8-7
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
10-4
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
8-4
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
New London
|
7:00 PM CT
|
Cardinal High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
Center Point-Urbana
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
5-2
|
JV Game at 5:00
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana Middle Schools
|
|
PPD
JV/V
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana Middle Schools
|
|
JV/V
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Tipton
|
7:00 PM CT
|
Cole Park
|
6-5
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Cedar Falls
|
7:00 PM CT
|
Decorah High School
|
16-12
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School
|
15-5
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Clear Lake
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School
|
13-3
|
JV 5:00 p.m.
|
|
|
|
Cascade
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park
|
10-0
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Herbert Hoover High School
|
10-2
|
Rescheduled from 6/6/22
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Burlington Notre Dame
|
7:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
6-0
|
Cross Over
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Van Meter
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Xavier
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
14-6
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Kuemper Catholic
|
7:00 PM CT
|
Lewis Central High School
|
5-0
|
DH-2
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Highland
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Louisa-Muscatine
vs.
Prince of Peace
|
7:00 PM CT
|
Louisa-Muscatine High School
|
12-10
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
20-1
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
7-0
|
FORFEIT
|
|
|
|
Monticello
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
Monticello High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Central Lee
|
7:00 PM CT
|
Mustang Sports Complex
|
8-5
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Northeast
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
15-4
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
14-2
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
West Marshall
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Tom Bruner Field
|
13-3
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
8-2
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Pekin
|
7:00 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
11-3
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
West Burlington High School
|
19-2
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
10-0
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
10-5
|
JV. 5:30
|
|
|
|
Audubon
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
Audubon High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
6-0
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Okoboji
|
7:30 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
11-1
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Storm Lake
|
7:30 PM CT
|
Carroll Athletic Stadium
|
11-1
|
|
|
|
|
Central Springs
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Central Springs High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Chariton Middle School
|
8-7
|
|
|
|
|
Denison-Schleswig
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
Denison High School
|
8-4
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Wayne
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School
|
7-4
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Pella
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
11-5
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
CAM
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
12-4
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Janesville
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School
|
10-7
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
IKM-Manning Baseball Field
|
16-6
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City East
|
7:30 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
Mount Ayr High School Raider Baseball Field
|
6-0
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:30 PM CT
|
Newell Fonda Baseball Field
|
9-6
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Alburnett
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Bedford
|
7:30 PM CT
|
Nodaway Valley High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
Northview Park - Field 1
|
7-6
|
JV @ 3:30 and 5:30
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Washington
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School
|
12-6
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Mormon Trail
|
7:30 PM CT
|
Seymour High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
11-5
|
Conference Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Red Oak
|
7:30 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
16-4
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
9-2
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
West Sioux High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
Western Christian High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
West Monona
|
7:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
9-3
|
|
|
|