|
Des Moines Roosevelt
vs.
Dowling Catholic
|
3:00 PM CT
|
Roosevelt High School
|
11-6
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
West Delaware
|
3:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
21-5
|
V/JV
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
AGWSR
|
5:00 PM CT
|
Baxter - Seales Sport Complex
|
7-6
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Bettendorf
|
5:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
4-1
|
JV/V
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
Mercer Park
|
9-2
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Des Moines Hoover
|
5:00 PM CT
|
Northwest High School
|
13-1
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Benton
|
5:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
9-5
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
Roosevelt High School
|
12-1
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Wayne
|
5:00 PM CT
|
The James W. Cownie Baseball Park
|
8-0
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Columbus Catholic
|
5:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
16-0
|
Metro 1st Rd.
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ankeny Centennial
|
5:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
4-0
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Perry
|
5:15 PM CT
|
Perry High School
|
7-2
|
Non-Conference
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
Tri-Center
|
5:30 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School
|
15-0
|
|
|
|
|
New London
vs.
BGM
|
5:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Cherokee Washington
|
5:30 PM CT
|
Sargent Field
|
11-2
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
12-5
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
12-11
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Crestwood
|
6:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
9-2
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School
|
12-11
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Indianola High School
|
8-0
|
|
|
|
|
Iowa City Liberty
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Liberty High School
|
12-2
|
JV/V
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Mediapolis High School
|
8-7
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
River Ridge
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Des Moines Hoover
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
13-1
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Benton
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
15-3
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
West Marshall
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
18-10
|
Metro Tournament
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
3-2
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Davenport North
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Marion
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Spencer
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
11-7
|
JV. 5:30
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School
|
11-6
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
East Marshall
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
11-1
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
Carroll
|
7:30 PM CT
|
Greene County Middle School Allensworth Baseball Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Vinton-Shellsburg
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
15-0
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
17-7
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
North High School
|
15-5
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Fremont-Mills
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
2-1
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
14-0
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
ADM
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School
|
9-5
|
JV @ 5:30, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:30 PM CT
|
Sioux City West High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
3-1
|
|
|
|