|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 AM
|
|
13-5
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
West Burlington
|
1:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
10-6
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Fort Dodge
|
3:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
8-5
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ames
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
6-2
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Crestwood
|
4:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Benton
vs.
West Liberty
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
5-3
|
JV/V
|
|
|
|
BCLUW
vs.
Riceville
|
5:00 PM CT
|
Byron Rhodes Field
|
4-1
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Des Moines Christian
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School Baseball Field
|
11-9
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Dunkerton
|
5:00 PM CT
|
Collins City Park
|
7-5
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Ankeny
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
5-4
|
JV/Varsity
|
|
|
|
ACGC
vs.
Earlham
|
5:00 PM CT
|
Earlham High School
|
13-11
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
West Delaware
|
5:00 PM CT
|
Farley Community Park Baseball Field
|
6-3
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Mason City
|
5:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Marshalltown
|
5:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
11-4
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Montezuma
|
5:00 PM CT
|
North English Baseball Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Charles City
|
5:00 PM CT
|
Oelwein High School
|
17-11
|
|
|
|
|
Spirit Lake
vs.
Spencer
|
5:00 PM CT
|
Spirit Lake High School
|
2-0
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Edgewood-Colesburg
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
13-3
|
Rain delay reschedule
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Estherville Lincoln Central
|
5:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
17-0
|
1st game of DH
|
|
|
|
Chariton
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Chariton Middle School
|
5-4
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Iowa Falls-Alden
|
5:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
14-4
|
JV First @ 5:30PM-VARSITY @ 7:30PM
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
19-7
|
JV/V
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Oskaloosa
|
5:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
12-3
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Ar-We-Va
|
5:30 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Central Lee
|
5:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
12-3
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
Emmetsburg
|
5:30 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Indianola
|
5:30 PM CT
|
Newton
|
8-4
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Pella
|
5:30 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
8-1
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Mediapolis
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Fort Dodge
|
5:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
7-4
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Ames
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
13-12
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Siouxland Christian
|
5:30 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
9-5
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
Franklin Park
|
10-0
|
|
|
|
|
Iowa Valley
vs.
Colfax-Mingo
|
6:00 PM CT
|
Iowa Valley High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Keota
vs.
BGM
|
6:00 PM CT
|
Keota High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Northwood-Kensett
|
6:00 PM CT
|
Nashua Baseball Field
|
12-1
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Unity Christian
|
6:00 PM CT
|
North High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
Hinton
|
6:00 PM CT
|
Trinity Christian High School Trinity Christian High School
|
4-3
|
4:30 JV
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
13-2
|
JV/Var 5:00 start
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
South Hardin
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Ash Park Baseball Field
|
13-3
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School
|
11-8
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Woodbine
|
7:00 PM CT
|
CAM High School
|
1-0
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Western Christian
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
8-4
|
|
|
|
|
Burlington Notre Dame
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Community Field
|
5-3
|
Burlington Bees Field
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Baseball Field
|
10-7
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
5-2
|
JV Game at 5:00pm
|
|
|
|
Earlham
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
11-1
|
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Southeast Valley
|
7:00 PM CT
|
East Sac County Elementary School
|
18-8
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
10-0
|
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park Baseball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
12-11
|
|
|
|
|
GMG
vs.
Clarksville
|
7:00 PM CT
|
GMG Baseball/Softball Fields GMG Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Van Buren County
|
7:00 PM CT
|
Highland High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
11-4
|
JV/V
|
|
|
|
North Linn
vs.
Beckman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Jenk Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
8-6
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
4-0
|
|
|
|
|
North Tama
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
North Tama Athletic Complex Baseball Field Baseball Field
|
7-2
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
10-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Pleasant Valley
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
16-4
|
Senior Night
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Charles City
|
7:00 PM CT
|
Oelwein High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
7:00 PM CT
|
Ogden High School
|
7-4
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:00 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
19-0
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Southeast Polk
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School Barton Field
|
8-2
|
JV/V DH
|
|
|
|
Valley
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Valley High School
|
9-5
|
JV/Var
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
12-2
|
2nd game of DH
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Nodaway Valley
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
12-4
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Don Bosco
|
7:15 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
11-6
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Lenox
|
7:15 PM CT
|
Sidney High School
|
16-2
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
ADM High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Lisbon
|
7:30 PM CT
|
American Legion Ball Park
|
5-1
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
Bancroft Memorial Park
|
10-0
|
Game
|
|
|
|
Bedford
vs.
Murray
|
7:30 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
15-5
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
7-5
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
7:30 PM CT
|
Borman Forster Fields
|
11-6
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Albia
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
14-10
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
St. Edmond
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Davenport West
|
7:30 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
8-4
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
6-0
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
East Union
|
7:30 PM CT
|
East Mills High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-0
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
George Little Rock Community School
|
12-6
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
West Hancock
|
7:30 PM CT
|
Greenwood Park
|
10-9
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
6-2
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
Griswold High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
Gehlen Catholic
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High School
|
10-2
|
Game
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:30 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
5-4
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Belmond-Klemme
|
7:30 PM CT
|
Lake Mills Sports Complex Baseball Field
|
12-2
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Gilbert
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
15-3
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Akron-Westfield
|
7:30 PM CT
|
MMCRU Middle School
|
16-5
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
West Lyon
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Dutch Baseball Field
|
7-6
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
MVAOCOU
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
23-3
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Indianola
|
7:30 PM CT
|
Newton
|
8-0
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Perry
|
7:30 PM CT
|
Norsemen Field
|
7-3
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Newman Catholic
|
7:30 PM CT
|
North Butler Elementary
|
16-0
|
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Pella
|
7:30 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
5-0
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Okoboji
|
7:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Osage High School
|
13-1
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial Peterson - Brooke Memorial
|
5-4
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
South Central Calhoun
|
7:30 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex
|
13-3
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
Prairie City Middle School
|
10-4
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field
|
3-0
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Pleasantville
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
9-8
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
22-1
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
West Bend-Mallard
|
7:30 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
4-3
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Algona
|
7:30 PM CT
|
Webster City High School
|
10-0
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Rockford
|
7:30 PM CT
|
West Fork High School
|
20-5
|
Game
|
|
|
|
Winterset
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
15-2
|
Veteran's night
|
|
|