|
Des Moines East
vs.
Des Moines Roosevelt
|
3:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines North
|
3:30 PM CT
|
Lincoln High School
|
11-1
|
DH
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
LeMars
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
5-1
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City North
|
4:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
6-0
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
North Fayette Valley
|
4:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
ACGC
|
5:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
13-11
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Maquoketa
|
5:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
10-1
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Clear Creek Amana
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Beckman Catholic
|
5:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
14-6
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
West Delaware
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Southeast Warren
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School Baseball Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
5:00 PM CT
|
Decorah High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Easton Valley Elementary School
|
1-0
|
Varsity first
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Waukon
|
5:00 PM CT
|
Harms Stadium at Hertel Field - Wartburg Campus
|
5-2
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Earlham
|
5:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
14-4
|
V DH Game 1
|
|
|
|
Independence
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
Independence High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Prairie
|
5:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
11-0
|
|
|
|
|
Kee
vs.
MFL MarMac
|
5:00 PM CT
|
Kee High Baseball, Shooky Fink Field, New Albin
|
3-0
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Hoover
|
5:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
12-11
|
|
|
|
|
Marion
vs.
South Tama
|
5:00 PM CT
|
Marion High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Mason City
|
5:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
15-3
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
5:00 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
4-3
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:00 PM CT
|
Northwest High School
|
8-5
|
Varsity DH
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Panorama
|
5:00 PM CT
|
Panorama HS
|
10-0
|
Game 1 VDH
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
18-8
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Clayton Ridge
|
5:00 PM CT
|
Postville High School Pirate Baseball Field
|
6-4
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
2-1
|
1st game of DH
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
14-2
|
2nd game of DH
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
15-0
|
Varsity DH
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
7-1
|
Doubleheader: Game 1
|
|
|
|
Midland
vs.
Alburnett
|
5:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
8-6
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Storm Lake
|
5:15 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
14-9
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Northeast
|
5:30 PM CT
|
American Legion Ball Park
|
11-6
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Dike-New Hartford
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
6-3
|
JV/V
|
|
|
|
Danville
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
18-0
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
11-3
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Wahlert Catholic
|
5:30 PM CT
|
Dubuque Senior High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Mormon Trail
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park George Foreman City Park (North Park)
|
|
CXL
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Southeast Valley
|
5:30 PM CT
|
Lytton Baseball/Softball Complex
|
11-8
|
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Lone Tree
|
5:30 PM CT
|
Mediapolis High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Moravia
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Baseball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Mildred & Eddie Ferguson Sports Complex
|
16-6
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Don Bosco
|
5:30 PM CT
|
Mount Mercy University
|
4-3
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Fairfield
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Des Moines North
|
5:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
15-0
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
9-1
|
Doubleheader
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City West
|
5:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Union Community
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
10-3
|
K-12 SF students receive free entry.
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Winfield-Mt Union
|
5:30 PM CT
|
West Burlington High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
LeMars
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Sioux City North
|
6:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
1-0
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Griswold
|
6:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
16-1
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
North Fayette Valley
|
6:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Moulton-Udell
|
6:00 PM CT
|
Northview Park - Field 1
|
22-3
|
Varsity Only
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
South O'Brien
|
6:00 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
8-7
|
Suspended due to dark - resume 6/23
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Madrid
|
6:30 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
15-5
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Northeast
|
7:00 PM
|
|
12-0
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
15-1
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Algona High School
|
10-7
|
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Woodbine
|
7:00 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
7-0
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
Calamus Elementary School
|
6-4
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Beckman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Camanche Baseball "Gus Witt Field"
|
6-1
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Highland
|
7:00 PM CT
|
Central Lee High School
|
8-1
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
East Sac County
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
10-4
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
5-3
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
6-3
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
East Marshall Middle School
|
4-3
|
JV/V
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Harms Stadium at Hertel Field - Wartburg Campus
|
13-10
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
6-5
|
V DH Game 2
|
|
|
|
Independence
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
1-0
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Prairie
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
10-3
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
4-3
|
|
|
|
|
Kee
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Kee High Baseball, Shooky Fink Field, New Albin
|
2-0
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Hoover
|
7:00 PM CT
|
Legion Memorial Field
|
9-0
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Lisbon City Park
|
14-4
|
|
|
|
|
Marion
vs.
South Tama
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Mason City
|
7:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Bettendorf
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
Nelson Corp Field
|
14-4
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Charles City
|
7:00 PM CT
|
New Hampton - Mikkelson Park
|
5-1
|
|
|
|
|
New London
vs.
Louisa-Muscatine
|
7:00 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
10-9
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Spencer
|
7:00 PM CT
|
Newell Fonda Baseball Field
|
7-6
|
|
|
|
|
Central City
vs.
North Cedar
|
7:00 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
1-0
|
Varsity DH
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
8-4
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
Panorama HS
|
6-1
|
Game 2 VDH
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Burlington
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Clayton Ridge
|
7:00 PM CT
|
Postville High School Pirate Baseball Field
|
20-3
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:00 PM CT
|
Ridge View High School
|
10-0
|
Conference Game
|
|
|
|
Seymour
vs.
Murray
|
7:00 PM CT
|
Seymour High School
|
|
CXL
|
|
|
|
South Hardin
vs.
North Butler
|
7:00 PM CT
|
South Hardin High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
13-4
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
5-2
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
8-5
|
Doubleheader: Game 2
|
|
|
|
Midland
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
14-4
|
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
IKM-Manning
|
7:15 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School Athletic Complex
|
5-3
|
|
|
|
|
West Branch
vs.
West Liberty
|
7:30 PM
|
|
10-3
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
ADM High School Baseball Field 1
|
5-3
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Baseball Field
|
6-2
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Clear Creek Amana
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
10-3
|
|
|
|
|
CAM
vs.
East Mills
|
7:30 PM CT
|
CAM High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
West Delaware
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Kuemper Catholic
|
7:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard School Baseball Field
|
9-6
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Davenport Central
|
7:30 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
8-4
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Decorah
vs.
Crestwood
|
7:30 PM CT
|
Decorah High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:30 PM CT
|
Denver Athletic Complex Johnson Field
|
8-3
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Mount Ayr
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School Baseball Field
|
10-8
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
North Iowa
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
18-0
|
Game
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:30 PM CT
|
Gilbert Middle School
|
6-1
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Indianola High School
|
9-6
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Lake Mills Senior High School
|
20-0
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Bedford
|
7:30 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
5-0
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Manson-NW Webster
|
7:30 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex
|
9-5
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Wayne
|
7:30 PM CT
|
Martensdale-St. Marys Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
7-3
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
West Monona
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
Roland-Story
|
7:30 PM CT
|
Nevada SCORE Recreation Complex Nevada Cub Baseball Field
|
10-0
|
Date Moved from 5/24 to Accommodate Postseason Soccer
|
|
|
|
Newton
vs.
Chariton
|
7:30 PM CT
|
Newton
|
10-7
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
Nite Hawk Baseball Diamond
|
5-4
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Central Lyon
|
7:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
9-4
|
|
|
|
|
Sioux Central
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:30 PM CT
|
Peterson Brooke Memorial Peterson - Brooke Memorial
|
13-0
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
Pocahontas Area Athletic Complex Baseball Field
|
16-6
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Creston
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
1-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
Riverside High School
|
20-10
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
Sheldon
|
7:30 PM CT
|
Rock Valley City Park Baseball Field
|
8-0
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Riceville
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School
|
14-11
|
Game
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Grinnell
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
13-0
|
Conference Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Shenandoah - Sportsmans Park
|
6-0
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City West
|
7:30 PM CT
|
Sioux City East High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
14-4
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
4-2
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
6-3
|
CXL
|
|
|
|
Treynor
vs.
Logan-Magnolia
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
5-4
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
Tri-Center High School
|
6-2
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
11-6
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Spirit Lake
|
7:30 PM CT
|
West Lyon Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
Lawton-Bronson
|
7:30 PM CT
|
Westwood Community School
|
13-2
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
OABCIG
|
7:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
10-2
|
|
|
|