|
Sigourney
vs.
Iowa Valley
|
6:00 AM CT
|
Sigourney High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Ames
|
3:30 PM CT
|
Des Moines North High School Baseball Field
|
19-0
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Fort Dodge
|
3:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Marshalltown
|
3:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
8-2
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Mason City
|
3:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
12-1
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Decorah
|
4:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
20-15
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Wapsie Valley
|
4:00 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
12-0
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Don Bosco
|
5:00 PM CT
|
Clarksville High School Clarksville High School
|
12-0
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
Baxter
|
5:00 PM CT
|
Collins City Park
|
9-0
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Kee
|
5:00 PM CT
|
Duane Banks Baseball Stadium
|
13-1
|
Varsity Only
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Keota
|
5:00 PM CT
|
English Valleys High School
|
12-9
|
p
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Waterloo East
|
5:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
14-3
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Western Dubuque
|
5:00 PM CT
|
Independence High School
|
8-7
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Dunkerton
|
5:00 PM CT
|
Janesville High School Baseball Diamond Baseball Diamond
|
12-6
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Monticello
|
5:00 PM CT
|
North Linn High School Baseball Field
|
3-2
|
Varsity first
|
|
|
|
Spencer
vs.
Storm Lake
|
5:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Dowling Catholic
|
5:00 PM CT
|
Waukee Softball/Baseball Complex
|
2-1
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
MVAOCOU
|
5:30 PM
|
|
17-2
|
|
|
|
|
Stanton
vs.
IKM-Manning
|
5:30 PM CT
|
Anderson Park
|
6-1
|
Rain Out - Varsity Make Up (Start in the top of 4th)
|
|
|
|
Ar-We-Va
vs.
Woodbine
|
5:30 PM CT
|
Ar-We-Va High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
5:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows Baseball Field
|
4-2
|
JV FIRST @ 5:30PM-VARSITY @ 7:30PM
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
AGWSR
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
14-4
|
JV/V
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Ames
|
5:30 PM CT
|
Des Moines North High School Baseball Field
|
14-1
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Dallas Center-Grimes
|
5:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella Christian
|
5:30 PM CT
|
Indianola High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Lamoni
vs.
Melcher-Dallas
|
5:30 PM CT
|
Lamoni Foreman City Park George Foreman City Park (North Park)
|
|
CXL
|
|
|
|
Murray
vs.
Lenox
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
13-0
|
|
|
|
|
New London
vs.
Central Lee
|
5:30 PM CT
|
New London Jr-Sr High School
|
18-6
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Norwalk
|
5:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Newton
|
5:30 PM CT
|
Pella High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Marshalltown
|
5:30 PM CT
|
Rails Academy & Sports Complex
|
9-6
|
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Mason City
|
5:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
6-5
|
|
|
|
|
BGM
vs.
Montezuma
|
6:00 PM CT
|
BGM High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
11-8
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Fort Dodge
|
6:00 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
12-0
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
HLV
|
6:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
14-1
|
Varsity / JV
|
|
|
|
Madrid
vs.
Martensdale-St Marys
|
6:00 PM CT
|
Madrid High School
|
10-1
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Saint Ansgar
|
6:00 PM CT
|
Nashua Baseball Field
|
7-0
|
|
|
|
|
Sigourney
vs.
Iowa Valley
|
6:00 PM CT
|
Sigourney High School
|
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
Kingsley-Pierson
|
7:00 PM CT
|
|
|
CXL
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Central City
|
7:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
13-2
|
JV/V
|
|
|
|
Stanton
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Anderson Park
|
4-1
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Ankeny Christian
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
11-1
|
Varsity Reserves play at 5 pm
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
14-13
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
Byron Rhodes Field Byron Rhodes Field
|
13-1
|
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
Estherville Lincoln Central
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Doupe Ball Complex
|
9-6
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Treynor
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School Lions Baseball Complex
|
8-7
|
Little League Night
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Baseball Field
|
10-2
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
9-1
|
JV Game at 5:00
|
|
|
|
Emmetsburg
vs.
East Sac County
|
7:00 PM CT
|
Emmetsburg Baseball Field
|
8-6
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Exira-EHK
|
7:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
MMCRU
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Waterloo East
|
7:00 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
10-4
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
14-1
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Jefferson Baseball Complex
|
13-3
|
Jr. J-Hawk Night - 10U Blue
|
|
|
|
Johnston
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Johnston Middle School
|
7-6
|
JV/V DH
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Mediapolis
|
7:00 PM CT
|
Joyce Park
|
9-6
|
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Hinton
|
7:00 PM CT
|
Le Mars Riverview Complex
|
6-4
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:00 PM CT
|
Lone Tree High School
|
|
PPD
7-3. Top of 5th
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Underwood
|
7:00 PM CT
|
Merchants Park
|
3-2
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Alburnett
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Manson-NW Webster
|
7:00 PM CT
|
Newell Fonda Baseball Field
|
8-2
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
North Scott Baseball Field North Scott Baseball Field
|
8-5
|
Little League Night
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
9-3
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Crestwood
|
7:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
11-2
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Solon
vs.
Xavier
|
7:00 PM CT
|
Solon Recreation and Nature Area Baseball Field
|
9-0
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk Baseball Stadium
|
2-1
|
JV/V
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
The James W. Cownie Baseball Park
|
5-1
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Valley High School
|
3-0
|
JV/Var
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
5-2
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Waterloo Riverfront Stadium
|
6-5
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
GMG
|
7:15 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
5-4
|
|
|
|
|
ADM
vs.
North Polk
|
7:30 PM CT
|
ADM High School Baseball Field 1
|
5-4
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Algona High School
|
7-4
|
Game
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Pocahontas Area
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
2-0
|
|
|
|
|
North Union
vs.
Belmond-Klemme
|
7:30 PM CT
|
Bancroft Memorial Park
|
16-6
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Carroll
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
9-1
|
|
|
|
|
Boyer Valley
vs.
CAM
|
7:30 PM CT
|
Boyer Valley Middle/High School Athletic Complex
|
15-8
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Fairfield
|
7:30 PM CT
|
Chariton Middle School
|
10-3
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Iowa Falls-Alden
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
13-3
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Interstate 35
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
10-4
|
|
|
|
|
Denver
vs.
South Hardin
|
7:30 PM CT
|
Denver Athletic Complex Johnson Field
|
7-6
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Lake Mills
|
7:30 PM CT
|
Eagle Grove High School
|
4-0
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
East Mills High School
|
19-10
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Bishop Garrigan
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Carlisle
|
7:30 PM CT
|
Gilbert High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Glenwood High School GCHS
|
11-3
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
8-3
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Webster City
|
7:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
12-6
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Pella Christian
|
7:30 PM CT
|
Indianola High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
6-4
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
La Porte City Elementary School
|
16-4
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Lawton-Bronson
|
7:30 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
14-0
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
Lewis Central High School LC Baseball Field
|
14-4
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
13-4
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Sibley-Ocheyedan
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Dutch Baseball Field
|
19-1
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Moravia High School
|
7-6
|
JV @ 5:30pm
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Saydel
|
7:30 PM CT
|
Norsemen Field
|
10-2
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Osage
|
7:30 PM CT
|
North Butler Elementary
|
5-1
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
West Hancock
|
7:30 PM CT
|
North Iowa Community School
|
8-7
|
Game
|
|
|
|
Riceville
vs.
Northwood-Kensett
|
7:30 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Sheldon
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
12-7
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Sioux Center
|
7:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
9-6
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Norwalk
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Newton
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Perry
vs.
PCM
|
7:30 PM CT
|
Perry Athletic Complex
|
14-0
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Clarinda
|
7:30 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
3-1
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
George-Little Rock
|
7:30 PM CT
|
Rock Valley City Park Baseball Field
|
16-15
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
Newman Catholic
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School
|
18-1
|
Game
|
|
|
|
Akron-Westfield
vs.
Unity Christian
|
7:30 PM CT
|
Sargent Field
|
3-1
|
War Eagle Conference
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Greene County
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Earlham
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
6-3
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
Nevada
|
7:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Sioux Central
|
7:30 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
6-2
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
South Central Calhoun
|
7:30 PM CT
|
Titan Athletic Complex
|
17-12
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
West Central Valley High School
|
15-0
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
OABCIG
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
12-0
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
West Sioux High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
Winterset High School
|
8-2
|
|
|
|