|
Fort Dodge
vs.
Clinton
|
10:00 AM CT
|
Dodger Stadium Ed McNeil Field
|
11-7
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Sioux City East
|
10:00 AM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
3-2
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Bishop Heelan
|
11:00 AM CT
|
Creston High School
|
5-0
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Cedar Falls
|
11:00 AM CT
|
Iowa City West High School Baseball Field
|
9-8
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Wahlert Catholic
|
11:00 AM CT
|
Kennedy High School Herkelman Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Indianola
|
12:30 PM CT
|
Dodger Stadium Ed McNeil Field
|
15-4
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Sioux City East
|
12:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
15-4
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Bishop Heelan
|
1:00 PM CT
|
Creston High School
|
4-2
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Cedar Falls
|
1:00 PM CT
|
Iowa City West High School Baseball Field
|
4-2
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Wahlert Catholic
|
1:00 PM CT
|
Kennedy High School Herkelman Field
|
10-9
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Iowa City High
|
1:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Iowa City High
|
3:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ottumwa
|
3:00 PM CT
|
Waukee High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines East
|
3:30 PM CT
|
Des Moines North High School Baseball Field
|
15-4
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Xavier
|
3:30 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
3-2
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Iowa City Liberty
|
3:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
1-0
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Benton
|
5:00 PM CT
|
Assumption High School
|
6-0
|
Pending
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Central DeWitt
|
5:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
14-7
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
Madrid
|
5:00 PM CT
|
Collins City Park
|
10-7
|
1A-2
|
|
|
|
Earlham
vs.
CAM
|
5:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
11-8
|
1A-7 First Round
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Davenport West
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
8-2
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
Central City
|
5:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
6-3
|
1A-3
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
Glidden-Ralston
|
5:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
9-1
|
1A-7 First Round
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
5:00 PM CT
|
Farley Community Park Baseball Field
|
7-0
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Riverside
|
5:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
20-4
|
1A-8 First Round
|
|
|
|
Chariton
vs.
Nodaway Valley
|
5:00 PM CT
|
I-35 High School
|
8-0
|
2A-6 First Round
|
|
|
|
Bedford
vs.
East Union
|
5:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
8-1
|
1A-6
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Martensdale-St Marys
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
6-3
|
1A-6
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Independence
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
Muscatine Kent-Stein Park
|
7-4
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
Unity Christian
|
5:00 PM CT
|
North High School
|
3-1
|
Varsity Only
|
|
|
|
North Scott
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
North Scott Baseball Field North Scott Baseball Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Marion
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
7-0
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Clayton Ridge
|
5:00 PM CT
|
Starmont High School
|
3-2
|
2A-3 First Round
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Shenandoah
|
5:00 PM CT
|
Treynor Community School
|
10-2
|
2A-8 First Round
|
|
|
|
Stanton
vs.
Southwest Valley
|
5:00 PM CT
|
Tri-Center Community Schools Tri-Center Athletic Complex
|
6-4
|
1A-7 First Round
|
|
|
|
Janesville
vs.
Dunkerton
|
5:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
9-3
|
1A-3
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Prairie
|
5:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
10-8
|
Game 1 of DH
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines East
|
5:30 PM CT
|
Des Moines North High School Baseball Field
|
8-0
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Fairfield
|
5:30 PM CT
|
Joyce Park
|
6-0
|
|
|
|
|
Linn-Mar
vs.
Xavier
|
5:30 PM CT
|
Oak Ridge Middle School
|
8-4
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Iowa City Liberty
|
5:30 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Valley
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
9-5
|
JV/V
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
AGWSR
|
7:00 PM CT
|
Collins City Park
|
10-0
|
1A-2
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
South Hamilton
|
7:00 PM CT
|
Colo-NESCO Elementary School Duane Newton Field
|
8-0
|
1A-2
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
3-2
|
1A-6
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
7-6
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Urbandale
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
11-1
|
JV/V DH
|
|
|
|
East Buchanan
vs.
Edgewood-Colesburg
|
7:00 PM CT
|
East Buchanan Community Schools
|
9-5
|
1A-3
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Boyer Valley
|
7:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
3-2
|
1A-7 First Round
|
|
|
|
Western Dubuque
vs.
Cedar Rapids Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Farley Community Park Baseball Field
|
3-1
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
13-0
|
1A-8 First Round
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Storm Lake
|
7:00 PM CT
|
Humboldt High School
|
3-2
|
Game
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
5-4
|
2A-6 First Round
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
West Harrison
|
7:00 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
8-3
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Lakeview Sports Complex Centerville High School
|
3-1
|
2A-6 First Round
|
|
|
|
Lenox
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
Lenox Jr/Sr High School
|
9-5
|
1A-6
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Melcher-Dallas
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
22-1
|
1A-6
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
7-2
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
Maquoketa Valley High School
|
7-6
|
1A-3
|
|
|
|
Central Lee
vs.
West Burlington
|
7:00 PM CT
|
Mildred & Eddie Ferguson Sports Complex
|
6-5
|
2A-5 First Round
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Mount Ayr
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School
|
13-3
|
1A-6
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Muscatine Kent-Stein Park
|
7-2
|
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
6-3
|
JV/V
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk Baseball Stadium
|
7-3
|
JV/Varsity DH
|
|
|
|
Spencer
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
4-1
|
Senior Night
|
|
|
|
Starmont
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Starmont High School
|
3-0
|
2A-3 First Round
|
|
|
|
Treynor
vs.
Missouri Valley
|
7:00 PM CT
|
Treynor Community School
|
15-0
|
2A-8 First Round
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Griswold
|
7:00 PM CT
|
Tri-Center Community Schools Tri-Center Athletic Complex
|
10-0
|
1A-7 First Round
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Charles City
|
7:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg Middle School
|
12-0
|
JV / Varsity
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
10-0
|
1A-3
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Prairie
|
7:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
3-1
|
Game 2 of DH
|
|
|
|
Waukee
vs.
Ottumwa
|
7:00 PM CT
|
Waukee High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Marshalltown
|
7:15 PM CT
|
Gilbert High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Baseball Field
|
7-2
|
Senior Night
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Knoxville
|
7:30 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
2-1
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Boone
|
7:30 PM CT
|
Carlisle High School
|
4-1
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
GCSD Activities Complex
|
9-2
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Center Point-Urbana
|
7:30 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
3-2
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
|
CXL
|
|
|
|
Carroll
vs.
Winterset
|
7:30 PM CT
|
Merchants Park
|
16-6
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Sioux Center
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School Dutch Baseball Field
|
3-1
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
North Polk High School North Polk Baseball Field
|
7-0
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
Open Space Athletic Complex Baseball Field
|
|
CXL
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Washington
|
7:30 PM CT
|
Pella High School
|
9-1
|
|
|
|
|
Boyden-Hull/Rock Valley
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Rock Valley City Park Baseball Field
|
5-0
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Newton
|
7:30 PM CT
|
South Tama High School South Tama High School
|
5-0
|
|
|
|