|
Osage
vs.
Hinton
|
12:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
6-1
|
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
North Polk
|
3:00 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
13-3
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Ottumwa
|
3:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
9-7
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Roosevelt
|
3:30 PM CT
|
North High School
|
31-1
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City West
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
11-7
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
LeMars
|
4:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
10-0
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
4:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
9-7
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Southeast Polk
|
5:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
13-6
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Vinton-Shellsburg
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
12-2
|
|
|
|
|
Calamus-Wheatland
vs.
North Linn
|
5:00 PM CT
|
Calamus Elementary School
|
22-9
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Anamosa
|
5:00 PM CT
|
Camanche High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Independence
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School Bowers Athletic Complex
|
12-5
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Grinnell
|
5:00 PM CT
|
Clear Creek Amana Middle Schools
|
18-12
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Bettendorf High School
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
10-5
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Ogden
|
5:00 PM CT
|
Des Moines Christian School Lions Baseball Complex
|
9-2
|
Varsity DH
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Marshalltown
|
5:00 PM CT
|
Dodger Stadium Ed McNeil Field
|
16-1
|
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Nashua-Plainfield
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Janesville
|
5:00 PM CT
|
Don Bosco High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Waukee Northwest
|
5:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Central DeWitt
|
5:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
22-14
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Madrid
|
5:00 PM CT
|
Earlham High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Easton Valley
vs.
Central City
|
5:00 PM CT
|
Easton Valley Elementary School Baseball/Softball Complex
|
16-1
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
I-35 High School
|
19-4
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Maquoketa
|
5:00 PM CT
|
Jenk Field
|
2-1
|
double header night
|
|
|
|
Mason City
vs.
Ames
|
5:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
11-7
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Mount Vernon
|
5:00 PM CT
|
Marion High School
|
13-4
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Cascade
|
5:00 PM CT
|
Monticello High School Baseball field
|
4-0
|
|
|
|
|
Newell-Fonda
vs.
Spirit Lake
|
5:00 PM CT
|
Newell Fonda Baseball Field
|
9-8
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
North Scott
|
5:00 PM CT
|
North High School
|
17-7
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Woodward-Granger
|
5:00 PM CT
|
Pleasantville Baseball Field
|
12-10
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
South Tama High School
|
24-0
|
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Collins-Maxwell
|
5:00 PM CT
|
The James W. Cownie Baseball Park
|
7-6
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Ankeny
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School Barton Field
|
9-7
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Waukee
|
5:00 PM CT
|
Valley High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
West Central Valley
|
5:00 PM CT
|
Van Meter School
|
21-2
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex) Stryten Energy Field
|
8-4
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Van Buren County
|
5:30 PM CT
|
Central Lee High School
|
10-6
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Hudson
|
5:30 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Danville
vs.
BGM
|
5:30 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
16-1
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Ottumwa
|
5:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
16-2
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Oskaloosa
|
5:30 PM CT
|
H.A. Lynn Baseball Field
|
6-3
|
|
|
|
|
Eagle Grove
vs.
Alburnett
|
5:30 PM CT
|
Harlan Rogers Sports Complex
|
16-6
|
Iowa Central Invitational
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
14-3
|
|
|
|
|
Keota
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
5:30 PM CT
|
Keota High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Lone Tree
vs.
Louisa-Muscatine
|
5:30 PM CT
|
Lone Tree High School
|
10-0
|
|
|
|
|
MMCRU
vs.
Kingsley-Pierson
|
5:30 PM CT
|
MMCRU High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Mormon Trail
vs.
Moulton-Udell
|
5:30 PM CT
|
Mormon Trail Elementary School
|
5-4
|
|
|
|
|
Murray
vs.
Seymour
|
5:30 PM CT
|
Murray High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Des Moines North
vs.
Des Moines Roosevelt
|
5:30 PM CT
|
North High School
|
18-3
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Twin Cedars
|
5:30 PM CT
|
North Mahaska High School Baseball Field
|
10-7
|
Postponed from 5/14/24
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
5-4
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Jesup
|
5:30 PM CT
|
Sumner-Fredericksburg HS
|
12-4
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Pocahontas Area
|
5:30 PM CT
|
Webster City High School
|
10-0
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
Highland
|
5:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
6-4
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Sioux City West
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
12-3
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
LeMars
|
6:00 PM CT
|
Briar Cliff University
|
5-0
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Red Oak
vs.
East Mills
|
6:00 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
11-5
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Sioux City North
|
6:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Vinton-Shellsburg
|
6:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
10-3
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Carlisle
|
7:00 PM CT
|
ADM High School Baseball Field 1
|
8-7
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
AGWSR BA/SB Complex Baseball Field
|
11-0
|
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Southeast Polk
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
10-3
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
Aplington-Parkersburg High School
|
9-2
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Fairfield
|
7:00 PM CT
|
Burlington High School Wayne Duke Baseball Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Camanche
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Camanche High School
|
12-1
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Independence
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School Bowers Athletic Complex
|
3-1
|
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Grinnell
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana Middle Schools
|
13-1
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Springville
|
7:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
16-2
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Waukon
|
7:00 PM CT
|
Community Dreams Field Baseball Diamond
|
14-4
|
|
|
|
|
Davenport West
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Dav. West BB/SB Complex
|
11-1
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Bettendorf High School
|
7:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
8-5
|
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Ogden
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School Lions Baseball Complex
|
15-5
|
Varsity DH
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Marshalltown
|
7:00 PM CT
|
Dodger Stadium Ed McNeil Field
|
13-1
|
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Waukee Northwest
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
6-5
|
|
|
|
|
Durant
vs.
Regina Catholic
|
7:00 PM CT
|
Durant High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Clinton
vs.
Central DeWitt
|
7:00 PM CT
|
Durgin Baseball and Softball Complex
|
15-2
|
|
|
|
|
Earlham
vs.
Madrid
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Exira-EHK
vs.
Panorama
|
7:00 PM CT
|
Exira-EHK High School
|
12-5
|
JV/V
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Algona
|
7:00 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
13-0
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
ACGC
|
7:00 PM CT
|
I-35 High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Maquoketa
|
7:00 PM CT
|
Jenk Field
|
5-0
|
|
|
|
|
Kee
vs.
MFL MarMac
|
7:00 PM CT
|
Kee High Baseball, Shooky Fink Field, New Albin
|
1-0
|
JV/V
|
|
|
|
Mason City
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
5-0
|
|
|
|
|
Lisbon
vs.
Maquoketa Valley
|
7:00 PM CT
|
Lisbon City Park Lisbon Baseball Field
|
3-1
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
East Buchanan
|
7:00 PM CT
|
Lowden Memorial Park
|
16-0
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Southeast Warren
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
8-5
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Mount Vernon
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
8-4
|
|
|
|
|
Boone
vs.
Bondurant-Farrar
|
7:00 PM CT
|
Memorial Park
|
10-0
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Denison-Schleswig
|
7:00 PM CT
|
Merchants Park
|
6-2
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Cascade
|
7:00 PM CT
|
Monticello High School Baseball field
|
6-1
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
Carroll
|
7:00 PM CT
|
Nite Hawk Baseball Diamond
|
14-3
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
7-5
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
20-1
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
8-2
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Woodward-Granger
|
7:00 PM CT
|
Pleasantville Baseball Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Postville
vs.
Clayton Ridge
|
7:00 PM CT
|
Postville High School Pirate Baseball Field
|
12-2
|
JV at 5pm
|
|
|
|
South Tama
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School
|
13-1
|
|
|
|
|
South Winneshiek
vs.
North Fayette Valley
|
7:00 PM CT
|
South Winneshiek Fields Baseball Field
|
14-0
|
JV 5pm
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Storm Lake High School
|
13-3
|
|
|
|
|
Tipton
vs.
West Branch
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
14-5
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School Barton Field
|
13-10
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Waukee
|
7:00 PM CT
|
Valley High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
West Central Valley
|
7:00 PM CT
|
Van Meter School
|
17-5
|
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
West Delaware Schools - (Beckman Sports Complex) Stryten Energy Field
|
4-1
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Woodbury Central
|
7:00 PM CT
|
West Sioux High School
|
3-0
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Mid-Prairie
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School Baseball Field
|
14-4
|
|
|
|
|
Winterset
vs.
Gilbert
|
7:00 PM CT
|
Winterset High School
|
2-1
|
|
|
|
|
Midland
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Wyoming Fairgrounds
|
2-0
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Tri-Center
|
7:15 PM CT
|
Audubon Community School District High School
|
13-5
|
|
|
|
|
Sidney
vs.
Bedford
|
7:15 PM CT
|
Sidney High School
|
16-0
|
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Lewis Central
|
7:30 PM CT
|
Atlantic Middle School Baseball Field
|
14-2
|
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Bend-Mallard
|
7:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School Baseball Field
|
15-3
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Akron-Westfield
|
7:30 PM CT
|
Borman Forster Fields Baseball Field
|
|
CXL
Cancelled
|
|
|
|
CAM
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
CAM High School
|
7-4
|
|
|
|
|
Clarinda
vs.
Glenwood
|
7:30 PM CT
|
Clarinda Lied Recreation Center
|
8-7
|
|
|
|
|
Clear Lake
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:30 PM CT
|
Clear Lake - Lions Field
|
14-4
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard School John & Lisa Waddle Baseball Park
|
17-0
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Shenandoah
|
7:30 PM CT
|
Creston High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Dike-New Hartford
|
7:30 PM CT
|
Denver Athletic Complex Johnson Field
|
11-0
|
|
|
|
|
East Union
vs.
Stanton
|
7:30 PM CT
|
East Union Community School Baseball Field
|
9-5
|
Major's Youth Night
|
|
|
|
Essex
vs.
Southwest Valley
|
7:30 PM CT
|
Essex Junior-Senior High School
|
22-0
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Washington
|
7:30 PM CT
|
Fort Madison Junior and Senior High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Oskaloosa
|
7:30 PM CT
|
H.A. Lynn Baseball Field
|
1-0
|
|
|
|
|
Humboldt
vs.
Forest City
|
7:30 PM CT
|
Humboldt High and Middle School
|
10-7
|
Postponed from 6/4/24
|
|
|
|
IKM-Manning
vs.
AHSTW
|
7:30 PM CT
|
IKM-Manning Baseball Field
|
8-7
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
St. Albert
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
11-2
|
|
|
|
|
Knoxville
vs.
Pella
|
7:30 PM CT
|
Knoxville High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
14-6
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Treynor
|
7:30 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
18-2
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Central Lyon
|
7:30 PM CT
|
MOC-Floyd Valley Softball/Baseball Dutchman Baseball Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Keokuk
|
7:30 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex Baseball Field
|
11-4
|
|
|
|
|
MVAOCOU
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
MVAOCOU High School Sports Complex
|
18-11
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Hampton-Dumont-CAL
|
7:30 PM CT
|
North Butler Elementary Baseball Field
|
14-0
|
|
|
|
|
Ankeny Christian
vs.
Moravia
|
7:30 PM CT
|
Northview Park - Field 1
|
5-0
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Cherokee Washington
|
7:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
5-2
|
|
|
|
|
Ridge View
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
Ridge View High School Baseball Field
|
7-1
|
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Waterloo East
|
7:30 PM CT
|
Robinson-Dresser Sports Complex Cedar Falls Robinson-Dresser Sports Complex
|
15-5
|
|
|
|
|
Rockford
vs.
West Hancock
|
7:30 PM CT
|
Rockford High School Baseball Field
|
17-8
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
PCM
|
7:30 PM CT
|
Saydel High School Jim Gebhart Field
|
8-7
|
Postponed from 5/24/24
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
17-2
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
7:30 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
4-0
|
|
|
|
|
West Fork
vs.
Clarksville
|
7:30 PM CT
|
West Fork Baseball/Softball Complex
|
15-5
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
Western Christian High School Baseball Complex
|
5-3
|
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
7:45 PM CT
|
South Hardin High School
|
16-6
|
|
|
|