|
Glenwood
vs.
Freeman
|
9:00 AM CT
|
DJ Sokol Arena
|
59-57
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
North Cedar
|
9:30 AM CT
|
Maquoketa High School
|
64-52
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
West Liberty
|
10:00 AM CT
|
Maquoketa High School
|
|
|
|
|
|
Warren
vs.
Easton Valley
|
10:30 AM CT
|
West Carroll High School
|
59-42
|
Manny's Shootout
|
|
|
|
Camanche
vs.
Durant
|
11:00 AM CT
|
Maquoketa High School
|
78-44
|
RVC Shootout
|
|
|
|
|
11:59 AM CT
|
Gilbert High School Gym |
|
Gilbert Showcase Saturday
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Grand View Christian
|
12:00 PM CT
|
Gilbert High School Gym
|
65-55
|
Gilbert Showcase Saturday Game #1
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Cuba City
|
12:30 PM
|
|
68-58
|
Wendy's Classic at Loras College (AWC)
|
|
|
|
Beckman Catholic
vs.
Tipton
|
12:30 PM CT
|
Maquoketa High School
|
52-43
|
RVC Crossover game
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Malcolm
|
1:15 PM CT
|
DJ Sokol Arena
|
55-43
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Pella
|
1:30 PM CT
|
Gilbert High School Gym
|
71-62
|
Showcase Saturday Game #2
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Hinton
|
1:30 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Senior High School
|
63-54
|
Postponed from 1/22/24
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
Mount Vernon
|
1:30 PM CT
|
Wells Fargo Arena
|
65-61
|
|
|
|
|
Wahlert Catholic
vs.
West Delaware
|
2:00 PM CT
|
Loras College Athletic And Wellness Center
|
77-49
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
Mid-Prairie
|
2:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
89-83
|
RVC Shootout
|
|
|
|
The Blake School
vs.
Western Christian
|
2:00 PM CT
|
The Blake School - Gordy Aamoth Stadium
|
71-66
|
|
|
|
|
Pella Christian
vs.
Oskaloosa
|
2:30 PM CT
|
Oskaloosa High School
|
53-35
|
Postponed from 1/19/24
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Ankeny Christian
|
2:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
62-54
|
|
|
|
|
Turkey Valley
vs.
Wapsie Valley
|
2:30 PM CT
|
Turkey Valley Community School
|
73-68
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Dallas Center-Grimes
|
3:00 PM CT
|
Gilbert High School Gym
|
73-43
|
Showcase Saturday Game #3
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
South O'Brien
|
3:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
62-46
|
|
|
|
|
Lake Mills
vs.
Northwood-Kensett
|
3:30 PM
|
|
87-50
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Iowa City High
|
3:30 PM CT
|
Central DeWitt Middle School
|
57-52
|
|
|
|
|
Danville
vs.
Davis County
|
3:30 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
60-43
|
Non-Conference
|
|
|
|
Indianola
vs.
Clear Creek Amana
|
3:30 PM CT
|
Indianola High School
|
77-68
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Davenport Central
|
3:30 PM CT
|
Loras College Athletic And Wellness Center
|
62-59
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Tri-County
|
3:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
86-19
|
Postponed from 1/22/24
|
|
|
|
Northeast
vs.
West Liberty
|
3:30 PM CT
|
Maquoketa High School
|
75-36
|
River Valley Conference Shootout
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
Kingsley-Pierson
|
3:30 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
53-31
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Milwaukee Academy of Science
|
4:00 PM CT
|
North Scott High School The Pit
|
63-56
|
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waukon
|
4:30 PM CT
|
Crestwood High School
|
71-50
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Union Community
|
4:30 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Competition Gym
|
67-66
|
|
|
|
|
English Valleys
vs.
Cedar Valley Christian
|
4:30 PM CT
|
English Valleys High School
|
56-50
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Webster City
|
4:30 PM CT
|
Gilbert High School Gym
|
65-53
|
Showcase Saturday Game #4
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Underwood
|
4:30 PM CT
|
Harlan High School
|
57-49
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Cedar Falls
|
4:30 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
76-27
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Waverly-Shell Rock
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School HS Gym
|
89-60
|
|
|
|
|
Columbus Catholic
vs.
Naperville-Central
|
5:00 PM CT
|
Columbus Catholic High School
|
64-47
|
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Milwaukee Bradley Tech
|
5:00 PM CT
|
Loras College Athletic And Wellness Center
|
62-27
|
Game played at Loras.
|
|
|
|
Cascade
vs.
Wilton
|
5:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
94-75
|
RVC Cross-Over
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Marshalltown
|
5:00 PM CT
|
Waterloo East High School
|
55-42
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
East Mills High School |
|
Boys Corner Conference Tournament Finals
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Washington
|
5:30 PM CT
|
Keokuk High School Wright Fieldhouse
|
55-51
|
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
MVAOCOU
|
5:30 PM CT
|
MVAOCOU High School
|
70-24
|
Postponed from 1/12/24
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Waterloo West
|
6:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
87-25
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:00 PM CT
|
Clarksville High School East Gym HS
|
65-64
|
|
|
|
|
Seymour
vs.
Lamoni
|
6:00 PM CT
|
Seymour High School
|
42-38
|
1st Round BGC Tournament
|
|
|
|
Madrid
vs.
Nodaway Valley
|
6:15 PM CT
|
Madrid High School
|
82-33
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Pekin
|
6:30 PM CT
|
Columbus High School
|
63-47
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
CAM
|
6:30 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard High School
|
71-53
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
South Hardin
|
6:30 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
81-61
|
|
|
|
|
Monticello
vs.
Regina Catholic
|
6:30 PM CT
|
Maquoketa High School
|
58-55
|
RVC Shootout
|
|
|
|
Decorah
vs.
North Polk
|
6:30 PM CT
|
NIACC - North Iowa Area Community College
|
62-60
|
|
|
|
|
West Sioux
vs.
Akron-Westfield
|
6:30 PM CT
|
West Sioux High School
|
58-36
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
|
PPD
Postponed
|
|
|
|
Wapello
vs.
Cardinal
|
7:00 PM CT
|
Wapello High School
|
76-55
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Milledegville
|
7:00 PM CT
|
West Carroll High School
|
79-64
|
Mannys Tournament
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Bend-Mallard
|
7:30 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
59-38
|
Senior night for boys
|
|
|
|
Chariton
vs.
Centerville
|
7:30 PM CT
|
Chariton High School
|
58-56
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Albia
|
7:30 PM CT
|
Eddyville Blakesburg Fremont Schools
|
62-54
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Stanton
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School Lied Gym
|
62-51
|
Corner Conference Championship
|
|
|
|
Sidney
vs.
Fremont-Mills
|
7:30 PM CT
|
Fremont-Mills High School South Gym
|
45-41
|
Corner Conference 3rd place
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
West Fork
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School Hampton-Dumont High School Gym
|
53-46
|
|
|
|
|
Hartley-Melvin-Sanborn
vs.
MMCRU
|
7:30 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
59-35
|
|
|
|
|
South Central Calhoun
vs.
Alta-Aurelia
|
7:30 PM CT
|
South Central Calhoun High School
|
59-43
|
|
|
|
|
West Monona
vs.
Westwood
|
7:30 PM CT
|
West Monona High School
|
53-38
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Waterloo Christian
|
7:45 PM CT
|
Janesville High School High School Gym
|
68-56
|
|
|
|
|
Maquoketa
vs.
West Branch
|
8:00 PM CT
|
Maquoketa High School
|
100-82
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
North Bend Central
|
8:20 PM CT
|
DJ Sokol Arena
|
57-53
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Norris
|
9:30 PM CT
|
Sokol Arena
|
54-47
|
|
|
|