|
Cherokee Washington
vs.
East Sac County
|
5:00 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
5:00 PM CT
|
Hesla Field
|
|
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Iowa City West
|
5:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School
|
28-12
|
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Akron-Westfield
|
5:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
Ponca
|
5:30 PM CT
|
Hinton
|
30-0
|
|
|
|
|
Okoboji
vs.
Emmetsburg
|
5:30 PM CT
|
Okoboji High School
|
16-6
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Sheldon
|
5:30 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
36-6
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
GTRA
|
5:45 PM CT
|
North Iowa Community School
|
|
CXL
|
|
|
|
Atlantic
vs.
Shenandoah
|
6:00 PM CT
|
Atlantic Middle School Trojan Bowl
|
|
CXL
|
|
|
|
BCLUW
vs.
AGWSR
|
6:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
|
|
|
|
|
Bellevue
vs.
North Linn
|
6:00 PM CT
|
Bellevue Middle + High School
|
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Marion
|
6:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
29-18
|
|
|
|
|
Bishop Heelan
vs.
Spencer
|
6:00 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic Memorial Field
|
42-0
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Des Moines Christian
|
6:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
|
|
|
|
|
Carroll
vs.
Creston
|
6:00 PM CT
|
Carroll Athletic Stadium
|
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Maquoketa Valley
|
6:00 PM CT
|
Cascade High School
|
|
CXL
Scrimmage
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Wayne
|
6:00 PM CT
|
Central Decatur High School Central Decatur Athletic Complex
|
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Clinton
|
6:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
|
|
|
|
|
Denver
vs.
Charles City
|
6:00 PM CT
|
Charles City High School
|
48-18
|
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
Clarion-Goldfield-Dows
|
6:00 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School
|
|
|
|
|
|
Colfax-Mingo
vs.
North Mahaska
|
6:00 PM CT
|
Colfax-Mingo High School
|
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Central City
|
6:00 PM CT
|
Community Dreams Field Community Dreams Field
|
32-30
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Johnston
|
6:00 PM CT
|
Dallas Center-Grimes High School
|
|
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Calamus-Wheatland
|
6:00 PM CT
|
Dittmer Sports Complex
|
33-6
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
East Marshall
|
6:00 PM CT
|
East Marshall High School
|
33-0
|
|
|
|
|
Fort Madison
vs.
Fairfield
|
6:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Fremont-Mills
|
6:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School
|
44-8
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Bondurant-Farrar
|
6:00 PM CT
|
Gilbert High School Gilbert High School
|
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
CAM
|
6:00 PM CT
|
Glidden-Ralston High School Glidden-Ralston High School
|
|
JH 4:30-Followed by JV
|
|
|
|
Greene County
vs.
Kuemper Catholic
|
6:00 PM CT
|
Grand Junction Football Field
|
42-0
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Wapsie Valley
|
6:00 PM CT
|
Grundy Center High School Spartan Stadium
|
21-6
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Wilton
|
6:00 PM CT
|
Highland High School Highland High School
|
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Mid-Prairie
|
6:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Aplington-Parkersburg
|
6:00 PM CT
|
Jesup High School
|
44-0
|
|
|
|
|
LeMars
vs.
Sioux City North
|
6:00 PM CT
|
Le Mars Community High School
|
41-6
|
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Norwalk
|
6:00 PM CT
|
Lewis Central High School Football Field/Track
|
|
|
|
|
|
Marshalltown
vs.
Newton
|
6:00 PM CT
|
Marshalltown High School Marshalltown High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Lenox
|
6:00 PM CT
|
Martensdale - St. Marys Blue Devils Stadium
|
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Davenport West
|
6:00 PM CT
|
Memorial Stadium Memorial Stadium
|
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
6:00 PM CT
|
Merrill Field Merrill Field
|
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Mediapolis
|
6:00 PM CT
|
Mt. Pleasant - Mapleleaf Athletic Complex
|
|
|
|
|
|
North Polk
vs.
ADM
|
6:00 PM CT
|
North Polk High School
|
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Durant
|
6:00 PM CT
|
Northeast Community School
|
|
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Burlington
|
6:00 PM CT
|
Oskaloosa - Lacey Sports Complex
|
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Woodward-Granger
|
6:00 PM CT
|
Panorama High School
|
|
|
|
|
|
PCM
vs.
Pella Christian
|
6:00 PM CT
|
PCM High School
|
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
North Cedar
|
6:00 PM CT
|
Pekin Community High School
|
24-16
|
|
|
|
|
Perry
vs.
Clarke
|
6:00 PM CT
|
Perry High School
|
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Van Meter
|
6:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
49-0
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Nodaway Valley
|
6:00 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School
|
|
|
|
|
|
Roland-Story
vs.
Nevada
|
6:00 PM CT
|
Roland-Story Sports Complex Kerry Van Winkle Field
|
16-0
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Postville
|
6:00 PM CT
|
Ron Wymer Field - NFV HS
|
|
|
|
|
|
Saydel
vs.
Chariton
|
6:00 PM CT
|
Saydel High School
|
33-12
|
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Roosevelt
|
6:00 PM CT
|
Schafer Stadium
|
|
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
West Marshall
|
6:00 PM CT
|
South Hamilton High School Taylor Field
|
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Mount Ayr
|
6:00 PM CT
|
Southwest Valley Football Field
|
22-16
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Audubon
|
6:00 PM CT
|
St. Edmond Arena
|
30-12
|
Make up Game
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Mills
|
6:00 PM CT
|
Stanton High School
|
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
IKM-Manning
|
6:00 PM CT
|
Tri-Center High School
|
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
West Central
|
6:00 PM CT
|
Tripoli High School
|
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
Center Point-Urbana
|
6:00 PM CT
|
Union High School Union High School
|
|
|
|
|
|
Valley
vs.
Urbandale
|
6:00 PM CT
|
Valley High School
|
36-7
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Davenport West
|
6:00 PM CT
|
Waterloo West High School
|
19-9
|
|
|
|
|
Webster City
vs.
Waverly-Shell Rock
|
6:00 PM CT
|
Webster City High School
|
32-12
|
|
|
|
|
West Harrison
vs.
Boyer Valley
|
6:00 PM CT
|
West Harrison High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Winterset
vs.
Clarinda
|
6:00 PM CT
|
Winterset High School
|
34-16
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
6:15 PM CT
|
Dunkerton High School
|
|
|
|
|
|
Springville
vs.
WACO
|
6:15 PM CT
|
J R Barnes Parkway Allison Field
|
|
|
|
|
|
Janesville
vs.
Don Bosco
|
6:15 PM CT
|
Janesville High School Jack Bold Field
|
|
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
Baxter
|
6:30 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
|
|
|
|
|
Central Lyon/George-Little Rock
vs.
Sioux Center
|
6:30 PM CT
|
Dick Null Field
|
16-15
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Boyden-Hull/Rock Valley
|
6:30 PM CT
|
Hesla Field
|
40-6
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
MOC-Floyd Valley
|
6:30 PM CT
|
South O'Brien High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Grand View Christian
|
6:30 PM CT
|
Southeast Warren Intermediate School
|
|
|
|
|
|
Worth County
vs.
Bedford
|
6:30 PM CT
|
Worth County High School
|
42-0
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Schuyler County
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
62-6
|
|
|
|