Region | Chairperson | Date(s) | |
---|---|---|---|
1A | Derek Larson, Aberdeen Roncalli | derek.larson@aberdeenroncalli.org | 2023 - Feb 28, Mar 3 |
2A | Rick Weber, Flandreau | rick.weber@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
3A | Edward Clark, Baltic | edward.clark@k12.sd.us | 2023 - Feb 28, Mar 3 |
4A | Jason Huska, Vermillion | jason.huska@k12.sd.us | 2023 - Feb 28, Mar 2 |
5A | Eric Denning, Mount Vernon | eric.denning@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
6A | Monte Sazue, Crow Creek | monte.sazue@k12.sd.us | 2023 - Feb 28, Mar 3 |
7A | Keith Ferguson, Little Wound | keithferguson@littlewound.us | 2023 - Feb 28, Mar 3 |
8A | Craig Nowotny, St. Thomas More | cnowotny@rccss.org | 2023 - Feb 28, Mar 3 |
1B | Jeff Kosters, Frederick Area | jeff.kosters@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
2B | Mike Ruth, Iroquois | mike.ruth@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
3B | Brant Deutsch, Colman-Egan | brant.deutsch@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
4B | Doug Edberg, Centerville | doug.edberg@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
5B | Scott Muckey, Corsica-Stickney | scott.muckey@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
6B | Dan Knust, Ipswich | dan.knust@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
7B | Eldon Marshall, White River | eldon.marshall@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
8B | Kelly Messmer, Harding County | kelly.messmer@k12.sd.us | 2023 - Feb 27, Feb 28, Mar 3 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | |
---|---|---|---|---|
1A | Derek Larson, Aberdeen Roncalli | derek.larson@aberdeenroncalli.org | Aberdeen (Moccasin Creek) | 2022 - Sep 26 |
2A | Jake Versteeg, Canton | jake.versteeg@k12.sd.us | Canton | 2022 - Sep 26 |
3A | Adam Fischer, Parkston | adam.fischer@k12.sd.us | Mitchell (Lakeview) | 2022 - Sep 26 |
4A | Paul Nepodal, Lead-Deadwood | paul.nepodal@k12.sd.us | Deadwood | 2022 - Sep 26 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | |
---|---|---|---|---|
1B | Tim Koisti, Hamlin | tim.koisti@k12.sd.us | Watertown (Cattail Crossing) | 2023 - May 22 |
2B | Casey Michel, Dell Rapids St. Mary | casey.michel@k12.sd.us | Dell Rapids | 2023 - May 23 |
3B | Jason Bailey, Bridgewater-Emery | jason.bailey@k12.sd.us | Hartford | TBD |
4B | Frank Cutler, Platte-Geddes | frank.cutler@k12.sd.us | Mitchell (Lakeview) | 2023 - May 23 |
5B | Eric Norden, Miller | eric.norden@k12.sd.us | Huron (Broadland Creek) | 2023 - May 22 |
6B | Steve Schoenfish, Newell | steven.schoenfish@k12.sd.us | Rapid City (Hart Ranch) | 2023 - May 22 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | |
---|---|---|---|---|
1A | Michael Ricke, Madison | michael.ricke@k12.sd.us | Madison | 2023 - Feb 18 |
2A | Bill Freking, Brandon Valley | bill.freking@k12.sd.us | Brandon | 2023 - Feb 17 |
3A | Chuck Wilson, Todd County | chuck.wilson@k12.sd.us | Mission | 2023 - Feb 18 |
4A | Jordan Bauer, Rapid City Central | jordan.bauer@k12.sd.us | Rapid City (Central HS) | 2023 - Feb 18 |
1B | Moe Ruesink, Sioux Valley | moe.ruesink@k12.sd.us | Volga | 2023 - Feb 18 |
2B | Justin Clercx, Elk Point-Jefferson | justin.clercx@k12.sd.us | Salem | 2023 - Feb 18 |
3B | Matt Dykstra, Kimball | matt.dykstra@k12.sd.us | Miller | 2023 - Feb 18 |
4B | Paul Nepodal, Lead-Deadwood | paul.nepodal@k12.sd.us | Lead | 2023 - Feb 18 |
Region | Chairperson | Date(s) | |
---|---|---|---|
1A | Brian Dolan, Groton Area | brian.dolan@k12.sd.us | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
2A | Moe Ruesink, Sioux Valley | moe.ruesink@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
3A | Andrea Johnson, West Central | andrea.l.johnson@k12.sd.us | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
4A | Owen Reinalda, Beresford | owen.reinalda@k12.sd.us | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
5A | Eric Denning, Mount Vernon | eric.denning@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
6A | Ted Holmstrom, Mobridge-Pollock | theodore.holmstrom@k12.sd.us | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
7A | Francis Big Crow, Lakota Tech | francis.bigcrow@k12.sd.us | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
8A | Craig Nowotny, St. Thomas More | cnowotny@rccss.org | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
1B | Jon Meyer, Waverly-South Shore | jon.meyer@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
2B | Mike Ruth, Iroquois | mike.ruth@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
3B | Brant Deutsch, Colman-Egan | brant.deutsch@k12.sd.us | 2023 - Feb 21, Feb 23 |
4B | Mike King, Irene-Wakonda | mike.king@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
5B | Scott Muckey, Corsica-Stickney | scott.muckey@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
6B | Dan Knust, Ipswich | dan.knust@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
7B | Brandi Brassfield, New Underwood | brandi.ballard@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
8B | Kelly Messmer, Harding County | kelly.messmer@k12.sd.us | 2023 - Feb 20, Feb 21, Feb 23 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | |
---|---|---|---|---|
1A | Nathan Bloom, Webster Area | nathan.bloom@k12.sd.us | Webster | 2022 - Oct 13 |
2A | Doug Durfee, McCook Central | doug.durfee@k12.sd.us | Salem | 2022 - Oct 13 |
2A | Jeff Heisinger, Montrose | jeffrey.heisinger@k12.sd.us | Salem | 2022 - Oct 13 |
3A | Jason Huska, Vermillion | jason.huska@k12.sd.us | Vermillion | 2022 - Oct 13 |
4A | Bill Kurtz, Chamberlain | bill.kurtz@k12.sd.us | Chamberlain | 2022 - Oct 13 |
5A | Wade Ginsbach, Hill City | wade.ginsbach@k12.sd.us | Rapid City (Hart Ranch) | 2022 - Oct 13 |
1B | Brad DeBeer, Deubrook Area | brad.debeer@k12.sd.us | Webster | 2022 - Oct 12 |
2B | Brant Deutsch, Colman-Egan | brant.deutsch@k12.sd.us | Colman | 2022 - Oct 12 |
3B | Mike Sebern, Burke | mike.sebern@k12.sd.us | Burke | 2022 - Oct 12 |
4B | Mike Ring, Highmore-Harrold | mike.ring@k12.sd.us | Gettysburg | 2022 - Oct 12 |
5B | Mandie Menzel, Philip | mandie.menzel@k12.sd.us | Philip | 2022 - Oct 12 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | Entry Due |
---|---|---|---|---|
1A | Derek Larson, Aberdeen Roncalli | Aberdeen (Lee Park) | 2023 - May 25 | 0001 - Jan 1 |
2A | Jim Groen, Sioux Falls Christian | Harrisburg | 2023 - May 25 | 0001 - Jan 1 |
3A | Ted Holmstrom, Mobridge-Pollock | Pierre | 2023 - May 23 | 0001 - Jan 1 |
4A | Craig Nowotny, St. Thomas More | Rapid City (Meadowbrook) | 2023 - May 16 | 0001 - Jan 1 |
1B | Tim Koisti, Hamlin | Watertown (Cattail Crossing) | 2023 - May 22 | 0001 - Jan 1 |
2B | Casey Michel, Dell Rapids St. Mary | Dell Rapids | 2023 - May 23 | 0001 - Jan 1 |
3B | Jason Bailey, Bridgewater-Emery | Hartford | 2023 - May 22 | 0001 - Jan 1 |
4B | Frank Cutler, Platte-Geddes | Mitchell (Lakeview) | 2023 - May 23 | 0001 - Jan 1 |
5B | Eric Norden, Miller | Huron (Broadland Creek) | 2023 - May 22 | 0001 - Jan 1 |
6B | Steve Schoenfish, Newell | Rapid City (Hart Ranch) | 2023 - May 22 | 0001 - Jan 1 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | |
---|---|---|---|---|
1A | Ryan Scoular, Milbank | ryan.scoular@k12.sd.us | Groton | 2023 - May 18 |
2A | Eric Bass, Estelline | eric.bass@k12.sd.us | Estelline | 2023 - May 17 |
3A | Rob Grady, Tri-Valley | rob.grady@k12.sd.us | Hartford | 2023 - May 18 |
4A | Bill Clements, Dakota Valley | bill.clements@k12.sd.us | Tea | 2023 - May 18 |
5A | Jim Bridge, Hanson | james.bridge@k12.sd.us | Alexandria | 2023 - May 18 |
6A | Ted Holmstrom, Mobridge-Pollock | theodore.holmstrom@k12.sd.us | Mobridge | 2023 - May 18 |
7A | Chuck Wilson, Todd County | chuck.wilson@k12.sd.us | Mission | 2023 - May 18 |
8A | Adam Nowowiejski, Belle Fourche | adam.nowowiejski@k12.sd.us | Belle Fourche | 2023 - May 18 |
1B | Stephanie Symens, Britton-Hecla | stephanie.symens@k12.sd.us | Britton | 2023 - May 18 |
2B | Brad DeBeer, Deubrook Area | brad.debeer@k12.sd.us | White | 2023 - May 18 |
3B | Julie Eppard, Chester | julie.eppard@k12.sd.us | Bridgewater | 2023 - May 17 |
4B | Kristina Sage, Freeman | kristina.sage@k12.sd.us | Freeman | 2023 - May 18 |
5B | Mike Sebern, Burke | mike.sebern@k12.sd.us | Lake Andes | 2023 - May 18 |
6B | Mike Ring, Highmore-Harrold | mike.ring@k12.sd.us | Gettysburg | 2023 - May 18 |
7B | Mark Reiman, Kadoka Area | mark.reiman@k12.sd.us | Kadoka | 2023 - May 18 |
8B | Josh Anderson, Lemmon | josh.anderson@k12.sd.us | Timber Lake | 2023 - May 19 |
Class | Region | Chairperson | Site | Date(s) | Entry Due |
---|---|---|---|---|---|
AA | 1AA (East/West) | Joey Struwe, Sioux Falls Lincoln | Sioux Falls (Lincoln HS) | 2023 - Feb 3 | 0001 - Jan 1 |
AA | 2AA (ESD) | Brian Moser, Pierre T.F. Riggs | Pierre | 2023 - Feb 4 | 0001 - Jan 1 |
A | 1A | Ryan Scoular, Milbank | Milbank | 2023 - Feb 2 | 0001 - Jan 1 |
A | 2A | Josh Davies, Wagner | Wagner | 2023 - Feb 3 | 0001 - Jan 1 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | Entry Due | |
---|---|---|---|---|---|
1A | Tommy Merriman, Beresford | thomas.merriman@k12.sd.us | Vermillion (Vermillion HS) | 2023 - Jan 24 | 2023 - Jan 13 |
2A | Brooke Palleschi, Tea Area | brooke.palleschi@k12.sd.us | Canton (Carnegie Center) | 2023 - Jan 24 | 2023 - Jan 13 |
3A | Michael Ricke, Madison | michael.ricke@k12.sd.us | Madison (Dakota Prairie Playhouse) | 2023 - Jan 25 | 2023 - Jan 13 |
4A | Stephanie Litzen, Aberdeen Roncalli | stephanie.litzen@k12.sd.us | Aberdeen (Capitol Theatre) | 2023 - Jan 24 | 2023 - Jan 13 |
5A | Jennifer Milliken, Stanley County | jennifer.milliken@k12.sd.us | Pierre (T.F. Riggs HS) | 2023 - Jan 23 | 2023 - Jan 13 |
6A | Susan Bowen, Custer | susan.bowen@k12.sd.us | Custer (Custer HS) | 2023 - Jan 25 | 2023 - Jan 13 |
1B | Jacquelynn Skotvold, Centerville | jacquelynn.skotvold@k12.sd.us | Sioux Falls (SF Lutheran HS) | 2023 - Jan 25 | 2023 - Jan 13 |
2B | Brooklyn Fredrickson, Arlington | brooklyn.fredrickson@k12.sd.us | Brookings (Oscar Larson PAC) | 2023 - Jan 18 | 2023 - Jan 6 |
3B | Michael Ricke, Madison | michael.ricke@k12.sd.us | Madison (Dakota Prairie Playhouse) | 2023 - Jan 24 | 2023 - Jan 13 |
4B | Loretta Knodel, Avon | loretta.knodel@k12.sd.us | Mitchell (Pepsi-Cola Theatre) | 2023 - Jan 17 | 2023 - Jan 6 |
5B | Krista O'Dea, Lake Preston | krista.odea@k12.sd.us | Huron (James Valley Christian HS) | 2023 - Jan 25 | 2023 - Jan 13 |
6B | Marcy Klitzke, Florence | marcy.klitzke@k12.sd.us | Watertown (Great Plains Lutheran HS) | 2023 - Jan 25 | 2023 - Jan 13 |
7B | Heather Kraft, Timber Lake | heather.kraft@k12.sd.us | Ipswich (Ipswich HS) | 2023 - Jan 18 | 2023 - Jan 6 |
8B | Laura O'Connor, Philip | laura.oconnor@k12.sd.us | Pierre (T.F. Riggs HS) | 2023 - Jan 18 | 2023 - Jan 6 |
Region | Chairperson | Site | Date(s) | Entry Due | |
---|---|---|---|---|---|
1A | Michael Larson, Lennox | michael.larson@k12.sd.us | Vermillion (Vermillion HS) | 2022 - Nov 16 | 2022 - Nov 7 |
2A | Judy Duffy, Winner | judy.duffy@k12.sd.us | Oacoma (Cedar Shores Resort) | 2022 - Nov 14 | 2022 - Nov 7 |
3A | Matt Groce, Madison | grocematt@gmail.com | Brookings (SDSU) | 2023 - Nov 14 | 2022 - Nov 7 |
4A | Molly English, Mobridge-Pollock | molly.english@k12.sd.us | Aberdeen | 2022 - Nov 15 | 2022 - Nov 7 |
5A | Dan Snethen, Little Wound | snethen@hotmail.com | Rapid City (RC Christian HS) | 2022 - Nov 16 | 2022 - Nov 7 |
1B | Amy Smith, Viborg-Hurley | amy.smith@k12.sd.us | Sioux Falls (Augustana University) | 2022 - Nov 15 | 2022 - Nov 7 |
2B | Kristina Sage, Freeman | kristina.sage@k12.sd.us | Mitchell (First United Methodist Church) | 2022 - Nov 15 | 2022 - Nov 7 |
3B | Tammy Holzer, Arlington | tamara.holzer@k12.sd.us | De Smet (De Smet Event Center) | 2022 - Nov 15 | 2022 - Nov 7 |
4B | Christina Bosse, Britton-Hecla | christina.bosse@k12.sd.us | Webster | 2022 - Nov 14 | 2022 - Nov 7 |
5B | Patti Konechne, Kimball | patricia.konechne@k12.sd.us | Pierre (Ramkota Hotel & Convention Center) | 2022 - Nov 14 | 2022 - Nov 7 |
District | Chairperson | Site | Date(s) | Entry Due | |
---|---|---|---|---|---|
1B | Ryan Kenyon, Alcester-Hudson | ryan.kenyon@k12.sd.us | Vermillion (Nueharth Center) | 2022 - Nov 3 | 2022 - Oct 24 |
2B | Tina Moyer, Chester Area | christina.moyer@k12.sd.us | Madison (United Methodist Church) | 2022 - Nov 7 | 2022 - Oct 31 |
3B | Betsy Knodel, Menno | betsy.knodel@k12.sd.us | Mitchell (First United Methodist Church) | 2022 - Nov 1 | 2022 - Oct 24 |
4B | Karen Freeman, Ethan | karen.freeman@k12.sd.us | Mitchell (First United Methodist Church) | 2022 - Nov 2 | 2022 - Oct 24 |
5B | Lacey Holt, De Smet | lacey.holt@k12.sd.us | Brookings (First Presbyterian Church) | 2022 - Nov 2 | 2022 - Oct 24 |
6B | Jill Mendel, James Valley Christian | j.mendel@jvcs.org | Huron (James Valley Christian HS) | 2022 - Nov 2 | 2022 - Oct 24 |
7B | Mary Kay Black, Florence | mary-kay.black@k12.sd.us | Watertown (Our Redeemer Lutheran Church) | 2022 - Nov 2 | 2022 - Oct 24 |
8B | Abby Krueger, Langford Area | abby.krueger@k12.sd.us | Aberdeen (ARCC) | 2022 - Nov 2 | 2022 - Oct 24 |
9B | Ronda Graber, Gregory | ronda.graber@k12.sd.us | Oacoma (Cedar Shore Resort) | 2022 - Nov 1 | 2022 - Oct 24 |
10B | Ashley Griese, Hoven | ashley.l.griese@k12.sd.us | Mobridge (Edge Event Center) | 2022 - Nov 1 | 2022 - Oct 24 |
Region | Chairperson | |
---|---|---|
1 | Kristin Schmeling, Elk Point-Jefferson | kristin.schmeling@k12.sd.us |
2 | Helen Mogen, Chester Area | helen.mogen@k12.sd.us |
3 | Susan Karels, Milbank | susan.karels@k12.sd.us |
4 | Kim Carda, Aberdeen Roncalli | kimberlycarda@aberdeenroncalli.org |
5 | Katie Opp, Gregory | katie.opp@k12.sd.us |
6 | Dale Batie, Eureka | dale.batie@k12.sd.us |
7 | Colby Shuck, Kadoka Area | colby.shuck@k12.sd.us |
8 | George Dragoo, Rapid City Stevens | george.dragoo@k12.sd.us |
Region | Chairperson | Date(s) | |
---|---|---|---|
1A | Joel Osborn, Redfield | joel.osborn@k12.sd.us | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
2A | Moe Ruesink, Sioux Valley | moe.ruesink@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
3A | Jim Groen, Sioux Falls Christian | jbg@siouxfallschristian.org | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
4A | Justin Clercx, Elk Point-Jefferson | justin.clercx@k12.sd.us | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
5A | Eric Denning, Mount Vernon | eric.denning@k12..sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
6A | Keely Bracelin, Stanley County | keely.bracelin@k12.sd.us | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
7A | Christian McGhee, Red Cloud | christianmcghee@redcloudschool.org | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
8A | Craig Nowotny, St. Thomas More | craig.nowotny@k12.sd.us | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
1B | Brett Flemmer, Leola | brett.flemmer@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
2B | Mike Ruth, Iroquois | mike.ruth@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
3B | Julie Eppard, Chester Area | julie.eppard@k12.sd.us | 2022 - Nov 1, Nov 3 |
4B | Jacque Liebl, Menno | jacque.liebl@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
5B | Brittney Eide, Corsica-Stickney | brittney.eide@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
6B | Vern Smith, Gettysburg | vern.smith@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
7B | Mandie Menzel, Philip | mandie.menzel@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |
8B | Kelly Messmer, Harding County | kelly.messmer@k12.sd.us | 2022 - Oct 31, Nov 1, Nov 3 |