|
Bridgewater-Emery
vs.
Harding County
|
10:00 AM CT
|
Corn Palace
|
52-49
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Philip
|
10:00 AM MT
|
Kadoka Area High School
|
58-47
|
Double Header
|
|
|
|
Hanson
vs.
Gregory
|
11:30 AM CT
|
Corn Palace
|
50-38
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Sioux County, NE
vs.
Edgemont
|
11:45 AM CT
|
Morrill High School
|
37-19
|
Panhandle Conference Tournament
|
|
|
|
Mitchell Christian
vs.
Arlington
|
12:00 PM CT
|
Dakota State University
|
63-45
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Bison
vs.
Jones County
|
1:00 PM MT
|
Bison High School Gym
|
76-53
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Canistota
vs.
Clark/Willow Lake
|
1:00 PM CT
|
Corn Palace
|
47-41
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Oldham-Ramona/Rutland
|
1:30 PM CT
|
Dakota State University
|
71-39
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Freeman
vs.
Kimball/White Lake
|
2:15 PM CT
|
Freeman High School
|
|
PPD
JV at 2:30
|
|
|
|
Chester
vs.
Beresford
|
2:30 PM CT
|
Beresford High School
|
57-42
|
(DH) jv gbb starts at 11am followed by jv bbb then varsity gbb
|
|
|
|
Britton-Hecla
vs.
Waverly-South Shore
|
2:30 PM CT
|
Britton-Hecla High School Britton-Hecla Arena
|
57-47
|
|
|
|
|
Freeman
vs.
Kimball/White Lake
|
2:30 PM CT
|
Freeman High School
|
56-54
|
JV at 1:00
|
|
|
|
Flandreau Indian
vs.
Omaha Nation, NE
|
3:00 PM CT
|
Flandreau Indian School
|
78-66
|
Double Header: Details TBD
|
|
|
|
Avon
vs.
Centerville
|
3:30 PM CT
|
Avon Main Gymnasium
|
51-41
|
Double Header- B games at 1:00 PM
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
4:00 PM CT
|
Hitchcock
|
64-32
|
Double Header
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Ipswich
|
4:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
57-52
|
JV Girls and Boys 1:00 VG 2:30 VB 4:00
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
Lyman
|
4:30 PM CT
|
SBA Event Center
|
75-42
|
GJV 12:30, BJV 1:45, GV 3:00, BV 4:30
|
|
|
|
North Central
vs.
Langford Area
|
5:00 PM CT
|
Edmunds Central High School
|
61-49
|
GJV 1:00 PM; BJV 2:15; GV 3:30 PM; BV 5:00 PM
|
|
|
|
De Smet
vs.
Lower Brule
|
5:30 PM CT
|
Corn Palace
|
61-53
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Howard
vs.
Garretson
|
6:00 PM CT
|
Dakota State University
|
63-18
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Wall
vs.
New Underwood
|
6:30 PM MT
|
Wall High School
|
60-50
|
Boys "C" @ 2pm, followed by GJV, BJV, GV, BV
|
|
|
|
Aberdeen Christian
vs.
White River
|
7:00 PM CT
|
Corn Palace
|
87-68
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Iroquois/Lake Preston
|
7:30 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
49-43
|
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Bon Homme
|
7:45 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
61-58
|
|
|
|
|
Herreid/Selby Area
vs.
Strasburg/Zeeland, ND
|
8:00 PM CT
|
Herreid Independent School District
|
74-62
|
JV @ 6:30 PM
|
|
|