Basketball 2022-23
Event Time Location Result
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Langford Area 1:00 PM CT Tulare away-team-logo 61-29 DH Starting at 1:00 -- JV Girls, JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Bison 1:00 PM MT Bison High School Gym
PPD

away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Aberdeen Central 1:30 PM MT Sturgis Brown High School West Gym
Sundance, WY vs. away-team-logo Belle Fourche 1:45 PM MT Newcastle High School
PPD

JV 5:00 pm

away-team-logo Dell Rapids St. Mary vs. away-team-logo Colman-Egan 12:00 PM CT St. Mary High School Gymnasium away-team-logo 58-48 JV @ 10:30 AM, Varsity to follow
away-team-logo Tiospaye Topa vs. away-team-logo Dupree 12:30 PM MT Barnett Arena at The Monument away-team-logo 61-59 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo St. Francis Indian 12:30 PM MT Ice Arena at The Monument away-team-logo 65-49 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Western Christian, IA vs. away-team-logo West Central 2:00 PM CT University of South Dakota away-team-logo 55-39
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 2:00 PM MT Spearfish High School
PPD

away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Marty 2:00 PM MT Summit Arena at The Monument away-team-logo 49-37 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Sunshine Bible Academy vs. away-team-logo Sioux Falls Lutheran 3:00 PM CT SBA Event Center
PPD

JV Boys @ 12:30, JV Girls @ 1:45, V Boys @ 3pm

away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Brandon Valley 3:00 PM CT Sioux Falls Roosevelt away-team-logo 63-59
Sundance, WY vs. away-team-logo Lead-Deadwood 3:00 PM MT Newcastle High School 58-46 Stateline Shootout
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Corsica-Stickney 3:30 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 50-31
away-team-logo Bon Homme vs. away-team-logo McCook Central/Montrose 3:30 PM CT Bon Homme High School away-team-logo 73-46
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 3:30 PM CT Parker High School away-team-logo 73-46
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo O'Gorman 3:30 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 64-59
away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte vs. away-team-logo McLaughlin 3:30 PM MT Barnett Arena at The Monument away-team-logo 55-37 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Todd County 3:30 PM MT Ice Arena at The Monument away-team-logo 74-44 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Brookings vs. Fairmont, MN 4:00 PM CT Brookings High School
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Aberdeen Christian 4:30 PM CT Aberdeen Catholic Schools
PPD

Roncalli Classic

away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 4:30 PM CT Ethan High School away-team-logo 64-44
away-team-logo Strasburg/Zeeland, ND vs. away-team-logo Timber Lake 5:00 PM CT Mobridge High School
CXL

Rotary Classic

away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Crofton, NE 5:00 PM CT Sanford Coyote Sports Center away-team-logo 54-24 SCSC Classic
away-team-logo St. Thomas More vs. away-team-logo Scottsbluff, NE 5:00 PM CT Scottsbluff High School away-team-logo 60-49 JV at 2:00, Girls Var at 3:30
away-team-logo Crazy Horse vs. Omaha Nation, NE 5:00 PM MT Summit Arena at The Monument 73-71 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Oakes, ND 6:15 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 49-47 2:15 JV @ Aberdeen Christian, 6:15 Varsity @ RHS
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Scotland 6:30 PM CT Dakota Christian School away-team-logo 64-48 DH: JVG-2:00, JVB-3:30, VG-5:00, VB-6:30
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Minneapolis North Community, MN 6:30 PM CT Tyson Events Center away-team-logo 88-53
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo Santee, NE 6:30 PM MT Barnett Arena at The Monument away-team-logo 75-67 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo Custer 6:30 PM MT Ice Arena at The Monument away-team-logo 65-52 Lakota Nation Invitational
away-team-logo West Sioux, IA vs. away-team-logo Alcester-Hudson 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 74-33
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo White River 8:00 PM MT Summit Arena at The Monument away-team-logo 79-77 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Oelrichs vs. away-team-logo Takini 9:30 AM MT Barnett Arena at The Monument away-team-logo 54-26 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Little Wound 9:30 AM MT Ice Arena at The Monument away-team-logo 68-51 Lakota Nation Invitational
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo Lower Brule 9:30 AM MT Summit Arena at The Monument away-team-logo 81-33 Lakota Nation Invitational
Privacy | Terms | © 2023 BOUND