Basketball 2022-23
Event Time Location Result
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Luverne, MN 1:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 60-50 DVC Classic (Main Gym)
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Chester Area 1:00 PM CT Freeman High School away-team-logo 47-38 JV at 1:00 pm
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Stanley County 1:00 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 48-20 Jones County 55th Invitational Tournament
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 1:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 61-18 281 Conference Tournament
away-team-logo Waverly-South Shore vs. away-team-logo Faulkton Area 1:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 58-48 Pheasant Shoot-Out
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Harding County 10:30 AM MT Rapid City Christian School away-team-logo 70-55 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Sioux Falls Lutheran vs. away-team-logo Arlington 11:00 AM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 53-28 DVC Classic (Auxiliary Gym)
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Minneota, MN 11:30 AM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 47-39 DVC Classic (Main Gym)
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 12:00 PM CT Aberdeen Civic Arena away-team-logo 65-44 JVG 10:45; JVB 12:00; VG 1:15; VB 2:45
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Langford Area 12:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 71-44 Pheasant Shoot-Out
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Newcastle, WY 12:00 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 78-21 Sacred Hoops West River Classic
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Hills-Beaver Creek, MN 12:30 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 58-33 DVC Classic (Auxiliary Gym)
away-team-logo Dell Rapids St. Mary vs. away-team-logo Madison 2:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 70-63 DVC Classic (Auxiliary Gym)
away-team-logo O'Gorman vs. away-team-logo Yankton 2:00 PM CT O'Gorman High School away-team-logo 55-52
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Avon 2:00 PM CT White Lake School away-team-logo 43-35
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Oelrichs 2:00 PM MT Barnett Arena at The Monument away-team-logo 82-27 West River Tournament
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Bon Homme 2:30 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 58-42 Double Header Boys play first
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Kadoka Area 2:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 76-54 Jones County 55th Invitational Tournament
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 2:30 PM CT Scotland High School away-team-logo 52-44 DH: JV games-11:30, VG-1:00, VB-2:30
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 2:30 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 76-59
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Aberdeen Central 2:30 PM CT Tea Area High School away-team-logo 68-48 JV game 12:00, C team at 1:15
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Wessington Springs 2:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 62-53 281 Conference Tournament
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Brandon Valley 2:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 56-38 9A 10:00 / JV 11:30 / 9B 1:00
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Canistota 3:00 PM CT Canton High School away-team-logo 48-46
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Dawson-Boyd, MN 3:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 72-44 DVC Classic (Main Gym)
away-team-logo Flandreau Indian vs. away-team-logo Takini 3:00 PM CT Flandreau Indian School away-team-logo 77-53 Double Header: Details TBD - FORFEIT
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Florence/Henry 3:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 67-51 Pheasant Shoot-Out
away-team-logo Crazy Horse vs. away-team-logo Wakpala 3:00 PM MT Crazy Horse School away-team-logo 93-67 Girls & Boys Double Header
away-team-logo Hill City vs. Sundance, WY 3:00 PM MT Hill City Gym away-team-logo 66-24 JV@1:30/ Var@3:00
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Harrisburg 3:00 PM MT Spearfish High School away-team-logo 45-44
away-team-logo Standing Rock, ND vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 3:30 PM away-team-logo 62-58
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Canby, MN 3:30 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 70-63 DVC Classic (Auxiliary Gym)
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Lead-Deadwood 3:30 PM MT Wall High School away-team-logo 91-58 GJV @ 12pm, followed by BJV, GV, BV
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Pipestone Area, MN 4:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 52-40 DVC Classic (Main Gym)
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Burke 4:00 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 37-34 B/G DH: 1:15 JV Split Sites, 2:30 VG, 4:00 VB
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Ipswich 4:00 PM CT Webster Armory away-team-logo 59-50
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 4:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 67-40 281 Conference Tournament
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Northwestern 4:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 64-43 Pheasant Shoot-Out
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo Campbell County, WY 4:30 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 73-64 Sacred Hoops West River Classic
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Great Plains Lutheran 5:00 PM away-team-logo 56-27 GJV 1:00 PM; BJV 2:15; GV 3:30 PM; BV 5:00 PM. Game at Trinity, Aberdeen
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Watertown 5:00 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 75-47 GBB/BBB Doubleheader
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Lower Brule 5:30 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 64-61 DVC Classic (Main Gym)
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo St. Francis Indian 5:30 PM CT Todd County High School away-team-logo 75-42 DH - JV Start 1:00pm
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo Iroquois/Lake Preston 5:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 43-40 281 Conference Tournament
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Warner 6:00 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 67-61 3:30 C Boys, 4:45 JV Boys, 6:00 Varsity Boys
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Menno 6:00 PM CT Andes Central High School away-team-logo 50-39
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Milbank 6:00 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 76-43 DH
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Redfield 6:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 73-57 Pheasant Shoot-Out
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo Colome 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 63-54 Jones County 55th Invitational Tournament
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Faith 7:30 PM MT Barnett Arena at The Monument away-team-logo 58-55
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo Thunder Basin, WY 7:30 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 65-61
away-team-logo White River vs. away-team-logo Philip 8:00 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 78-68 Jones County 55th Invitational Tournament
Privacy | Terms | © 2023 BOUND