Basketball 2022-23
Event Time Location Result
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 1:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 47-41 Hanson Classic
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Crow Creek 1:00 PM CT Todd County High School Todd County High School away-team-logo 73-71 Double Header: Girls JV, Boys JV, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Jones County 1:00 PM MT Bison High School Gym away-team-logo 76-53 JV/Varsity
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 1:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 71-39 DSU Shootout
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Harding County 10:00 AM CT Corn Palace away-team-logo 52-49 Hanson Classic
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Philip 10:00 AM MT Kadoka Area High School away-team-logo 58-47 Double Header
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Gregory 11:30 AM CT Corn Palace away-team-logo 50-38 Hanson Classic
Sioux County, NE vs. away-team-logo Edgemont 11:45 AM CT Morrill High School 37-19 Panhandle Conference Tournament
away-team-logo Mitchell Christian vs. away-team-logo Arlington 12:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 63-45 DSU Shootout
away-team-logo Winnebago, NE vs. away-team-logo Pine Ridge 2:00 PM away-team-logo 49-48
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 2:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 59-57
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo Watertown 2:00 PM MT Central High School away-team-logo 64-31
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Miller 2:00 PM MT McLaughlin High School away-team-logo 57-32 Doubleheader
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Kimball/White Lake 2:15 PM CT Freeman High School
PPD

JV at 2:30

away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Beresford 2:30 PM CT Beresford High School away-team-logo 57-42 (DH) jv gbb starts at 11am followed by jv bbb then varsity gbb
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Waverly-South Shore 2:30 PM CT Britton-Hecla High School Britton-Hecla Arena away-team-logo 57-47
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 2:30 PM CT Corn Palace away-team-logo 73-48 Hanson Classic
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Kimball/White Lake 2:30 PM CT Freeman High School away-team-logo 56-54 JV at 1:00
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Mitchell 2:30 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 67-66
away-team-logo Bowman County, ND vs. away-team-logo Belle Fourche 2:30 PM MT away-team-logo 76-56 C 10:00 am / JV 11:30 am
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo Brandon Valley 3:00 PM CT Central High School away-team-logo 68-57
away-team-logo Hills-Beaver Creek, MN vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 3:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 55-50 DSU Shootout
away-team-logo Flandreau Indian vs. Omaha Nation, NE 3:00 PM CT Flandreau Indian School 78-66 Double Header: Details TBD
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 3:00 PM MT Douglas High School away-team-logo 75-45 JV 12:00 / 9B 12:00 / 9A 1:30 / Varsity 3:00
away-team-logo Rapid City Stevens vs. away-team-logo Brookings 3:00 PM MT Rapid City Stevens away-team-logo 61-48
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Centerville 3:30 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 51-41 Double Header- B games at 1:00 PM
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Huron 3:30 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 75-41
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Lead-Deadwood 3:30 PM MT Case Auditorium away-team-logo 59-24 JV @ 12:30, C @ 2:00 (Bison), V @ 3:30
away-team-logo Winner vs. away-team-logo St. Thomas More 4:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 51-46 Hanson Classic
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 4:00 PM CT Hitchcock away-team-logo 64-32 Double Header
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Ipswich 4:00 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 57-52 JV Girls and Boys 1:00 VG 2:30 VB 4:00
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Flandreau 4:00 PM CT Parker High School away-team-logo 50-40
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Lakota Tech 4:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 69-61 DSU Shootout
away-team-logo Sunshine Bible Academy vs. away-team-logo Lyman 4:30 PM CT SBA Event Center away-team-logo 75-42 GJV 12:30, BJV 1:45, GV 3:00, BV 4:30
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo O'Gorman 4:30 PM CT Sioux Falls Roosevelt away-team-logo 62-54
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Langford Area 5:00 PM CT Edmunds Central High School away-team-logo 61-49 GJV 1:00 PM; BJV 2:15; GV 3:30 PM; BV 5:00 PM
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Lower Brule 5:30 PM CT Corn Palace away-team-logo 61-53 Hanson Classic
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Garretson 6:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 63-18 DSU Shootout
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 6:00 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 77-40
away-team-logo Wall vs. away-team-logo New Underwood 6:30 PM MT Wall High School away-team-logo 60-50 Boys "C" @ 2pm, followed by GJV, BJV, GV, BV
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo White River 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 87-68 Hanson Classic
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo West Central 7:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 58-39 DSU Shootout
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Iroquois/Lake Preston 7:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 49-43
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Bon Homme 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 61-58
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Strasburg/Zeeland, ND 8:00 PM CT Herreid Independent School District away-team-logo 74-62 JV @ 6:30 PM
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Dakota Valley 8:30 PM CT Corn Palace away-team-logo 82-57 Hanson Classic
Privacy | Terms | © 2023 BOUND