Basketball 2022-23
Event Time Location Result
South Border, ND logo South Border, ND vs. Leola/Frederick Area logo Leola/Frederick Area 1:00 PM Winning team logo 57-50 JVG 1:00, JVB 2:15; VG 3:30; VB 5:00
Wolsey-Wessington logo Wolsey-Wessington vs. Hill City logo Hill City 1:00 PM CT Wolsey-Wessington School District Winning team logo 59-50
West Central logo West Central vs. Webster Area logo Webster Area 1:15 PM CT Madison High School Auxiliary Gym Winning team logo 60-39 Dak XII/NEC Clash
Highmore-Harrold logo Highmore-Harrold vs. Ipswich logo Ipswich 1:30 PM CT Hyde County Memorial Auditorium Winning team logo 52-38
Rapid City Stevens logo Rapid City Stevens vs. Huron logo Huron 1:30 PM MT Rapid City Stevens Winning team logo 54-51
Sisseton logo Sisseton vs. Tri-Valley logo Tri-Valley 11:45 AM CT Madison High School Auxiliary Gym Winning team logo 68-31 Dak XII/NEC Clash
Tiospaye Topa logo Tiospaye Topa vs. Wakpala logo Wakpala 12:30 PM CT Huron Arena Winning team logo 60-59 Dakota Oyate Challenge
Dell Rapids logo Dell Rapids vs. Aberdeen Roncalli logo Aberdeen Roncalli 12:30 PM CT Madison High School Gym Winning team logo 65-31 Dak XII/NEC Clash
Rapid City Central logo Rapid City Central vs. Mitchell logo Mitchell 12:30 PM MT Central High School Winning team logo 72-48
Deubrook Area logo Deubrook Area vs. Oldham-Ramona/Rutland logo Oldham-Ramona/Rutland 2:30 PM CT Deubrook Area High School Winning team logo 77-42
Marty logo Marty vs. Omaha Nation, NE 3:00 PM CT Huron Arena Winning team logo 60-52 Dakota Oyate Challenge
Pierre T.F. Riggs logo Pierre T.F. Riggs vs. Harrisburg logo Harrisburg 3:00 PM CT T.F. Riggs High School Winning team logo 80-60
Dell Rapids St. Mary logo Dell Rapids St. Mary vs. Viborg-Hurley logo Viborg-Hurley 3:15 PM CT St. Mary High School
PPD

JV @ 6:00, Varsity to follow; SENIOR NIGHT

Warner logo Warner vs. Sully Buttes logo Sully Buttes 3:15 PM CT Sully Buttes High School Winning team logo 55-51 GJV 2:00; BJV 3:15; GV 4:30; BV 6:00
Sioux Falls Jefferson logo Sioux Falls Jefferson vs. Sioux Falls Roosevelt logo Sioux Falls Roosevelt 4:00 PM CT Sioux Falls Jefferson High School Winning team logo 63-60
Crow Creek logo Crow Creek vs. Dupree logo Dupree 4:00 PM CT Stephan Winning team logo 63-38
Canton logo Canton vs. Milbank logo Milbank 4:15 PM CT Madison High School Auxiliary Gym
CXL

Dak XII/NEC Clash

Elkton-Lake Benton logo Elkton-Lake Benton vs. Great Plains Lutheran logo Great Plains Lutheran 4:45 PM CT Elkton High School Winning team logo 56-51 Doubleheader
Iroquois/Lake Preston logo Iroquois/Lake Preston vs. James Valley Christian logo James Valley Christian 5:00 PM CT Lake Preston School District Winning team logo 71-44 DHeader
Dakota Valley logo Dakota Valley vs. Clark/Willow Lake logo Clark/Willow Lake 5:00 PM CT Madison High School Gym Winning team logo 71-50 Dak XII/NEC Clash
Miller logo Miller vs. Wessington Springs logo Wessington Springs 5:00 PM CT Miller Armory Winning team logo 66-55
Cheyenne-Eagle Butte logo Cheyenne-Eagle Butte vs. Stanley County logo Stanley County 5:00 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School Winning team logo 55-46 Double Header
Hemingford, NE logo Hemingford, NE vs. Edgemont logo Edgemont 5:00 PM MT Edgemont Winning team logo 68-17
Madison logo Madison vs. Tiospa Zina logo Tiospa Zina 5:45 PM CT Madison High School Auxiliary Gym Winning team logo 74-48 Dak XII/NEC Clash
Lower Brule logo Lower Brule vs. Crazy Horse logo Crazy Horse 6:30 PM CT Huron Arena Winning team logo 70-49 Dakota Oyate Challenge
Sioux Falls Christian logo Sioux Falls Christian vs. Hamlin logo Hamlin 6:30 PM CT Madison High School Gym Winning team logo 48-46 Dak XII/NEC Clash
Mitchell Christian logo Mitchell Christian vs. Kimball/White Lake logo Kimball/White Lake 7:00 PM CT Mitchell Christian School Winning team logo 55-40 Boys
Herreid/Selby Area logo Herreid/Selby Area vs. Lemmon logo Lemmon 7:30 PM CT Selby Area High School Winning team logo 57-55 DH - JVGBB @ 3 PM / JVBBB @ 4:30 PM / VGBB @ 6 PM / VBB @ 7:30 PM
Takini logo Takini vs. Flandreau Indian logo Flandreau Indian 9:30 AM CT Huron Arena Winning team logo 89-54 Dakota Oyate Challenge
Privacy | Terms | © 2024 BOUND