Basketball 2022-23
Event Time Location Result
away-team-logo Timber Lake vs. TBD TBD LMC Tournament
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton TBD
away-team-logo Wakpala vs. TBD 12:00 PM Little Moreau Conference Tournament, Games will be played at the school with the higher ranking
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Hill City 3:00 PM MT Newell - Austin Auditorium
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Lead-Deadwood 3:00 PM MT Philip Schools
away-team-logo Leola/Frederick Area vs. away-team-logo Warner 4:00 PM CT Leola School JVG 4:00; JVB 5:15; VG 6:30; VB 8:00
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Aberdeen Christian 4:00 PM CT Northwestern High School DOUBLEHEADER JV Girls @ 4:00, JV Boys @ 5:15, Varsity Girls @ 6:30, Varsity Boys @ 8:00
TBD vs. away-team-logo McIntosh 5:00 PM CT TBA LMC
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Menno 5:15 PM CT Bridgewater-Emery High School
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Miller 5:15 PM CT Ipswich Public School District GJV 4:00 BJV 5:15 GV 6:30 BV 8:00
away-team-logo Harding County vs. TBD 6:00 PM LMC Tournament Opening Night (Opponent and Location TBA)
away-team-logo Lemmon vs. TBD 6:00 PM LMC Tourney First Round
away-team-logo Tiospaye Topa vs. TBD 6:00 PM LMC 1st Round TBA (High Seed Host)
away-team-logo Faith vs. TBD 6:00 PM LMC
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 6:15 PM CT Hanson High School
away-team-logo Waubay/Summit vs. away-team-logo Florence/Henry 6:15 PM CT Waubay School Gym
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Platte-Geddes 6:30 PM CT Kimball High School
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Chamberlain 6:30 PM CT Parkview Auditorium 6:30 JV Start
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Marty 7:00 PM CT Marty Indian School JV starts at 5:30: Boys Only
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Bon Homme 7:00 PM CT Parker High School Rescheduled from Jan. 3
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Sioux Falls Lincoln High School
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Lakota Tech 7:00 PM CT Todd County High School Todd County High School C team 4:00pm, JV 5:30pm
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM CT Yankton High School
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 7:00 PM MT Belle Fourche High School JV 4:00 / V 7:00 | Senior Night
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 7:15 PM CT Colman-Egan Area School
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Dakota Valley 7:30 PM CT Elk Point-Jefferson High School
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo De Smet 7:30 PM CT Elkton High School
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Sioux Valley 7:30 PM CT Flandreau High School C-B-A - 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Deuel 7:30 PM CT Groton Area High School Double Header
away-team-logo Madison vs. away-team-logo Beresford 7:30 PM CT Madison High School Gym C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Mitchell Christian 7:30 PM CT Oldham-Ramona School Double-header (schedule starting at 4:00 PM: JV GBB, JV BBB, V GBB, V BBB)
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Bon Homme 7:30 PM CT Parker High School
away-team-logo Sunshine Bible Academy vs. away-team-logo Faulkton Area 7:30 PM CT SBA Event Center Girls Varsity @ 6:00 pm
away-team-logo Dell Rapids St. Mary vs. away-team-logo Iroquois/Lake Preston 7:30 PM CT St. Mary High School Doubleheader: JVG @ 3:30, JVB @ 4:45, VGB @ 6:00, VBB @ 7:30
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Tea Area 7:30 PM CT West Central High School - Colosseum
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Custer 7:30 PM MT Case Auditorium JV @ 4:30 (Bison), V @ 7:30
away-team-logo Oelrichs vs. away-team-logo Bennett County 7:30 PM MT Warrior Center
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Freeman 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Gregory 7:45 PM CT Lyman High School
PPD

JV Girls Start @ 4, followed by JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys

away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo Dell Rapids 7:45 PM CT Tri-Valley High School DH
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Andes Central/Dakota Christian 7:45 PM CT Wagner High School 5:00 JV
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Castlewood 8:00 PM CT Hamlin School
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Corsica-Stickney 8:00 PM CT Scotland High School JV game at 6:30, followed by Varsity
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 8:00 PM CT Vermillion High School
away-team-logo Wessington Springs vs. away-team-logo Lower Brule 8:00 PM CT Wessington Springs Elementary DH - Boys JV @ 5:15 pm
away-team-logo Wall vs. away-team-logo White River 8:00 PM MT Wall High School GJV @ 3:30pm MT, followed by BJV, GV, BV
Privacy | Terms | © 2023 BOUND