|
Pine Ridge
vs.
McLaughlin
|
2:00 PM MT
|
Pine Ridge High School Gymnasium
|
58-27
|
|
|
|
|
Crazy Horse
vs.
Tiospaye Topa
|
3:00 PM MT
|
Crazy Horse School
|
97-37
|
Girls & Boys Double Header
|
|
|
|
Flandreau Indian
vs.
Marty
|
3:00 PM CT
|
Flandreau Indian School
|
84-41
|
Double Header: Details TBD
|
|
|
|
St. Francis Indian
vs.
Crow Creek
|
3:00 PM CT
|
Saint Francis Indian School
|
61-58
|
Double Header: Girls JV, Boys JV, Varsity Girls, Varsity Boys
|
|
|
|
Yankton
vs.
Douglas
|
3:00 PM CT
|
Yankton High School
|
74-60
|
|
|
|
|
New England, ND
vs.
Harding County
|
3:30 PM MT
|
|
80-37
|
Varsity Only at 3:30 PM MT!
|
|
|
|
Winner
vs.
Mobridge-Pollock
|
4:00 PM CT
|
Winner High School
|
52-29
|
|
|
|
|
Faith
vs.
Belle Fourche
|
4:30 PM MT
|
Faith Community Center
|
83-56
|
Double Header
|
|
|
|
Bon Homme
vs.
Gregory
|
5:00 PM CT
|
Bon Homme High School
|
67-26
|
|
|
|
|
Britton-Hecla
vs.
Groton Area
|
5:00 PM CT
|
Britton-Hecla High School Britton-Hecla Arena
|
70-35
|
Doubleheader - JV Girls - 5, JV Boys - 5, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00 - rolling schedule
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Deuel
|
5:00 PM CT
|
Sisseton High School
|
66-24
|
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Jones County
|
5:30 PM MT
|
Warrior Center
|
78-59
|
|
|
|
|
Milbank
vs.
Webster Area
|
6:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
52-31
|
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Canistota
|
6:15 PM CT
|
Canistota School District 43-1
|
60-54
|
|
|
|
|
Menno
vs.
Scotland
|
6:15 PM CT
|
Menno Public School
|
59-44
|
Senior Night for BBB, Pep Band and Cheer
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Hanson
|
6:30 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
52-36
|
|
|
|
|
Lyman
vs.
Kadoka Area
|
6:30 PM CT
|
Lyman High School
|
74-55
|
|
|
|
|
Platte-Geddes
vs.
Wagner
|
6:30 PM CT
|
Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room
|
60-54
|
Doubleheader
|
|
|
|
Bison
vs.
Non-Varsity Opponent
|
7:00 PM MT
|
Bison High School Gym
|
|
vs. Lemmon JV
|
|
|
|
Lakota Tech
vs.
Bridgeport, NE
|
7:00 PM CT
|
Bridgeport High School
|
54-51
|
C team 4:00pm, JV 5:30pm
|
|
|
|
Brookings
vs.
Aberdeen Central
|
7:00 PM CT
|
Brookings High School
|
59-49
|
|
|
|
|
Harrisburg
vs.
O'Gorman
|
7:00 PM CT
|
Harrisburg High School
|
76-51
|
|
|
|
|
Rapid City Stevens
vs.
Rapid City Central
|
7:00 PM MT
|
Rapid City Stevens
|
56-40
|
|
|
|
|
Sioux Falls Lincoln
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Lincoln High School
|
62-60
|
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Sioux Falls Washington
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Roosevelt
|
49-40
|
|
|
|
|
Watertown
vs.
Huron
|
7:00 PM CT
|
Watertown Civic Arena
|
69-57
|
|
|
|
|
White River
vs.
New Underwood
|
7:00 PM CT
|
White River Barnhart Gymnasium
|
79-46
|
|
|
|
|
Castlewood
vs.
Estelline/Hendricks
|
7:15 PM CT
|
Castlewood Schools
|
74-33
|
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Baltic
|
7:15 PM CT
|
St. Mary High School
|
70-62
|
JV @ 6:00, Varsity to follow; Senior Night
|
|
|
|
Sioux Valley
vs.
Sioux Falls Christian
|
7:30 PM CT
|
Cossack Center
|
71-63
|
|
|
|
|
De Smet
vs.
Oldham-Ramona/Rutland
|
7:30 PM CT
|
De Smet High School
|
86-25
|
|
|
|
|
Howard
vs.
Arlington
|
7:30 PM CT
|
Howard High School
|
62-19
|
JV at 6:15 Varsity to Follow
|
|
|
|
Lennox
vs.
Dell Rapids
|
7:30 PM CT
|
Lennox High School
|
59-40
|
C @ 5:00 B @ 6:15
|
|
|
|
Parker
vs.
Vermillion
|
7:30 PM CT
|
Parker High School
|
60-32
|
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Ethan
|
7:45 PM CT
|
Corn Palace
|
54-41
|
DH, both JV's @ 5:15
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Potter County
|
7:45 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
79-43
|
JV at 6:30
|
|
|
|
Tiospa Zina
vs.
Redfield
|
7:45 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School
|
63-48
|
Double Header Girls J.V starting at 4:00 all other games to follow.
|
|
|
|
North Central
vs.
Sunshine Bible Academy
|
8:00 PM CT
|
Edmunds Central High School
|
53-46
|
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Waubay/Summit
|
8:00 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
63-27
|
4:00 GJV, 5:15 BJV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V
|
|
|
|
Herreid/Selby Area
vs.
Leola/Frederick Area
|
8:00 PM CT
|
Herreid Independent School District
|
47-46
|
JV @ 6:30 PM
|
|
|
|
Madison
vs.
Dakota Valley
|
8:00 PM CT
|
Madison High School Gym
|
86-66
|
B/G Double Header starting at 4:00pm.
|
|
|
|
Stanley County
vs.
Little Wound
|
8:00 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
69-64
|
|
|
|
|
Tea Area
vs.
Elk Point-Jefferson
|
8:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
63-53
|
C Game at 4:00, JV at 5:15
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
James Valley Christian
|
8:00 PM CT
|
Wessington Springs Elementary
|
62-51
|
DH - Boys JV @ 5:15 pm
|
|
|
|
West Central
vs.
Chamberlain
|
8:00 PM CT
|
West Central High School - Colosseum
|
60-33
|
|
|
|