|
Philip
vs.
Bison
|
3:00 PM MT
|
Bison High School Gym
|
58-31
|
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Crow Creek
|
3:30 PM CT
|
Stephan
|
67-41
|
Doubleheader
|
|
|
|
Warner
vs.
North Central
|
4:00 PM CT
|
Warner High School
|
54-23
|
GJV 4:00 PM; BJV 5:15 PM; GV 6:30 PM; BV 8:00 PM
|
|
|
|
Dickinson Trinity, ND
vs.
Rapid City Christian
|
5:00 PM CT
|
Shiloh Christian School
|
55-46
|
New Year's Invite @ Shiloh Christian
|
|
|
|
Arlington
vs.
De Smet
|
6:00 PM CT
|
Arlington High School
|
66-19
|
|
|
|
|
Parker
vs.
McCook Central/Montrose
|
6:00 PM CT
|
Beresford High School
|
65-35
|
BEC Tourney 1st Round
|
|
|
|
Clark/Willow Lake
vs.
Groton Area
|
6:00 PM CT
|
Clark High School
|
51-43
|
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Oldham-Ramona/Rutland
|
6:00 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
56-40
|
|
|
|
|
Freeman
vs.
Bridgewater-Emery
|
6:15 PM CT
|
Freeman High School
|
64-28
|
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Wilmot
|
6:15 PM CT
|
Henry High School
|
71-30
|
|
|
|
|
Britton-Hecla
vs.
Northwestern
|
6:30 PM CT
|
Britton-Hecla Arena
|
73-42
|
JV @ 6:30, Varsity @ 8:00
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Irene-Wakonda
|
6:30 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
53-35
|
|
|
|
|
Brandon Valley
vs.
Brookings
|
7:00 PM CT
|
Brandon Valley High School
|
72-36
|
|
|
|
|
Edgemont
vs.
Hill City
|
7:00 PM MT
|
Edgemont
|
72-8
|
JV@5:30
|
|
|
|
O'Gorman
vs.
Watertown
|
7:00 PM CT
|
O'Gorman High School
|
61-49
|
|
|
|
|
Tea Area
vs.
Madison
|
7:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
65-40
|
JV game at 4:30 and C game at 5:45
|
|
|
|
Sioux Falls Washington
vs.
Aberdeen Central
|
7:00 PM CT
|
Washington High School
|
78-39
|
|
|
|
|
Winner
vs.
Chamberlain
|
7:15 PM CT
|
Winner High School
|
79-50
|
C - 5:00 JV - 6:00 V - to follow
|
|
|
|
Baltic
vs.
Flandreau
|
7:30 PM CT
|
Baltic High School
|
50-31
|
Big East Conference Tournament
|
|
|
|
Beresford
vs.
Chester
|
7:30 PM CT
|
Beresford High School
|
56-34
|
BEC BBB Tournament
|
|
|
|
Elk Point-Jefferson
vs.
Alcester-Hudson
|
7:30 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
70-20
|
|
|
|
|
Iroquois/Lake Preston
vs.
Deubrook Area
|
7:30 PM CT
|
Lake Preston School District
|
56-46
|
7th Grade Begins at 4pm, 8th, JV, Varsity to follow
|
|
|
|
Menno
vs.
Howard
|
7:30 PM CT
|
Menno Public School
|
55-31
|
DH game night
|
|
|
|
Yankton
vs.
Mitchell
|
7:30 PM CT
|
Yankton High School
|
51-44
|
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Canton
|
7:45 PM CT
|
Elkton High School
|
59-49
|
Doubleheader
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Faulkton Area
|
7:45 PM CT
|
Tulare
|
71-37
|
|
|
|
|
Wagner
vs.
Bon Homme
|
7:45 PM CT
|
Wagner High School
|
66-53
|
4:00 C JV 5:00
|
|
|
|
Burke
vs.
Centerville
|
8:00 PM CT
|
Burke High School
|
54-52
|
DH: 4:00 JVG, 5:15 JVB, 6:30 VG, 8:00 VB
|
|
|
|
Rapid City Central
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
8:00 PM MT
|
Central High School
|
56-48
|
Mountain Time
|
|
|
|
Jones County
vs.
Wall
|
8:00 PM CT
|
Jones County Harrold Thune Auditorium
|
60-46
|
GJV @ 3:30pm CT, followed by BJV, GV, BV
|
|
|
|
Rapid City Stevens
vs.
Sioux Falls Roosevelt
|
8:00 PM MT
|
Rapid City Stevens
|
50-41
|
|
|
|
|
Herreid/Selby Area
vs.
Langford Area
|
8:00 PM CT
|
Selby Area High School
|
63-35
|
DH - JVGBB @ 4 PM / JVBBB @ 5:15 PM / VGBB @ 6:30 PM / VBB @ 8 PM
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Scotland
|
8:00 PM CT
|
Tripp-Delmont School District 33-5
|
57-41
|
DH: JVG-4:00, JVB-5:15, VG-6:30, VB-8:00
|
|
|
|
Vermillion
vs.
Parkston
|
8:00 PM CT
|
Vermillion High School
|
65-40
|
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Ethan
|
8:00 PM CT
|
Wessington Springs Elementary
|
61-58
|
DH - Boys JV @ 5:15 pm
|
|
|