|
Takini
vs.
Lower Brule
|
10:30 AM CT
|
Huron Arena
|
113-43
|
Dakota Oyate Challlenge
|
|
|
|
Crazy Horse
vs.
Wakpala
|
1:30 PM CT
|
Huron Arena
|
78-67
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Philip
vs.
Dupree
|
3:00 PM MT
|
Dupree High School
|
64-27
|
|
|
|
|
Freeman Academy/Marion
vs.
Irene-Wakonda
|
4:00 PM CT
|
Freeman Academy
|
48-43
|
|
|
|
|
Sully Buttes
vs.
Hitchcock-Tulare
|
4:00 PM CT
|
Sully Buttes High School
|
62-59
|
4:00 GBB JV Rolling Schedule To Follow BBB JV, Varsity Girls, Varsity Boys
|
|
|
|
Flandreau Indian
vs.
Omaha Nation, NE
|
4:30 PM CT
|
Huron Arena
|
87-55
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Harding County
|
6:00 PM MT
|
Belle Fourche High School
|
62-48
|
JV 4:30 / V 6:00
|
|
|
|
Britton-Hecla
vs.
Aberdeen Roncalli
|
6:00 PM CT
|
Britton-Hecla High School Britton-Hecla Arena
|
53-19
|
|
|
|
|
Avon
vs.
Gregory
|
6:15 PM CT
|
Avon Main Gymnasium
|
61-33
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Viborg-Hurley
|
6:15 PM CT
|
Viborg-Hurley Middle School
|
69-43
|
5 pm JV DH game
|
|
|
|
Chester
vs.
Howard
|
6:30 PM CT
|
Chester Area High School
|
66-40
|
jv starts at 5:30pm followed by varsity
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Leola/Frederick Area
|
6:30 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
50-34
|
DH Girls 6:30 Boys 7:45
|
|
|
|
Wall
vs.
Hill City
|
7:00 PM MT
|
Wall High School
|
81-78
|
BJV @ 5:30pm
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
Arlington
|
7:15 PM CT
|
Estelline High School
|
72-39
|
|
|
|
|
Oldham-Ramona/Rutland
vs.
Elkton-Lake Benton
|
7:15 PM CT
|
Rutland School
|
82-33
|
Junior high at 4:00 PM (two games). Junior varsity at 6:00 PM. Senior Night
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Dell Rapids St. Mary
|
7:30 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
75-38
|
Doubleheader: JVG/JVB @ 5:00, VGB @ 6:15, VBB @ 7:30
|
|
|
|
Canton
vs.
Sioux Falls Lutheran
|
7:30 PM CT
|
Canton High School
|
87-35
|
JV boys @ 4:30pm, Varsity @ 7:30pm
|
|
|
|
De Smet
vs.
Canistota
|
7:30 PM CT
|
De Smet High School
|
51-39
|
|
|
|
|
Marty
vs.
Tiospaye Topa
|
7:30 PM CT
|
Huron Arena
|
85-59
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Miller
vs.
James Valley Christian
|
7:45 PM CT
|
Miller Armory
|
84-51
|
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Bon Homme
|
8:00 PM CT
|
Andes Central High School
|
63-42
|
|
|
|
|
North Central
vs.
Potter County
|
8:00 PM CT
|
Bowdle Public School
|
65-52
|
DH-JVG@4:00; JVB@5:15; VG@6:30; VB@8:00
|
|
|
|
Ethan
vs.
Mitchell Christian
|
8:00 PM CT
|
Ethan High School
|
71-50
|
|
|
|
|
Scotland
vs.
Wagner
|
8:00 PM CT
|
Scotland High School
|
55-46
|
DH: JV games-5:15, VG-6:30, VB-8:00
|
|
|
|
Burke
vs.
Boyd County, NE
|
8:00 PM CT
|
South Central Jr & Sr High School
|
54-42
|
DH: 4:00 JVG, 5:15 JVB, 6:30 VG, 8:00 VB (Games are in Bonesteel)
|
|
|