|
Tiospaye Topa
vs.
Takini
|
10:30 AM CT
|
Huron Arena
|
80-39
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Bison
|
1:00 PM MT
|
Bison High School Gym
|
66-48
|
|
|
|
|
Flandreau Indian
vs.
Wakpala
|
1:30 PM CT
|
Huron Arena
|
74-45
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Edgemont
vs.
Hay Springs, NE
|
3:00 PM MT
|
Edgemont
|
59-57
|
|
|
|
|
Strasburg/Zeeland, ND
vs.
North Central
|
4:00 PM
|
|
51-42
|
GJV 4:00 PM; BJV 5:15 PM; GV 6:30 PM; BV 8:00 PM
|
|
|
|
Chester
vs.
Sioux Falls Lutheran
|
4:00 PM CT
|
Chester Area High School
|
58-28
|
varsity only
|
|
|
|
Northwestern
vs.
Langford Area
|
4:00 PM CT
|
Northwestern High School
|
84-46
|
DOUBLEHEADER JV Girls @ 4:00, JV Boys @ 5:15, Varsity Girls @ 6:30, Varsity Boys @ 8:00
|
|
|
|
Bridgewater-Emery
vs.
Hanson
|
5:15 PM CT
|
Bridgewater-Emery High School
|
60-58
|
DH
|
|
|
|
Warner
vs.
Waubay/Summit
|
5:15 PM CT
|
Warner High School
|
56-34
|
JVG 4:00; JVB 5:15; VG 6:30; VB 8:00
|
|
|
|
White River
vs.
St. Francis Indian
|
5:15 PM CT
|
White River Barnhart Gymnasium
|
78-59
|
JV at 5:15 pm (central) followed by the Varsity game
|
|
|
|
Burke
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
6:00 PM CT
|
Burke High School
|
46-32
|
No JV: 4:30 VG, 6:00 VB
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Menno
|
6:00 PM CT
|
Corsica-Stickney High School
|
48-29
|
DH game night
|
|
|
|
Marty
vs.
Lower Brule
|
6:00 PM CT
|
Huron Arena
|
78-58
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|
|
Freeman
vs.
Avon
|
6:15 PM CT
|
Freeman High School
|
38-37
|
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Waverly-South Shore
|
6:15 PM CT
|
Henry High School
|
61-58
|
JH @ 4:00, C @ 5:00, JV @ 6:15, Varsity @ 7:30
|
|
|
|
Gregory
vs.
Jones County
|
6:30 PM CT
|
Gregory Memorial Auditorium
|
61-40
|
Double Header
|
|
|
|
Platte-Geddes
vs.
Colome
|
6:30 PM CT
|
Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room
|
65-46
|
Doubleheader
|
|
|
|
Kimball/White Lake
vs.
Wolsey-Wessington
|
6:30 PM CT
|
White Lake School
|
50-45
|
|
|
|
|
Castlewood
vs.
Iroquois/Lake Preston
|
7:30 PM CT
|
Castlewood Schools
|
68-36
|
JV Girls 4:00/ JV Boys 5:00 pm/ Varsity Girls/ Varsity Boys
|
|
|
|
De Smet
vs.
Colman-Egan
|
7:30 PM CT
|
De Smet High School
|
88-21
|
|
|
|
|
Non-Varsity Opponent
vs.
Sunshine Bible Academy
|
7:45 PM CT
|
Gettysburg North Gym
|
|
vs. Potter County JV - (SBA JV @ Potter County JH 5:00)
|
|
|
|
Ethan
vs.
Howard
|
8:00 PM CT
|
Ethan High School
|
65-55
|
|
|
|
|
Ipswich
vs.
Herreid/Selby Area
|
8:00 PM CT
|
Ipswich Public School District
|
47-36
|
DH - JVGBB @ 4 PM / JVBBB @ 5:15 PM / VGBB @ 6:30 PM / VBB @ 8 PM
|
|
|
|
Omaha Nation, NE
vs.
Crazy Horse
|
8:30 PM CT
|
Huron Arena
|
71-55
|
Dakota Oyate Challenge
|
|
|