|
1
Sioux Falls Jefferson
vs.
8
Sioux Falls Washington
|
4:30 PM CT
|
Howard Wood Field
|
42-7
|
Class 11AAA - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Harding County/Bison
vs.
5
Philip
|
6:00 PM MT
|
Ab Penn Field
|
20-15
|
Class 9A - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Aberdeen Central
vs.
6
Spearfish
|
6:00 PM CT
|
Central High School
|
34-7
|
Class 11AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
Aberdeen Roncalli
vs.
7
Hot Springs
|
6:00 PM CT
|
Dacotah Bank Stadium Dacotah Bank Stadium
|
28-0
|
Class 11B - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Elk Point-Jefferson
vs.
11
Redfield
|
6:00 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
42-0
|
Class 11B - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Harrisburg
vs.
6
Sioux Falls Roosevelt
|
6:00 PM CT
|
Harrisburg High School
|
42-12
|
Class 11AAA - State Quarterfinal
|
|
|
|
1
Herreid/Selby Area
vs.
8
Avon
|
6:00 PM CT
|
Herreid Independent School District
|
44-14
|
Class 9B - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Kadoka Area
vs.
6
De Smet
|
6:00 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
20-8
|
Class 9B - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
Lyman
vs.
7
Castlewood
|
6:00 PM CT
|
Lyman High School
|
34-16
|
Class 9A - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
O'Gorman
vs.
7
Rapid City Stevens
|
6:00 PM CT
|
McEneaney Field
|
29-20
|
Class 11AAA - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Sully Buttes
vs.
12
Irene-Wakonda
|
6:00 PM CT
|
Sully Buttes High School
|
36-30
|
Class 9B - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
Tea Area
vs.
7
Watertown
|
6:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
41-0
|
Class 11AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
1
Wall
vs.
8
Bon Homme
|
6:00 PM MT
|
Wall High School
|
20-12
|
Class 9AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
1
Winner
vs.
8
Deuel
|
6:00 PM CT
|
Winner High School
|
32-8
|
Class 11B - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Beresford
vs.
6
Canton
|
7:00 PM CT
|
Beresford High School
|
24-8
|
Class 11A - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Yankton
vs.
5
Brookings
|
7:00 PM CT
|
Crane-Youngworth Field
|
49-14
|
Class 11AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
1
Dell Rapids
vs.
8
Lennox
|
7:00 PM CT
|
Dell Rapids High School
|
41-7
|
Class 11A - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
Elkton-Lake Benton
vs.
7
Freeman/Marion/Freeman Academy
|
7:00 PM CT
|
Elkton Athletic Complex
|
52-14
|
Class 9AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Gregory
vs.
6
Wolsey-Wessington
|
7:00 PM CT
|
Gorilla Stadium
|
34-19
|
Class 9A - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Hamlin
vs.
5
Hanson
|
7:00 PM CT
|
Hamlin Football and Track Complex
|
26-20
|
Class 9AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
Hitchcock-Tulare
vs.
10
Dell Rapids St. Mary
|
7:00 PM CT
|
Hitchcock
|
52-0
|
Class 9B - State Quarterfinal
|
|
|
|
1
Pierre T.F. Riggs
vs.
8
Sturgis Brown
|
7:00 PM CT
|
Hollister Football Field
|
42-14
|
Class 11AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
3
Howard
vs.
6
Parkston
|
7:00 PM CT
|
Howard High School
|
34-7
|
Class 9AA - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Mount Vernon/Plankinton
vs.
5
McCook Central/Montrose
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon
|
38-6
|
Class 11B - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Sioux Falls Christian
vs.
5
Dakota Valley
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
41-14
|
Class 11A - State Quarterfinal
|
|
|
|
1
Warner
vs.
9
Canistota
|
7:00 PM CT
|
Warner High School
|
48-31
|
Class 9A - State Quarterfinal
|
|
|
|
2
West Central
vs.
7
Madison
|
7:00 PM CT
|
West Central High School West Central High School - Uttecht Stadium
|
35-6
|
Class 11A - State Quarterfinal
|
|
|
|
4
Sioux Falls Lincoln
vs.
5
Brandon Valley
|
7:30 PM CT
|
Howard Wood Field
|
42-17
|
Class 11AAA - State Quarterfinal
|
|
|