|
North Central
vs.
Warner
|
4:00 PM CT
|
Edmunds Central High School
|
64-31
|
Doubleheader
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Waubay/Summit
|
4:00 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
45-41
|
DH- Girls JV @ 4PM, rolling schedule to follow
|
|
|
|
Langford Area
vs.
Herreid/Selby Area
|
4:00 PM CT
|
Langford High School
|
58-23
|
Double Header
|
|
|
|
New Underwood
vs.
Lead-Deadwood
|
4:00 PM MT
|
New Underwood School District
|
36-9
|
|
|
|
|
Newell
vs.
Wall
|
4:00 PM MT
|
Newell - Austin Auditorium
|
59-49
|
Postponed: C (2:00) JV V
|
|
|
|
Bowman County, ND
vs.
Faith
|
5:00 PM MT
|
Bowman, ND
|
58-45
|
@ Bowman
|
|
|
|
Canton
vs.
Elkton-Lake Benton
|
6:00 PM CT
|
Canton High School
|
65-47
|
Doubleheader
|
|
|
|
Clark/Willow Lake
vs.
Milbank
|
6:00 PM CT
|
Clark High School
|
54-41
|
|
|
|
|
Mitchell
vs.
Yankton
|
6:00 PM CT
|
Corn Palace
|
56-53
|
Double Header
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Sisseton
|
6:00 PM CT
|
Groton Area High School
|
57-52
|
C Game at 5, JV at 6, Varsity to follow
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Menno
|
6:15 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
40-29
|
DH game
|
|
|
|
Centerville
vs.
Burke
|
6:15 PM CT
|
Centerville School
|
48-35
|
5 pm JV Girls Double Header
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Gayville-Volin
|
6:15 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
56-42
|
|
|
|
|
Bon Homme
vs.
Wagner
|
6:30 PM CT
|
Bon Homme High School
|
59-24
|
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Lake Preston
|
6:30 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
58-27
|
Doubleheader - Parent's Night -Boys during Girls Halftime and Girls during Boys Halftime
|
|
|
|
Ethan
vs.
Wessington Springs
|
6:30 PM CT
|
Ethan High School
|
62-51
|
Double Header
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Sully Buttes
|
6:30 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
54-50
|
|
|
|
|
Parkston
vs.
Vermillion
|
6:30 PM CT
|
Parkston School District 33-3
|
43-37
|
DH
|
|
|
|
Redfield
vs.
Deuel
|
6:30 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School
|
45-36
|
Doubleheader: JV Girls-4:00; JV Boys-5:15
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Rapid City Stevens
|
6:30 PM CT
|
Roosevelt High School
|
61-46
|
JV 3:30pm; Soph 5:00pm; 9-A 8:00pm (Double Header with BBB)
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Rapid City Central
|
6:30 PM CT
|
Sioux Falls Jefferson High School
|
41-38
|
|
|
|
|
Brandon Valley
vs.
Brookings
|
7:00 PM CT
|
Brandon Valley High School
|
62-43
|
JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Chadron, NE
|
7:00 PM MT
|
Chadron High School
|
41-36
|
4:00 C / 5:30 JV / 7:00 Var
|
|
|
|
O'Gorman
vs.
Watertown
|
7:00 PM CT
|
O'Gorman High School
|
61-33
|
JV 4:00, Soph 5:30, 9th 4:00
|
|
|
|
Beresford
vs.
McCook Central/Montrose
|
7:30 PM CT
|
Beresford High School
|
52-40
|
Girls Games Only
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
Iroquois/Doland
|
7:30 PM CT
|
SBA Event Center
|
42-26
|
JV @ 6:15, Varsity to follow
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
Dakota Valley
|
7:30 PM CT
|
Viborg-Hurley Middle School
|
71-55
|
|
|
|