|
Hills-Beaver Creek, MN
vs.
White River
|
9:00 AM CT
|
Dakota State University
|
62-55
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Mount Vernon/Plankinton
vs.
Howard
|
11:30 AM CT
|
Corn Palace
|
53-47
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Harding County
vs.
Newcastle, WY
|
12:00 PM MT
|
Central High School
|
57-35
|
Sacred Hoops Classic
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Elk Point-Jefferson
|
12:00 PM CT
|
Dakota State University
|
54-19
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Sioux Valley
|
12:00 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
58-57
|
JV @ 11am followed by Varsity
|
|
|
|
Canton
vs.
Canistota
|
1:00 PM CT
|
Canton High School
|
62-49
|
|
|
|
|
Hill City
vs.
Lennox
|
1:30 PM CT
|
Dakota State University
|
46-35
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Wall
vs.
Lead-Deadwood
|
2:00 PM MT
|
Wall High School
|
63-15
|
GJV @ 12pm, followed by BJV, GV, BV
|
|
|
|
Webster Area
vs.
Ipswich
|
2:00 PM CT
|
Webster Armory
|
46-28
|
|
|
|
|
Hanson
vs.
Castlewood
|
2:30 PM CT
|
Corn Palace
|
48-42
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Aberdeen Central
vs.
Tea Area
|
3:00 PM CT
|
Central High School
|
50-46
|
|
|
|
|
Lakota Tech
vs.
Crofton, NE
|
3:00 PM CT
|
Dakota State University
|
58-48
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Rapid City Christian
vs.
Campbell County, WY
|
3:00 PM MT
|
Rapid City Christian School
|
68-56
|
Sacred Hoops West River Classic
|
|
|
|
Lyman
vs.
Bennett County
|
3:15 PM CT
|
Lyman High School
|
64-34
|
Girls JV @ 2, followed by Girls Varsity
|
|
|
|
North Central
vs.
Great Plains Lutheran
|
3:30 PM
|
|
55-29
|
GJV 1:00 PM; BJV 2:15; GV 3:30 PM; BV 5:00 PM, Played at Trinity Lutheran in Aberdeen
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Watertown
|
3:30 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
59-34
|
GBB/BBB Doubleheader
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Bon Homme
|
4:00 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
51-48
|
Double Header Boys play first
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Flandreau
|
4:00 PM CT
|
Corn Palace
|
54-34
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Todd County
vs.
St. Francis Indian
|
4:00 PM CT
|
Todd County High School
|
64-44
|
DH - JV Start 1:00pm
|
|
|
|
Madison
vs.
Chester
|
4:30 PM CT
|
Dakota State University
|
66-55
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Milbank
|
4:30 PM CT
|
Dell Rapids High School
|
65-44
|
DH
|
|
|
|
Lemmon
vs.
Dupree
|
5:00 PM MT
|
Armory
|
61-40
|
JV/V JV starts at 5:00
|
|
|
|
Garretson
vs.
Sergeant Bluff-Luton, IA
|
6:00 PM CT
|
Dakota State University
|
58-49
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Faith
|
6:30 PM MT
|
Barnett Arena at The Monument
|
31-15
|
|
|
|
|
Parkston
vs.
Florence/Henry
|
7:00 PM CT
|
Corn Palace
|
63-42
|
Hanson Classic
|
|
|
|
Hamlin
vs.
West Lyon, IA
|
7:30 PM CT
|
Dakota State University
|
62-36
|
DSU Shootout
|
|
|
|
Wagner
vs.
Vermillion
|
8:30 PM CT
|
Corn Palace
|
53-52
|
Hanson Classic
|
|
|