|
Estelline/Hendricks
vs.
Dawson-Boyd, MN
|
11:00 AM CT
|
Deubrook Area High School
|
54-25
|
Dakota Valley Conference Classic
|
|
|
|
De Smet
vs.
Hills-Beaver Creek, MN
|
11:30 AM CT
|
Deubrook Area High School
|
50-49
|
DVC Classic
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Adrian/Ellsworth, MN
|
12:30 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
60-26
|
Dakota Valley Conference Classic
|
|
|
|
Bowman County, ND
vs.
Belle Fourche
|
1:00 PM MT
|
|
65-52
|
JV 10 am / C 11:30 am
|
|
|
|
Beresford
vs.
Chester
|
1:00 PM CT
|
Beresford High School
|
59-42
|
(DH); jv girls 11am followed by jv boys
|
|
|
|
Clark/Willow Lake
vs.
Wilmot
|
1:00 PM CT
|
Clark High School
|
55-26
|
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Groton Area
|
1:00 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
45-29
|
11:00 C, 12:00 JV, 1:15 V
|
|
|
|
Little Wound
vs.
Cheyenne-Eagle Butte
|
1:00 PM MT
|
Little Wound School
|
57-24
|
"C" Team Start Time Listed- JV and Varsity to follow
|
|
|
|
Crow Creek
vs.
Todd County
|
1:00 PM CT
|
Todd County High School Todd County High School
|
56-43
|
Double Header: Girls JV, Boys JV, Varsity Girls, Varsity Boys
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Bon Homme
|
2:00 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
53-50
|
|
|
|
|
Oldham-Ramona/Rutland
vs.
Waubay/Summit
|
2:00 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
54-16
|
DVC Classic (Auxiliary Gym)
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Colome
|
2:00 PM MT
|
Warrior Center
|
51-28
|
|
|
|
|
Castlewood
vs.
Pipestone Area, MN
|
2:30 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
51-49
|
DVC Border Bash
|
|
|
|
Flandreau Indian
vs.
Omaha Nation, NE
|
3:00 PM CT
|
Flandreau Indian School
|
75-36
|
Double Header: Details TBD
|
|
|
|
Parker
vs.
Flandreau
|
3:00 PM CT
|
Parker High School
|
63-22
|
|
|
|
|
Madison
vs.
Dell Rapids St. Mary
|
3:30 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
64-43
|
DVC Classic
|
|
|
|
North Central
vs.
Langford Area
|
3:30 PM CT
|
Edmunds Central High School
|
41-21
|
GJV 1:00 PM; BJV 2:15; GV 3:30 PM; BV 5:00 PM
|
|
|
|
Pine Ridge
vs.
Winnebago, NE
|
3:30 PM CT
|
Winnebago High School
|
49-38
|
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Elk Point-Jefferson
|
4:30 PM CT
|
Dell Rapids High School
|
45-37
|
boys-girls doubleheader
|
|
|
|
Scotland
vs.
Dakota Valley
|
4:30 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
51-37
|
Irene-Wakonda Classic
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Lead-Deadwood
|
5:00 PM MT
|
Case Auditorium
|
47-20
|
C @ 12:30 (Bison), JV @ 2:00, V @ 5:00
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Lakota Tech
|
6:00 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
62-53
|
Irene Classic
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Hitchcock-Tulare
|
6:30 PM CT
|
Hitchcock
|
45-42
|
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Miller
|
6:30 PM MT
|
McLaughlin High School
|
47-28
|
Doubleheader
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Florence/Henry
|
8:00 PM CT
|
Hamlin School
|
45-31
|
|
|
|