|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Hanson
|
11:00 AM
|
|
57-44
|
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Northwestern
|
4:00 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
54-45
|
DOUBLEHEADER JV Girls @ 4:00, JV Boys @ 5:15, Varsity Girls @ 6:30, Varsity Boys @ 8:00
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Britton-Hecla
|
4:00 PM CT
|
Frederick Area School District
|
41-35
|
JVG 4:00; JVB 5:15; VG 6:30; VB 8:00
|
|
|
|
Howard
vs.
Bridgewater-Emery
|
4:00 PM CT
|
Howard High School
|
51-16
|
JV girls starting at 4:00
|
|
|
|
Redfield
vs.
Hitchcock-Tulare
|
4:00 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School
|
42-39
|
|
|
|
|
Menno
vs.
Gayville-Volin
|
4:30 PM CT
|
Menno Public School
|
55-50
|
DH game night
|
|
|
|
McIntosh
vs.
Richardton-Taylor, ND
|
5:00 PM MT
|
McIntosh
|
63-10
|
|
|
|
|
Bison
vs.
Timber Lake
|
5:30 PM MT
|
Bison High School Gym
|
56-19
|
JV/Varsity
|
|
|
|
Bennett County
vs.
White River
|
5:30 PM MT
|
Warrior Center
|
53-26
|
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Beresford
|
6:00 PM CT
|
Beresford High School
|
50-41
|
|
|
|
|
Bon Homme
vs.
Kimball/White Lake
|
6:00 PM CT
|
Bon Homme High School
|
56-46
|
Double Header JV 5:00 PM
|
|
|
|
Brookings
vs.
Lennox
|
6:00 PM CT
|
Brookings High School
|
63-44
|
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
St. Francis Indian
|
6:00 PM MT
|
Cheyenne - Eagle Butte School
|
59-47
|
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Arlington
|
6:00 PM CT
|
Florence School District 14-1
|
61-54
|
|
|
|
|
Hill City
vs.
Sturgis Brown
|
6:00 PM MT
|
Hill City Gym
|
41-39
|
No C Game / JV@4:30
|
|
|
|
Parker
vs.
West Central
|
6:00 PM CT
|
Parker High School
|
61-36
|
|
|
|
|
Rapid City Christian
vs.
Custer
|
6:00 PM MT
|
Rapid City Christian School
|
56-51
|
C 4:30 / JV 4:30
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
Douglas
|
6:00 PM MT
|
Red Cloud Indian School
|
66-20
|
|
|
|
|
Tiospa Zina
vs.
Sargent County, ND
|
6:00 PM CT
|
Tiospa Zina Tribal School
|
59-20
|
Double Header Girls J.V starting at 4:00 all other games to follow.
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
Wolsey-Wessington
|
6:15 PM CT
|
SBA Event Center
|
73-14
|
GJV 4:00, BJV 5:00, GV 6:15, BV 7:45
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Centerville
|
6:15 PM CT
|
Tripp-Delmont School District 33-5
|
52-22
|
4 pm JV DH game
|
|
|
|
Winner
vs.
Chamberlain
|
6:15 PM CT
|
Winner High School
|
38-28
|
JV 5:15, V to follow
|
|
|
|
Aberdeen Roncalli
vs.
Hamlin
|
6:30 PM CT
|
Aberdeen Catholic Schools
|
64-20
|
Double Header 4:00 JV Girls, 5:00 JV Boys, 6:30 Varsity Girls, 8:00 Varsity Boys
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Castlewood
|
6:30 PM CT
|
Castlewood Schools
|
36-24
|
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Elkton-Lake Benton
|
6:30 PM CT
|
Dell Rapids High School
|
55-39
|
Doubleheader
|
|
|
|
Deuel
vs.
Sisseton
|
6:30 PM CT
|
Deuel High School
|
70-33
|
6:30 JV GBB, V to follow
|
|
|
|
Stanley County
vs.
Gregory
|
6:30 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
71-49
|
6:30 JV Start
|
|
|
|
Mount Vernon/Plankinton
vs.
Wagner
|
6:30 PM CT
|
Plankinton
|
74-55
|
|
|
|
|
Platte-Geddes
vs.
Parkston
|
6:30 PM CT
|
Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room
|
48-40
|
Doubleheader
|
|
|
|
Spearfish
vs.
St. Thomas More
|
6:30 PM MT
|
Spearfish High School
|
48-45
|
|
|
|
|
Warner
vs.
Langford Area
|
6:30 PM CT
|
Warner High School
|
49-30
|
JV 6:30; Varsity 8:00
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Andes Central/Dakota Christian
|
6:30 PM CT
|
Wessington Springs Elementary
|
70-67
|
DH - Girls JV @ 4:00 pm
|
|
|
|
Scotland
vs.
Alcester-Hudson
|
6:31 PM CT
|
Scotland High School
|
45-41
|
DH, JV games at 5:15
|
|
|
|
Tri-Valley
vs.
Canton
|
6:45 PM CT
|
Tri-Valley High School
|
53-47
|
DH
|
|
|
|
Mitchell
vs.
Harrisburg
|
7:00 PM CT
|
Corn Palace
|
40-29
|
|
|
|
|
Sioux Falls Lincoln
vs.
Sioux Falls Washington
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Lincoln High School
|
42-39
|
|
|
|
|
Pierre T.F. Riggs
vs.
Aberdeen Central
|
7:00 PM CT
|
T.F. Riggs High School
|
63-54
|
|
|
|
|
Tea Area
vs.
O'Gorman
|
7:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
71-30
|
JV game at 4:00 and C game at 5:30
|
|
|
|
Watertown
vs.
Huron
|
7:00 PM CT
|
Watertown Civic Arena
|
36-34
|
|
|
|
|
De Smet
vs.
Sioux Valley
|
7:30 PM CT
|
De Smet High School
|
73-48
|
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Wilmot
|
7:30 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
43-34
|
6:15 JV
|
|
|
|
Avon
vs.
Burke
|
7:45 PM CT
|
Avon Main Gymnasium
|
65-58
|
6:15 JV Start- Girls Only
|
|
|