|
New Underwood
vs.
Hot Springs
|
3:30 PM MT
|
New Underwood School District
|
35-33
|
|
|
|
|
Freeman Academy/Marion
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
4:00 PM CT
|
Freeman Academy
|
42-35
|
DH 4:00
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Clark/Willow Lake
|
4:00 PM CT
|
Henry High School
|
61-41
|
4:00 Girls JV, 5:15 Boys JV, 6:30 Girls V, 8:00 Boys V
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Redfield
|
4:00 PM CT
|
Sisseton High School
|
64-34
|
|
|
|
|
Burke
vs.
Scotland
|
4:15 PM CT
|
Burke High School
|
40-31
|
B/G DH: No JV contests/ 4:15 VG, 5:45 VB
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Wynot, NE
|
5:00 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
|
|
|
|
|
Waubay/Summit
vs.
Ipswich
|
5:00 PM CT
|
Waubay School Gym
|
48-46
|
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Centerville
|
5:15 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
54-26
|
|
|
|
|
New England, ND
vs.
Lemmon
|
5:30 PM
|
|
53-51
|
JV/V JV Starts at 5:30
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Wall
|
5:30 PM MT
|
Belle Fourche High School
|
53-48
|
JV 4:00 / V 5:30
|
|
|
|
Harding County
vs.
Hettinger/Scranton, ND
|
5:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
47-46
|
JV starts at 5:30 followed by varsity
|
|
|
|
Canton
vs.
Alcester-Hudson
|
6:00 PM CT
|
Canton High School
|
63-44
|
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Kimball/White Lake
|
6:00 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
59-51
|
Double Header Girls play first
|
|
|
|
Hill City
vs.
St. Thomas More
|
6:00 PM MT
|
Hill City Gym
|
58-30
|
No 9th game / JV @ 4:30
|
|
|
|
Sioux Falls Washington
vs.
Huron
|
6:00 PM CT
|
Washington High School
|
62-31
|
|
|
|
|
Webster Area
vs.
Tiospa Zina
|
6:00 PM CT
|
Webster Armory
|
50-31
|
Double Header Girls J.V starting at 4:00 all other games to follow.
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Howard
|
6:15 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
58-56
|
DBHD JV girls starting at 4:00
|
|
|
|
Irene-Wakonda
vs.
Wynot, NE
|
6:15 PM CT
|
Irene-Wakonda High School
|
48-37
|
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Chester
|
6:15 PM CT
|
McCook Central School District
|
61-55
|
Doubleheader
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
Elk Point-Jefferson
|
6:15 PM CT
|
Viborg-Hurley Middle School
|
63-37
|
|
|
|
|
Wagner
vs.
Menno
|
6:15 PM CT
|
Wagner High School
|
70-17
|
JV 5:00
|
|
|
|
Wilmot
vs.
Langford Area
|
6:15 PM CT
|
Wilmot High School
|
45-38
|
Varsity Doubleheader
|
|
|
|
Aberdeen Christian
vs.
Mobridge-Pollock
|
6:30 PM CT
|
Aberdeen Civic Arena
|
51-12
|
|
|
|
|
Beresford
vs.
Sioux Valley
|
6:30 PM CT
|
Beresford High School
|
60-54
|
|
|
|
|
Aberdeen Central
vs.
Sturgis Brown
|
6:30 PM CT
|
Central High School
|
|
CXL
|
|
|
|
Douglas
vs.
Rapid City Central
|
6:30 PM MT
|
Douglas High School
|
53-18
|
C team 5:00
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Wolsey-Wessington
|
6:30 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
64-32
|
|
|
|
|
Gregory
vs.
Rock County, NE
|
6:30 PM CT
|
Gregory Memorial Auditorium
|
41-40
|
Double Header -Girls JV 4:00pm
|
|
|
|
Potter County
vs.
Leola/Frederick Area
|
6:30 PM CT
|
Hoven High School
|
52-49
|
DH-JVG@4:00; JVB@5:15; VG@6:30; VB@8:00/PARENTS' NIGHT
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Wessington Springs
|
6:30 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
58-39
|
4:00 JV
|
|
|
|
Parkston
vs.
Parker
|
6:30 PM CT
|
Parkston School District 33-3
|
50-23
|
|
|
|
|
Stanley County
vs.
Jones County
|
6:30 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
53-25
|
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Mount Vernon/Plankinton
|
6:30 PM CT
|
Plankinton
|
42-27
|
|
|
|
|
Tri-Valley
vs.
Vermillion
|
6:30 PM CT
|
Tri-Valley High School
|
58-39
|
DH
|
|
|
|
Pierre T.F. Riggs
vs.
Watertown
|
7:00 PM CT
|
T.F. Riggs High School
|
51-29
|
|
|
|
|
Tea Area
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
61-55
|
JV game at 4:30 and C game at 5:45
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Waverly-South Shore
|
7:15 PM CT
|
St. Mary High School Gymnasium
|
67-15
|
JV @ 6:00, Varsity to follow
|
|
|
|
Baltic
vs.
Elkton-Lake Benton
|
7:30 PM CT
|
Baltic High School
|
48-45
|
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Cedar Catholic, NE
|
7:30 PM CT
|
Dakota Valley High School
|
51-45
|
|
|
|
|
Garretson
vs.
Dell Rapids
|
7:30 PM CT
|
Garretson High School
|
60-45
|
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Aberdeen Roncalli
|
7:30 PM CT
|
Groton Area High School
|
41-24
|
4:00 7th Grade, 5:00 8th Grade, 6:00 JV, 7:30 Varsity Rolling Schedule
|
|
|