|
Highmore-Harrold
vs.
Sunshine Bible Academy
|
9:00 AM CT
|
Huron Arena
|
50-22
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Iroquois/Lake Preston
|
1:30 PM CT
|
Huron Arena
|
70-51
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
3:00 PM CT
|
Huron Arena
|
42-37
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Northwestern
vs.
Leola/Frederick Area
|
4:00 PM CT
|
Northwestern High School
|
46-38
|
JVG 4:00; JVB 5:15; VG 6:30; VB 8:00
|
|
|
|
Waubay/Summit
vs.
Aberdeen Christian
|
4:00 PM CT
|
Summit School Gym
|
46-17
|
Double Header
|
|
|
|
Warner
vs.
Potter County
|
4:00 PM CT
|
Warner High School
|
53-39
|
DH - Girls JV 4:00; Boys JV 5:15; Girls Varsity 6:30; Boys Varsity to follow
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Mobridge-Pollock
|
5:30 PM
|
|
80-45
|
Varsity/JV
|
|
|
|
Newell
vs.
Custer
|
5:30 PM MT
|
Newell - Austin Auditorium
|
67-43
|
|
|
|
|
Akron-Westfield, IA
vs.
Elk Point-Jefferson
|
6:00 PM CT
|
Akron Westfield School
|
|
PPD
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Irene-Wakonda
|
6:00 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
57-49
|
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Winner
|
6:00 PM MT
|
Belle Fourche High School
|
|
CXL
JV 4:30 / V 6:00
|
|
|
|
Clark/Willow Lake
vs.
Aberdeen Roncalli
|
6:00 PM CT
|
Clark High School
|
40-31
|
|
|
|
|
Hill City
vs.
Rapid City Christian
|
6:00 PM MT
|
Hill City Gym
|
69-45
|
No C Game / JV@4:30
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Wessington Springs
|
6:00 PM CT
|
Huron Arena
|
56-38
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Marshall, MN
vs.
Sioux Falls Washington
|
6:00 PM CT
|
Marshall High School
|
63-50
|
|
|
|
|
Parker
vs.
Canton
|
6:00 PM CT
|
Parker High School
|
|
PPD
|
|
|
|
Philip
vs.
Wall
|
6:00 PM MT
|
Philip Schools
|
68-30
|
|
|
|
|
Tiospa Zina
vs.
Deuel
|
6:00 PM CT
|
Tiospa Zina Tribal School
|
41-39
|
Girls J.V starting at 6:00 varsity to follow
|
|
|
|
Webster Area
vs.
Sisseton
|
6:00 PM CT
|
Webster Armory
|
59-25
|
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
Standing Rock, ND
|
6:30 PM MT
|
Cheyenne - Eagle Butte School
|
40-27
|
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Colman-Egan
|
6:30 PM CT
|
Elkton High School
|
50-39
|
Doubleheader
|
|
|
|
Faith
vs.
Bison
|
6:30 PM MT
|
Faith Community Center
|
59-48
|
LMC Tournament
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Ipswich
|
6:30 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
45-31
|
jv 6:30
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Redfield
|
6:30 PM CT
|
Hamlin School
|
56-14
|
|
|
|
|
Harding County
vs.
Wakpala
|
6:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
64-15
|
LMC Tournament
|
|
|
|
Langford Area
vs.
Waverly-South Shore
|
6:30 PM CT
|
Langford High School
|
49-18
|
|
|
|
|
Lennox
vs.
West Central
|
6:30 PM CT
|
Lennox High School
|
|
PPD
B @ 4:00/C @ 5:15 Intermediate
|
|
|
|
Milbank
vs.
Groton Area
|
6:30 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
40-33
|
DH-4:00 JV, 5:00 C
|
|
|
|
Mitchell Christian
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
6:30 PM CT
|
Mitchell Christian School
|
40-30
|
Doubleheader: Boys JV 5:15, VG 6:30, VB 8:00
|
|
|
|
Stanley County
vs.
Sully Buttes
|
6:30 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
78-39
|
6:30 JV Start
|
|
|
|
Timber Lake
vs.
McIntosh
|
6:30 PM MT
|
Timber Lake School New Gym
|
60-14
|
LMC Tournament
|
|
|
|
Tiospaye Topa
vs.
Lemmon
|
6:30 PM MT
|
Tiospaye Topa School
|
80-30
|
LMC Tournament
|
|
|
|
O'Gorman
vs.
Sioux Falls Lincoln
|
7:00 PM CT
|
O'Gorman High School
|
53-39
|
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Harrisburg
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Jefferson High School
|
36-34
|
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Yankton
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Roosevelt
|
|
PPD
|
|
|
|
Pierre T.F. Riggs
vs.
Brandon Valley
|
7:00 PM CT
|
T.F. Riggs High School
|
75-69
|
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Douglas
|
7:30 PM MT
|
Case Auditorium
|
41-28
|
JV @ 6:00, V @ 7:30
|
|
|