|
Deuel
vs.
Arlington
|
4:00 PM CT
|
Deuel High School
|
53-25
|
|
|
|
|
Freeman Academy/Marion
vs.
Avon
|
4:00 PM CT
|
Marion
|
|
PPD
Postponed, GJV 4, BJV 5, GV 6:15, BV 7:30
|
|
|
|
Wakpala
vs.
Lemmon
|
4:00 PM MT
|
Wakpala
|
76-37
|
Double Header GBB & BBB
|
|
|
|
Bison
vs.
Tiospaye Topa
|
4:30 PM MT
|
Bison High School Gym
|
63-61
|
|
|
|
|
Philip
vs.
Crazy Horse
|
5:00 PM MT
|
Philip Schools
|
74-20
|
|
|
|
|
McIntosh
vs.
Non-Varsity Opponent
|
5:00 PM MT
|
Timber Lake School New Gym
|
|
vs. Timber Lake JV
|
|
|
|
Edgemont
vs.
Upton, WY
|
5:30 PM MT
|
Case Auditorium
|
58-29
|
West River Tournament
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Lyman
|
5:30 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
72-50
|
|
|
|
|
New Underwood
vs.
Faith
|
5:30 PM MT
|
Newell - Austin Auditorium
|
42-20
|
West River Tournament
|
|
|
|
Castlewood
vs.
Clark/Willow Lake
|
6:00 PM CT
|
Castlewood Schools
|
47-43
|
4:00 JV GBB/ 5:00 JV Boys/ Varsity Girls/ Varsity Boys
|
|
|
|
Menno
vs.
Canistota
|
6:15 PM CT
|
Canistota School District 43-1
|
59-54
|
Postponed
|
|
|
|
Howard
vs.
De Smet
|
6:15 PM CT
|
Howard High School
|
54-40
|
|
|
|
|
Colome
vs.
Marty
|
6:30 PM CT
|
Colome High School Gym
|
|
PPD
Postponed-New date 1-30-2024
|
|
|
|
Ethan
vs.
Bridgewater-Emery
|
6:30 PM CT
|
Ethan High School
|
65-31
|
|
|
|
|
North Central
vs.
Leola/Frederick Area
|
6:30 PM CT
|
Eureka High School
|
43-40
|
Doubleheader
|
|
|
|
Oldham-Ramona-Rutland
vs.
James Valley Christian
|
6:30 PM CT
|
Oldham-Ramona School
|
64-45
|
4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
|
|
|
|
Scotland
vs.
Centerville
|
6:30 PM CT
|
Scotland High School
|
|
PPD
Postponed, Varsity girls--6:30, Varsity boys--8:00
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Warner
|
6:30 PM CT
|
Tulare
|
37-31
|
Doubleheader Starting at 4 PM
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Oelrichs
|
7:00 PM MT
|
Case Auditorium
|
49-29
|
West River Tournament
|
|
|
|
Chester
vs.
Colman-Egan
|
7:00 PM CT
|
Chester Area High School
|
|
PPD
Postponed, jv starts at 6pm with ms game at 5pm
|
|
|
|
Newell
vs.
Moorcroft, WY
|
7:00 PM MT
|
Newell - Austin Auditorium
|
48-36
|
West River Tournament
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Aberdeen Christian
|
7:15 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
40-34
|
Girls/Boys JV/V Doubleheader
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Elkton-Lake Benton
|
7:30 PM CT
|
St. Mary High School Gymnasium
|
|
PPD
Postponed, JV @ 6:00, Varsity to follow
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Aberdeen Roncalli
|
8:00 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
55-22
|
6:30 JV 8:00 Varsity
|
|
|
|
Stanley County
vs.
Potter County
|
8:00 PM CT
|
Parkview Auditorium
|
39-35
|
JV 6:30 PM Start
|
|
|
|
Winner
vs.
Rock County, NE
|
8:00 PM CT
|
Rock County High School
|
52-17
|
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
Lower Brule
|
8:00 PM CT
|
SBA Event Center
|
49-20
|
GJV 5:15
|
|
|