|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Centerville
|
12:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-1 (18-25, 25-10, 25-20)
|
GPC Tournament
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Scotland
|
12:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-19, 25-15)
|
GPC Tournament
|
|
|
|
Centerville
vs.
Alcester-Hudson
|
12:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-19, 26-24)
|
GPC Tournament
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Marty
|
12:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
3-0 (25-3, 25-3)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Wall
vs.
Lead-Deadwood
|
12:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-1 (25-11, 14-25, 25-10)
|
Mile high tournament
|
|
|
|
Wall
vs.
New Underwood
|
12:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-1 (18-25, 25-23, 25-23)
|
Mile high tournament
|
|
|
|
Wall
vs.
Hot Springs
|
12:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-1 (25-21, 14-25, 25-17)
|
Mile high tournament
|
|
|
|
Wall
vs.
Harding County
|
12:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (26-24, 25-19)
|
Mile High Tournament
|
|
|
|
New Underwood
vs.
Newell
|
12:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-1 (14-25, 25-22, 25-15)
|
|
|
|
|
Lakota Tech
vs.
Newell
|
12:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (25-14, 25-17)
|
|
|
|
|
Marty
vs.
Little Wound
|
12:00 AM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-17, 25-18)
|
LNI
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Centerville
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-11, 25-7)
|
Tournament
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Alcester-Hudson
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-1 (25-27, 25-19, 25-18)
|
GPC
|
|
|
|
Corsica-Stickney
vs.
Scotland
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (26-24, 26-24)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Avon
vs.
Marty
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-5, 25-3)
|
GPC
|
|
|
|
Avon
vs.
Corsica-Stickney
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-17, 28-26)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Avon
vs.
Scotland
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-20, 25-16)
|
GPC
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Freeman Academy/Marion
|
9:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-17, 25-14)
|
Great Plains Conference Tourney
|
|
|
|
Newell
vs.
Harding County
|
9:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (25-17, 25-17)
|
Mile High Invite Tournament
|
|
|
|
Tiospa Zina
vs.
Lower Brule
|
9:00 AM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 ()
|
Lakota Nation Invitational
|
|
|
|
Burke
vs.
Freeman Academy/Marion
|
10:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-8, 25-11)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Marty
vs.
Scotland
|
10:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-8, 25-8)
|
GPC Tournament
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Highmore-Harrold
|
10:00 AM CT
|
James Valley Christian School
|
2-1 (21-25, 25-17, 27-25)
|
281 Tourney at JVC
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Hitchcock-Tulare
|
10:00 AM CT
|
James Valley Christian School
|
2-1 (18-25, 25-23, 25-21)
|
281 Conference Tourney
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Iroquois/Doland
|
10:00 AM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-14, 25-21)
|
281 Volleyball Tournament
|
|
|
|
White River
vs.
Cheyenne-Eagle Butte
|
10:00 AM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-16, 25-14)
|
Lakota Nation Invitational Tournament
|
|
|
|
Todd County
vs.
Oelrichs
|
11:00 AM CT
|
|
2-0 (25-8, 25-12)
|
Lakota Nation Invitational
|
|
|
|
Colome
vs.
Andes Central/Dakota Christian
|
11:00 AM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-18, 25-19)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Sunshine Bible Academy
|
11:00 AM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-11, 25-9)
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Harding County
|
11:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-1 (25-17, 19-25, 25-19)
|
Lead Tournament
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Newell
|
11:00 AM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (25-14, 25-20)
|
Lead Tournament
|
|
|
|
Tiospa Zina
vs.
Crazy Horse
|
11:00 AM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 ()
|
Lakota Nation Invitational
|
|
|
|
Lower Brule
vs.
Oelrichs
|
11:00 AM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-1 ()
|
LNI
|
|
|
|
White River
vs.
Marty
|
11:30 AM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-9, 25-3)
|
LNI Tourney
|
|
|
|
Colome
vs.
Freeman Academy/Marion
|
12:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-21, 25-21)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Alcester-Hudson
|
12:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-14, 25-19)
|
GPC Conference tourney
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Wessington Springs
|
12:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-12, 25-13)
|
281 Volleyball Tournament
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
12:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-22, 25-23)
|
281 Conference Tourney
|
|
|
|
Iroquois/Doland
vs.
Hitchcock-Tulare
|
12:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-15, 25-17)
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Highmore-Harrold
|
12:30 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-17, 25-18)
|
281 Tourney at JVC
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
New Underwood
|
12:30 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (25-21, 25-18)
|
Mile High Tournament
|
|
|
|
Santee, NE
vs.
Cheyenne-Eagle Butte
|
12:45 PM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-20, 25-21)
|
Lakota Nation Invitational Tournament
|
|
|
|
Burke
vs.
Andes Central/Dakota Christian
|
1:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-12, 25-14)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Sunshine Bible Academy
|
1:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-10, 25-22)
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Gordon-Rushville, NE
|
1:00 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-1 (26-24, 16-25, 25-18)
|
Lead Tournament
|
|
|
|
Colome
vs.
Burke
|
2:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-9, 25-18)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Colome
|
2:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-13, 25-15)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
2:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-1 (24-26, 25-23, 25-19)
|
GPC Conference tourney
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
Iroquois/Doland
|
2:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-1 (18-25, 25-21, 25-20)
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
Highmore-Harrold
|
2:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
281 Volleyball Tournament
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
Lower Brule
|
2:00 PM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-22, 25-11)
|
LNI
|
|
|
|
White River
vs.
Wyoming Indian, WY
|
2:00 PM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-17, 25-22)
|
LNI Tourney
|
|
|
|
Bennett County
vs.
Jones County
|
3:00 PM MT
|
Bennett County Legion
|
3-0 (25-18, 25-16, 25-17)
|
Dig Pink Night
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Hitchcock-Tulare
|
3:00 PM CT
|
James Valley Christian School
|
2-1 (20-25, 25-15, 25-22)
|
281 Conference Tournament
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
Hot Springs
|
3:00 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (25-19, 25-14)
|
Lead Tournament
|
|
|
|
Lead-Deadwood
vs.
Harding County
|
3:00 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
2-0 (25-12, 25-14)
|
Lead Tournament
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
White River
|
3:00 PM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-18, 25-9)
|
LNI Tourney
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
Santee, NE
|
3:00 PM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-14, 25-18)
|
LNI
|
|
|
|
Burke
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
4:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-14, 25-12)
|
Great Plains Conference Tournament
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Avon
|
4:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-21, 25-23)
|
GPC Conference tourney
|
|
|
|
White River
vs.
Custer
|
4:30 PM MT
|
Rushmore Plaza Civic Center
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
LNI Tourney
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Burke
|
5:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
2-0 (25-18, 28-26)
|
Great Plains Conference Tournament-Championship
|
|
|